هفته گذشته پس از افزایش ناگهانی و عجیب قیمت ارز، شوک بزرگی به بازار گوشی های هوشمند وارد شد. قیمت گوشی های هوشمند در بازار با تغییر قیمت ارز، به شدت افزایش پیدا کرد. این افزایش قیمت برای گوشی های سونی نیز بسیار محسوس بود تا جایی که بعضی از گوشی ها مثل اکسپریا XZ Premium در کمتر از دو روز تا 500 هزار تومان افزایش قیمت داشتند.

خوشبختانه سیر صعودی افزایش قیمت سریعاً متوقف شد. با کنترل قیمت ارز، قیمت گوشی های هوشمند نیز به یک ثبات نسبی نزدیک شدند و حالا در اولین روز کاری این هفته، قیمت دقیق گوشی های سونی در بازار تقریباً مشخص شدند. در حال حاضر به علت محدودیت موجودی گوشی های سونی در بازار ایران، تعداد بسیار محدودی از فروشگاه ها شرایط فروش گوشی های اکسپریا را برای مشتریان در اختیار دارند. یکی از این فروشگاه ها، همکار تجاری سایت اکسپریان یعنی فروشگاه تکنولایف است که هم اکنون تعدادی از گوشی های سونی را پیش روی مشتریان میگذارد.

تکنولایف با در نظر گرفتن یک سود ثابت برای گوشی های سونی، پس از کاهش قیمت گوشی ها توسط توزیع کننده نسبت به کاهش سریع قیمت گوشی ها در فروشگاه خود اقدام نمود. لازم به ذکر است که سود تکنولایف بر روی هر قیمتی، درصد ثابتی است و این افزایش و کاهش‌ قیمت‌ها، تاثیر چندانی در افزایش سود تکنولایف ندارد. چرا که گوشی‌ها به صورت روزانه از تامین‌کنندگان سونی دریافت و تسویه می‌شوند. در حال حاضر جدیدترین قیمت گوشی های سونی بعد از ثبات نسبی ارز در این فروشگاه به شرح زیر است.

تولید نام محصول تکنولایف
2017 اکسپریا XZ1 2,410,000
اکسپریا XZ Premium 2,570,000
اکسپریا XA1 Plus 1،475،000
اکسپریا XA1 Ultra 1،495،000
اکسپریا XA1 1،090،000
اکسپریا L1 790,000
2016 اکسپریا XZ ناموجود
اکسپریا X ناموجود
اکسپریا XA 790،000
اکسپریا XA Ultra 1،090،000
اکسپریا E5 ناموجود
2015 اکسپریا Z5 Premium ناموجود
اکسپریا Z5 ناموجود

در پایان ذکر یک نکته لازم است که مشتریان باید در نظر داشته باشند. متاسفانه با توجه به عدم واردات گوشی های سونی به ایران از ابتدای سال 97 و با توجه به کاهش تعداد گوشی‌های سونی در بازار، ممکن است طی روزهای آتی، دوباره شاهد افزایش قیمت ها باشیم. لذا در صورتیکه قصد خرید دارید، آن را به تعویق نیندازید. این افزایش قیمت ممکن است تا تزریق مجدد گوشی های سونی به بازار ایران که تاریخ دقیق آن نیز هنوز مشخص نیست، ادامه داشته باشد.