sony-xperia-z5-compact-fingerprint-scanner-w782
سونی تا به امروز هفت گوشی هوشمند را با قابلیت سنسور اثر انگشت معرفی کرده که از این تعداد شش دستگاه در ایالات متحده آمریکا عرضه شدند یا قرار بر عرضه آنها در آینده ای نزدیک است. تنها اکسپریا Z5 Premium است که در ایالات متحده جایی ندارد اما شش دستگاه دیگر با وجود ورود به خاک آمریکا با یک محدودیت مهم همراه هستند.

اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Compact، اکسپریا X، اکسپریا X Performance و حالا هم اکسپریا XZ و اکسپریا X Compact اسمارت فون های مجهز به سنسور اثر انگشت هستند که در ایالات متحده آمریکا این قابلیت را در اختیار ندارند. سونی با گذشت نزدیک به یکسال از معرفی و عرضه اکسپریا Z5 در آمریکا هنوز دلیل روشنی برای حذف سنسور اثر انگشت در این کشور ارائه نداده و تنها به بیان واژه تصمیمات تجاری اکتفا کرده است. با این حال به نظر میرسد مشکلات مربوط به پتنت این فناوری در آمریکا سد محکمی برای تجهیز گوشی های اکسپریا به این قابلیت است.

با وجود این که سونی گوشی های خود را بدون قابلیت اسکنر اثر انگشت در ایالات متحده آمریکا عرضه میکند اما این قابلیت به صورت سخت افزاری در درون این دستگاه ها قرار دارد. در واقع حذف سنسور اثر انگشت تنها یک محدودیت نرم افزاری است که سونی در گوشی های خود اعمال کرده تا به صورت پیش فرض گوشی های سونی در ایالات متحده از قابلیت امنیتی اثر انگشت محروم باشند.

در حقیقت دکمه پاور در گوشی های سونی که به ایالات متحده آمریکا وارد میشوند هیچ تفاوتی با مدل های جهانی ندارند و همگی مجهز به سنسور اثر انگشت هستند. نکته جالب تر این که با فلش رام های مناطق دیگر بر روی نسخه های آمریکایی اکسپریا، این ویژگی به آنها اضافه میشود. فلش رام های مربوط به نقاط دیگر جهان در ایالات متحده موجب ابطال گارانتی دستگاه میگردد اما بعید نیست بسیاری از کاربران این دستگاه اضافه شدن ویژگی کاربردی مثل سنسور اثر انگشت را به ابطال گارانتی دستگاهِ خود ترجیح دهند.

منبع: