Z3-Stagefright

همانطور که در جریان هستید، سونی موبایل غروب امروز بروزرسانی سیستمی جدیدی را به صورت همزمان برای تمام اَعضایِ خانواده محصولات Z2 و Z3 خود عرضه کرد؛ اما هنوز هیچ صحبتی در مورد اینکه این بروزرسانی چه تغییراتی در محصولات مذکور ایجاد میکند منتشر نشده است.

حدود 2 ماه قبل بود که حفره امنیتی خطرناکی به نام Stagefright در هسته اَندروید کشف شد و به سوء استفاده کنندگان این قدرت را میداد تا بدون اجازه کاربر اطلاعاتش را به سرقت ببرند. ساز و کار این نقص امنیتی به این شکل بود که شخص سوء استفاده گر ( هکر )، با ارسال یک پیام چند رسانه ای ( MMS ) میتوانست کنترل گوشی قربانی را به دست بگیرد و اطلاعات شخصی شخص مذکور را به سرقت ببرد.

گوگل در کنفرانس BlackHat 2015 رسماً اعلام کرد که پس از بروز این نقص امنیتی در سیستم عامل اَندروید، از این پس بروزرسانی هایِ امنیتی خود را به صورت ماهیانه برای دستگاه هایِ نکسوسی اش منتشر میکند و همزمان اعلام کرد که در صورت تمایل به همکاری شرکت هایِ سازنده گوشی هایِ هوشمند اَندرویدی، گوگل این قدرت را دارد که آنها را در ارائه بروزرسانی هایِ امنیتی یاری کند.

درست در همین اَثنا بود که سونی موبایل به عنوان اولین شرکت قدم پیش گذاشت و اعلام کرد به زودی محصولات خانواده Z خود را در مقابل حفره امنیتی Stagefright مقاوم سازی خواهد کرد. دیری نپایید که بروزرسانی هایِ سونی به دست کاربران برخی از گوشی هایِ هوشمند سری Z سونی رسید و نقص امنیتی مذکور برطرف شد، اما در این بین هنوز برخی از گوشی هایِ هوشمند خانواده Z سونی از این موهبت بی نصیب مانده بودند.

حال و پس از گذشت تقریباً 1 ماه از انتشار اولین وصله هایِ اَمنیتی برای برخی از گوشی هایِ خانواده Z، سونی موبایل در بروزرسانی جدید خود برای سری گوشی هایِ خانواده Z2 و Z3 هم این بروزرسانی امنیتی را منتشر کرد تا کاربران پرچمداران نیمه اول و دوم سال 2014 سونی هم در مقابل این آسیب پذیری مقاوم شوند.

اگر صاحب یکی از دستگاههایِ خانواده Z2 و Z3 سونی هستید و هنوز محصول خود را به جدیدترین بروزرسانی سیستمی منتشر شده برای این محصولات آپدیت نکرده اید، توصیه میکنیم هر چه سریعتر اقدام به این کار نموده تا از خطر این حفره امنیتی در اَمان بمانید.