سونی از سال 2013 تا پایان سال 2015، سه سال را با خانواده پرافتخار Z گذراند. گوشی های خانواده Z با ترکیبی از فلز و شیشه، روند ثابت و یکنواختی از نظر طراحی داشتند اما با شروع سال 2016 و راه اندازی سری X سونی برای تغییر در طراحی گوشی های خود به روش های مختلفی روی آورد.

اگر بخواهیم طراحی گوشی های سری X را در مقایسه با سری Z در یک جمله خلاصه کنیم، این است که سونی هنوز در مرحله آزمون و خطاست و به نتیجه قطعی در خصوص طراحی گوشی های جدید خود نرسیده است! اصلی ترین دلیل ما از به کارگیری این جمله، وضعیت آنتن در گوشی های سری X است که نسل به نسل به یک شکل خاص تبدیل میشود.

سونی بعد از سه سال، برای اولین بار در اکسپریا X از بدنه تمام فلزی استفاده کرد. سونی سعی داشت تا آنتن دستگاه را به همان صورت که در سری Z قرار داشت، در اکسپریا X قرار دهد، اما قدرت دریافت سیگنال از بدنه فلزی به خوبی بدنه شیشه ای نیست. به همین خاطر یکی از ایرادات اکسپریا X که به آن وارد شد، کیفیت پایین آنتن دهی آن بود.

در اکسپریا XZ سونی این مشکل را با دو تکه کردن بدنه پشت دستگاه حل کرد. در پشت بدنه اکسپریا XZ از فلز آلکالیدو استفاده شد اما قسمتی از آن که در پایین دستگاه قرار داشت، پلاستیکی بود تا سونی با جای دادن آنتن در آن قسمت، مشکل آنتن دهی در یک بدنه فلزی را حل کند. هر چند که این مشکل در اکسپریا XZ حل شده بود اما بدنه دو تکه چندان جذاب نبود تا جایی که سونی برای نسل آینده فکر دیگری کند.

تصاویری که در روز گذشته از اکسپریا XZ1 به بیرون درز کرده بود، سرنخ های جالبی به ما داد که نشان میدهد سونی برای استفاده از بدنه تمام فلزی و حل مشکل آنتن دهی آن، فکر دیگری دارد. همانطور که در تصاویر نگاه میکنید، در دو طرف دستگاه سونی از خط آنتن بر روی فریم کنار استفاده کرده که بی شباهت به خط آنتن گوشی های آیفون نیست. نکته دیگری که این خطوط آنتن تصدیق میکند، یکپارچگی بدنه پشت و فریم دور است که نشان میدهد سونی این بار در اکسپریا XZ1 به صورت کامل از بدنه تمام فلزی استفاده خواهد کرد. نظر شما در خصوص ایده جدید سونی برای به کارگیری از بدنه تمام فلزی و حل مشکل آنتن دهی چیست؟