snapdragon-h1

همین دیروز بود که یک منبع معتبر خبری از چین خبرهایی از چیپست معرفی نشده کوآلکام ( اسنپدراگون 820 ) و برخی از جزئیات احتمالی آن منتشر کرده بود و به 24 ساعت نرسید که یک منبع معتبر دیگر چینی جزئیات کامل آخرین دستاورد کوآلکام را برملا کرده است. برخی از این ویژگی هایِ جدید، جزئیات بیان شده در قبل را رد و برخی دیگر را تأیید میکنند. با این خبر جذاب با ما همراه باشید …

 

چیپست مرموز اسنپدراگون 820 کوآلکام طی چند ماه اَخیر موضوع اصلی بحث بیشتر محافل خبری دنیاست. همانطور که دیروز نیز بیان شد، با معرفی و تولید اَنبوه چیپست اسنپدراگون 810 در دنیا و استفاده از نسل هایِ اول این چیپست بر رویِ محصولات برخی از کمپانی هایِ بزرگ، کوآلکام با ضررهایِ شدیدی در این بخش مواجه شد. اما این کمپانی نام آشنایِ آمریکایی خیلی زود به خود آمد و برای کنترل کردن این بحران خانه مان سوز، دست به معرفی زود هنگام نسل جدید چیپست هایِ خود زد.

با توجه به اهمیت بسیار بالایِ این چیپست و نقشی که این چیپست در آینده کمپانی کوآلکام ایفا میکند، نقل تمام محافل خبری این روزهایِ دنیایِ دیجیتال محصول آینده این شرکت است. خود کوآلکام هم بسیار بیشتر از قبل بر رویِ این چیپست تمرکز کرده است، تا بهترین و بی نقص ترین سیستم رویِ یک چیپ دنیا را برای بازگشتی شکوه آمیز به عرصه گوشی هایِ هوشمند داشته باشد.

اگر با ما همراه بوده باشید، دیروز مطلع شدیم که کمپانی کوآلکام در حال آماده سازی آخرین دستاورد خود برای رونمایی در 11 آگوست ( سه شنبه هفته آینده ) است. امروز و پس از گذشت تقریباً یک روز، اطلاعاتی از یک کنفرانس درون سازمانی به بیرون درز کرده است که مربوط به مدل MSM8996 چیپست مذکور میشود.

در این عکس هایِ درز کرده جزئیات کامل و ویژگی هایِ جدید و برتر یک مدل قدرتمند از سری چیپست هایِ خانواده 8XX کوآلکام به نمایش گذاشته شده است. بیشتر این اطلاعات با اطلاعات پیشین ما درباره چیپست معرفی نشده و قدرتمند اسنپدراگون 820 کوآلکام همخوانی دارد.

gsmarena_002

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این اسلاید، چیپست اسنپدراگون 820 کوآلکام از فناوری ساخت 14 نانومتری FinFet بهره خواهد برد، تا توان رقابت با آخرین دستاورد کمپانی سامسونگ ( اگزینوس 7420 ) را داشته باشد. اما موضوع بسیار مهم، استفاده مجدد کوآلکام از هسته هایِ ARM با معماری جدید شخصی سازی شده ای به نام « Hydra » میباشد، که تا پیش از این اعتقاد داشتیم که این هسته هایِ شخصی سازی شده « Kryo » نام خواهند داشت. احتمالاً استفاده از این معماری شخصی سازی شده تجویز متخصصین اَمر برای کمپانی بحران زده کوآلکام است.

به نظر میرسد که کوآلکام از قدرت هسته هایِ « Hydra » خود بسیار مطمئن است که تعداد هسته هایِ آن را از 8 هسته ( که در چیپست اسنپدراگون 810 استفاده شده بود ) به 4 هسته کاهش داده است و با این حال باز نوید بهبود 35 درصدی کارایی و قدرت این محصول را نسبت به نسل قبل محصولات خود ( اسنپدراگون 810 ) میدهد. همچنین، این سیستم رویِ یک چیپ مجهز به چیپ گرافیکی آدرنو 530 میباشد، که نوید 40 درصد قدرت بیشتر نسبت به نسل قبل را میدهد و در حالت کُلی این چیپست نسبت به نسل قبل چیپست هایِ کمپانی مذکور 30 درصد مصرف انرژی کمتری دارد، که در نوع خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

gsmarena_003

اسنپدراگون 820 از نسل جدید حافظه هایِ رم دو کاناله LPDDR4 با حدأکثر سرعت 1688 مگاهرتز پشتیبانی میکند. قابلیت هایِ تصویربرداری این سیستم رویِ یک چیپ نیز بهبودهایِ محسوسی با خود به همراه دارد. حالا چیپست هایِ نسل جدید کوآلکام تا حدأکثر 28 مگاپیکسل دوربین را پشتیبانی میکنند و به واسطه رابط جدید و قابل برنامه ریزی این پردازشگر سیگنال، کمپانی هایِ متبوعه میتوانند بر رویِ عملیات پیش از پردازش و پس از پردازش دوربین گوشی هایِ هوشمند خود کنترل کاملی داشته باشند. به طور طبیعی، این پیشرفت ها تأثیر شگرفی بر بخش چند رسانه ای نیز میگذارد. MSM8996 با توانایی کامل رمزگشایی ویدئوهایِ 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه همراه خواهد بود.

gsmarena_004

در نهایت، این اسناد به آماده بودن چیپست اسنپدراگون 820 برای انتشار در 3 ماهه آخر سال 2015 اشاره دارند، که البته به این موضوع بدان معناست که در زمان مذکور این چیپست به دست تولیدکنندگان گوشی های هوشمند میرسد و به احتمال بسیار زیاد باید شاهد استفاده از این محصول در پرچمداران 3 ماهه اول سال 2016 میلادی شرکت هایِ بزرگ دنیا باشیم.

پس با این احتساب وضعیت کمی برای گوشی معرفی نشده سونی که این روزها مورد توجه بسیاری از رسانه هایِ خبری دنیا قرار گرفته است دشوار میشود. در مجموع باید تا هفته آینده صبر پیشه کنیم و ببینیم کمپانی آمریکایی کوآلکام چه برنامه ای برایِ معرفی و عرضه چیپست مذکور دارد.

منبع: