Xperia-Z5-Press_1-640x451
نمایشگاه بزرگ IFA 2015 از پنج روز دیگر آغاز خواهد شد و بزرگترین فعالان حوزه تکنولوژی برای ارائه آخرین دستاوردهای خود آماده میشوند. سونی همانند سال های گذشته به جدیت در این رویداد حاضر خواهد شد و همانند چند سال گذشته، معرفی اسمارت فون های خود را در این رویداد به انجام خواهد رساند. سونی کنفرانس مطبوعاتی خود را دو روز قبل از آغاز رسمی این نمایشگاه و از ساعت 19:15 روز چهارشنبه 11 شهریور برگزار میکنند. در فاصله سه روز تا اجرای کنفرانس مطبوعاتی سونی همه نگاه ها به سونی است تا ببینند برای این رویداد بزرگ چه برنامه هایی دارد.

تقریبا حضور پرچمدار جدید سونی با نام اکسپریا Z5 در این رویداد قطعی است. با وجود اینکه در روزهای گذشته چند تصویر و جزئیات کوچکی از این دستگاه به بیرون درز کرد اما هنوز در مقایسه با سال های قبل و پرچمداران گذشته سونی اطلاعات درز کرده از پرچمدار امسال سونی بسیار ناچیز است. در فاصله کوتاه باقی مانده تا آغاز این رویداد بد نیست که نگاهی به آخرین شایعات و آخرین جزئیات قطعی این دستگاه داشته باشیم.

اکسپریا Z5
بدون شک تمامی نگاه ها در درجه اول به اکسپریا Z5 است تا ببینند سونی برای پرچمدار جدید خود چه نقشه هایی در سر دارد. اکسپریا Z5 قصد دارد تا جانشین خلفی برای پدران خود باشد. پدرانی که به خوبی آبروداری کردند و نمایش بی نظیری از خود نشان دادند.
در مورد اکسپریا Z5 تا به اینجا برخی از جزئیات نزدیک به قطعی است. در این دستگاه قرار است از دوربین 23 مگاپیکسلی استفاده شود تا یکی از برتری های پرچمدار جدید سونی نسبت به نسل های قبل دوربین دستگاه باشد. در مورد دوربین جلوی دستگاه هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست اما از تصاویری که تا به امروز به دست رسیده به نظر میرسد دوربین جلوی این دستگاه 5 یا 8 مگاپیکسلی باشد.
در دل اکسپریا Z5 پردازنده اسنپدراگون 810 قرار خواهد گرفت. پردازنده اسنپدراگون 810 همچنان برترین نسل از پردازنده های کوالکام است هر چند که با برخی مشکلات نظیر تولید گرما رو به رو است. البته شایعات حکایت از آن دارند که سونی عزم خود را برای کنترل گرما در اکسپریا Z5 جزم کرده و اگر در این راه موفق باشد میتواند به خوبی از نهایت قدرت این پردازنده استفاده کند.
در مورد رم دستگاه هنوز هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. این بخش آنقدر مسکوت بوده که به هیچ وجه نمیتوان در مورد آن نظری صادر کرد. برخی از احتمال استفاده رم 4 گیگابایتی سخن گفتند و برخی شایعات نیز تکرار استفاده از رم 3 گیگابایتی را محتمل میدانند.
یکی دیگر از نقاط مبهم اکسپریا Z5 صفحه نمایش آن است. گفته میشود اکسپریا Z5 از صفحه نمایش 5.2 اینچی برابر با نسل های قبلی برخوردار است. حدس وجود یک صفحه نمایش 5.2 اینچی برای اکسپریا Z5 سخت نیست اما صحبت در مورد رزولوشن صفحه نمایش کار ساده ای نیست. همانند رم، اینجا هم دو شایعه مطرح است که یکی صفحه نمایش 1080p و دیگری صفحه نمایش 1440p را برای اکسپریا Z5 محتمل میدانند.
در مورد باتری دستگاه هنوز هیچ اطلاعاتی درز نکرده و هیچ کس نیز سخنی در مورد جزئیات آن نگفته است. البته شایعات پیش از این در مورد افزایش ظرفیت باتری نسبت به نسل های قبلی صحبت کردند. اینها مهمترین مشخصاتی است که برای یک گوشی هوشمند در نظر گرفته میشود. در مورد دیگر جزئیات اکسپریا Z5 نیز مهمترین چیز اضافه شدن سنسور اثر انگشت به دکمه پاور دستگاه است.

اکسپریا Z5 Compact
نگاهی به تاریخچه سونی نشان میدهد که سونی معمولا برای پرچمداران نیم سال دوم خود یک مدل کامپکت نیز عرضه میکند. اکسپریا Z1 و اکسپریا Z3 اسمارت فون هایی بودند که در کنار خود برادر کوچکتری نیز داشتند. اگر این روند ادامه داشته باشد امسال نیز باید شاهد یک اسمازت فون مینی با نام اکسپریا Z5 Compact باشیم.
در مورد اکسپریا Z5 Compact صفحه نمایش 4.7 اینچی محتمل است. رزولوشن صفحه نمایش شاید بستگی به اکسپریا Z5 داشته باشد. اگر سونی در اکسپریا Z5 از صفحه نمایش QHD استفاده کند، برای اکسپریا Z5 Compact نیز صفحه نمایش FHD قطعی است. اما اگر سونی تصمیمی به استفاده از صفحه نمایش QHD در اکسپریا Z5 نداشته باشد بعید است که در اکسپریا Z5 Compact نیز پا را فراتر از رزولوشن 1080 بگذارد. همین قصه برای رم دستگاه نیز قابل تصور است. در صورت استفاده از رم 4 گیگابایتی در اکسپریا Z5 رم 3 گیگابایتی برای مدل کامپکت اجرایی خواهد بود. البته با نگاهی به یک اسمارت فون میان رده به نام اکسپریا M5 و مشخصاتی از قبیل رم و صفحه نمایش، کاملا قابل تصور است که سونی در برادران Z5 بهترین ها را استفاده کند.
sony-xperia-z5-compact11 (2)

دیگر قسمت های اکسپریا Z5 Compact از جمله پردازنده، دوربین، بهره مندی از سنسور اثر انگشت و … با اکسپریا Z5 مشترک است. تصاویری که پیش از این از اکسپریا Z5 Compact درز کرده بود قطر بالای آن را نشان میداد که شاید یکی از دلایل آن افزایش ظرفیت باتری باشد. به هر حال بسیاری از ویژگی های این دستگاه وابسته به اکسپریا Z5 است و اگر بخواهیم بیشتر در مورد کامپکت جدید سونی بدانیم باید اول از آخرین جزئیات اکسپریا Z5 با خبر شویم.
اکسپریا Z5 Plus
اگر شایعات حقیقت داشته باشند در خانواده Z5 همانند Z3 شاهد یک نسخه پلاس نیز خواهیم بود. البته بر خلاف اکسپریا Z3 که نسخه پلاس آن 9 ماه دیرتر عرضه شد به نظر میرسد این بار نسخه پلاس و اصلی اکسپریا Z5 به فاصله ای کوتاه و حتی همزمان معرفی و عرضه شوند. برخی منابع خبری میگویند سونی در نمایشگاه امسال برلین نسخه پلاس اکسپریا Z5 را نیز همزمان با خود دستگاه و مدل کامپکتش عرضه میکند.
برای اکسپریا Z5 Plus مهمترین ویژگی و شاید وسوسه انگیزترین آن صفحه نمایش 4K باشد. وجود یک صفحه نمایش با رزولوشن 2160×3840 در یک اسمارت فون تراکم پیکسلی بالای 800 را به همراه دارد. گفته میشود اکسپریا Z5 Plus از صفحه نمایش 5.5 اینچی برخوردار خواهد بود که به نوعی میتواند نقش مدل اولترای پرچمدار جدید سونی را بازی کند. دیگر مشخصات این دستگاه با اکسپریا Z5 برابر است و بعید است تفاوت های خاصی به جز باتری و چند قابلیت ریز دیگر بین این دو دستگاه وجود داشته باشد. البته در مورد اکسپریا Z5 Plus یکی از منابع خبری ما وزن 175 گرمی را احتمالی میداند. با این حال شانس حضور اکسپریا Z5 Plus در نمایشگاه IFA امسال نسبت به اکسپریا Z5 و اکسپریا Z5 Compact کمتر است و نمیتوان در مورد حضور آن نظر قطعی صادر کرد.

در مجموع امسال سونی سیاست های سختگیرانه ای در حفظ اطلاعات پرچمداران خود اتخاذ کرده است. ما هم همانند شما چشم به سونی داریم تا سه روز دیگر رویداد بزرگ IFA را با یک نمایش خیره کننده آغاز کند. به هر حال برای کشف راز پنهان شده در اکسپریا Z5 باشد سه روز دیگر صبر کنیم.