06
ظهور یک خانواده جدید در گوشی های اکسپریا همزمان با معرفی سه گوشی اکسپریا X، اکسپریا XA و اکسپریا X Performance ساعتی قبل رخ داد. هر چه که بیشتر به مشخصات این سه گوشی نگاه میکنیم، بیشتر به این نتیجه میرسیم که آنها قرار نیست جایگزین خانواده ای دیگر باشند، بلکه خود با ویژگی های خاص یک خانواده مهم را پایه ریزی کردند.

سونی به خوب کار خود را بلد است. این سه گوشی هرچند که مشخصات بسیار خوبی را در خود گنجاندند اما برای جایگزینی خانواده Z نیامدند. شاید نبود مهمترین ویژگی خانواده Z یعنی مقاومت در برابر نفوذ آب محکمترین دلیل برای اثبات این گفته ما باشد.

سونی در توضیح مشخصات سه گوشی اکسپریا X، اکسپریا XA و اکسپریا X Performance هیچ اشاره ای به مقاومت آنها در برابر نفوذ آب و گذر از استانداردهای مورد نظر نکرده است. این شاید بدان معنی باشد که هیچکدام از سه گوشی جدید سونی برخلاف سری Z و حتی M در برابر نفوذ آب مقاوم نخواهند بود.

البته این سه گوشی در ظاهر تفاوتی با اسمارت فون های ضد آب سونی ندارند. پورت های سیم کارت و میکرو اس دی به خوبی پوشیده شدند و قطعا برای سونی سخت نبود که پورت هندزفری و شارژر را نیز در برابر نفوذ آب مقاوم کند. شاید عدم درج چنین قابلیتی حتی یک اشتباه از سوی سونی باشد و یا شاید هم سونی با این اقدام خواسته تا تفاوتی بین این گوشی ها با سری Z قائل شده باشد. نظر شما در این خصوص چیست؟