sony-xperia-z3-17

اگر با ما همراه بوده باشید، چندی پیش اعلام کردیم که تنها 2 نسخه از خانواده بزرگ Z3 موفق به دریافت دومین فریمور اَندروید 5.1 آبنبات چوبی سونی با شماره ساخت 23.4.A.0.580 شدند. اما این بروزرسانی که تنها برای دو اُپراتور اروپایی و تنها نسخه D6603 گوشی اکسپریا Z3 و نسخه D5803 گوشی اکسپریا Z3 Compact منتشر شده بود، عصر دیروز برای نسخه LTE گوشی اکسپریا Z2 ( نسخه D6503 ) نیز منتشر شد.

تا به اینجایِ کار را شاید میدانستید، اما از این به بعد ماجرا کمی جالب میشود. حدود یک هفته پیش اعلام کردیم که در پی کشف یک حفره امنیتی در سیستم عامل اَندروید، تقریباً 95 درصد از دستگاههایِ اَندرویدی دنیا در خطر حفره امنیتی Stagefright قرار دارند. گوگل به عنوان صاحب اصلی و بنیان گذار سیستم عامل اَندروید قدم پیش گذاشت و اعلام کرد که از این به بعد هر ماه یک بروزرسانی امنیتی برای دستگاههایِ نکسوسی خود عرضه میکند.

در پی همین اقدام، دیروز اولین بروزرسانی امنیتی ماهیانه برای دستگاههایِ خانواده نکسوس گوگل منتشر شد و این شرکت تصریح کرد که این بروزرسانی تنها جنبه امنیتی داشته و تغییری در شکل ظاهری یا امکانات سیستم عامل اَندروید ایجاد نخواهد کرد. همچنین گوگل رسماً در مراسم Black Hat امسال اعلام کرد که آمادگی انتشار بروزرسانی امنیتی مخصوص مربوط به دستگاههایِ اَندرویدی هر شرکت را دارد.

سونی از این فرصت استفاده کرد و به عنوان یکی از اولین شرکت ها دست یاری به سمت گوگل دراز کرد. حالا و پس از انتشار دومین فریمور اَندروید 5.1 آبنبات چوبی سونی، کسانی که موفق به دریافت این بروزرسانی شده اند دریافته اند که حفره امنیتی Stagefright در بیلد 23.4.A.0.580 دستگاههایِ مذکور به طور کامل برطرف شده است و از این بابت دیگر هیچ گونه نگرانی ای وجود ندارد.

اما موضوع اصلی اینجاست که این بروزرسانی تا کنون تنها برای 3 اُپراتور اُتریشی و اُپراتور وودافون انگلستان و فرانسه عرضه شده است. حال اینکه مشخص نیست آیا این بروزرسانی برای سایر مناطق دنیا عرضه خواهد شد یا محدود به اُپراتورهایِ اروپایی خواهد بود. شاید سونی به صورت آزمایشی در این فریمور قصد تست کردن فیکس مذکور را داشته باشد و یک فریمور جدیدتر با شماره ساختی بالاتر از شماره ساخت فریمور مذکور برای تمامی محصولاتی که تا کنون موفق به دریافت اَندروید 5.1 آبنبات چوبی شده اند عرضه کند.

علی ای حال، چیزی که مشخص است این است که سونی وعده عرضه این فیکس برای تمامی محصولات خانواده Z را در آینده ای نزدیک داده است و هر چه سریعتر باید این بروزرسانی به همراه بروزرسانی اَندروید 5.1 در اختیار سایر محصولات خانواده Z قرار بگیرد. به نظر میرسد این روزها سونی موبایل سخت مشغول کار کردن بر رویِ فریمور سایر محصولات خانواده Z است و انتظار داریم به زودی بروزرسانی مذکور برای باقیمانده اَعضایِ خانواده Z عرضه شود.

منبع: