xperia-collection
بعد از ظهر امروز سونی به طور رسمی برنامه خود را برای ارائه آپدیت نسخه آینده اندروید اعلام کرد. نسخه بعدی اندروید با نام مارشمالو و تحت شماره 6.0 قرار است در آینده ای نزدیک برای گوشی های اکسپریا به انتشار برسد.

ارائه این لیست و نحوه انتخاب اسمارت فون هایی که آپدیت مارشمالو را دریافت میکنند، موافقان و مخالفان زیادی داشت. قطعا صاحبان دستگاه هایی که در این لیست قرار دارند از تصمیم سونی حمایت میکنند اما آنهایی که گوشی هایشان هیچ جایی در این لیست نداشت موضع گیری های متفاوتی نسبت به این اقدام سونی داشتند.

البته جای تعجب نبود که اسمارت فون هایی همچون اکسپریا Z، اکسپریا T2 Ultra، اکسپریا M2، اکسپریا C3 و دیگر اسمارت فون های میان رده سونی جایی در این لیست نداشته باشند. اما اکسپریا Z1 از جمله دستگاه هایی بود که کاربران آن به دریافت آپدیت اندروید 6.0 مارشمالو امید بسته بودند.

این نکته را نباید فراموش کنیم که قرار نگرفتن گوشی های خانواده Z1 در این لیست به منزله پایان پشتیبانی آنها نیست. به طور حتم این دستگاه ها هنوز شانس دریافت آپدیت های نرم افزاری از اندروید 5.1.1 را جهت بهبود های کلی سیستم دارند اما دیگر شانسی برای دریافت نسخه ای بالاتر از اندروید 5.1.1 را نخواهند داشت.

در روزی که تعدادی از اسمارت فون های سونی بعد از ماه ها در ایستگاهی به نام لالی پاپ متوقف شدند بد نیست تا نگاهی آماری به گوشی های سونی بر اساس به روزرسانی های نرم افزاری داشته باشیم. در بین تمامی گوشی های سونی 15 گوشی برتر سونی از نظر دریافت آپدیت را با هم مرور میکنیم.

در بین تمامی اسمارت فون های اکسپریا از ابتدا تا به امروز اکسپریا Z1 صدرنشین دریافت آپدیت ها است. این دستگاه با تجربه 28 فریمور نرم افزاری بیشترین به روزرسانی را در بین تمامی گوشی های اکسپریا دریافت کرده است. شاید عجیب باشد اما اکسپریا P بعد از اکسپریا Z1 با 26 به روزرسانی دومین اسمارت فون سونی از حیث دریافت آپدیت های نرم افزاری است. اکسپریا P که حاصل یک دگرگونی عظیم در سخت افزار و نرم افزار بعد از جدایی سونی از اریکسون بود، در همان هفته های اولیه برای رفع ایرادات و مشکلات خود آپدیت های متعددی را دریافت کرد. اکسپریا Z Ultra نیز که در خانواده اکسپریا Z1 قرار میگیرد در طول مدت حیات خود 25 فریمور نرم افزاری را دریافت و در جدول رده بندی رتبه سوم را در اختیار گرفت. در این جدول اکسپریا Z2 هم اکنون در رتبه دوم قرار دارد که با شرایط فعلی و مدت زمان باقی مانده از پشتیبانی توسط سونی بدون شک میتواند به رتبه نخست این جدول نیز در آینده ای نزدیک دست یابد.
image_2015-10-06_23-28-10

تعداد فریمور های دریافتی برای گوشی های فوق در مدت زمان های متفاوتی منتشر شده است. از نظر میانگین دریافت آپدیت در هر ماه اکسپریا P با میانگین 1.73 آپدیت در هر ماه در این بخش رتبه نخست را در اختیار دارد. اکسپریا Z3 Compact هم در طول مدت یک سال میانگین 1.38 آپدیت در هر ماه را به خود اختصاص داده است. پس از این دو اکسپریا SP با میانگین 1.35 در رتبه سوم قرار دارد. اکسپریا Z3 و اکسپریا Z2 نیز در این بخش رتبه های چهارم و پنجم را در اختیار دارند.
image_2015-10-06_23-28-04

اما از حیث تجربه نسخه های مختلف اندروید اکسپریا Z از این نظر در کنار برادر خود اکسپریا ZL صدرنشینانی مقتدر هستند و بعید است به این زودی هیچ اسمارت فون دیگری به رکورد آنها حمله کند! این دو دستگاه کار خود را با اندروید 4.1 آغاز کردند و با 5 پله ارتقا به کار خود در اندروید 5.1 پایان خواهند داد. این دو در مجموع 6 نسخه مختلف را تجربه کردند. بعد از این دو اکسپریا ZR، اکسپریا Z1 و اکسپریا Z Ultra با چهار مرحله ارتقا در مجموع پنج نسخه مختلف را تجربه کردند.
image_2015-10-06_23-27-57
یقینا این جدول در گذر زمان دچار تغییرات زیادی خواهد شد. اسمارت فون های خانواده Z5 و نیز اکسپریا Z3 Plus هنوز به این جدول راه پیدا نکردند ولی مطمئنا در آینده شاهد حضور این اسمارت فون ها در جدول برترین های سونی از نظر آپدیت های نرم افزاری خواهیم بود. همچنین در این جدول برخی از مدل ها همچون اکسپریا Z2 و اکسپریا Z3 نیز با توجه به شرایط فعلی و مدت زمان باقی مانده از پشتیبانی نرم افزاری توسط سونی میتوانند جایگاه خود را بهبود ببخشند. به هر حال شاید برخی رکوردها همچون تعداد نسخه های دریافتی توسط اکسپریا Z و یا میانگین آپدیت های اکسپریا P که با توجه به شرایط و اوضاع زمان خود به دست آمدند هیچگاه توسط هیچ اسمارت فون دیگری شکسته نشوند! نظر شما در این رابطه چیست؟

[table id=21 /]