Sony

روزی را تصور کنید که گوشی شما به صورت مُداوم و در طول 24 ساعت شبانه روز از شما در هر حالتی عکس سلفی شکار کند. اگر نمی‌توانید چنین روزی را تصور کنید؛ سونی چنین روزی را برای همگان تصور کرده است! سونی که بی شک یکی از نوآورترین و خلاق ترین شرکت هایِ دنیاست، مدتی پیش پتنتی را به ثبت رسانده بود که توسط آن به گوشی هوشمند شما این اجازه داده می‌شود که در طول تمام روز از شما در حالت هایِ مختلف عکس هایِ سلفی شکار کند.

سپس، تمامی عکس هایِ گرفته شده توسط گوشی هوشمند شما به سروری اَمن انتقال داده می‌شوند. تا به اینجایِ کار شاید چیز اعجاب انگیزی در این پترن مشاهده نشود، اما داستان از اینجا جالب می‌‌شود! سونی در این پتنت اشاره می‌کند که توسط برنامه ای که تهیه و بر رویِ سرورهایِ مذکور نصب کرده است، می‌تواند تمام تصاویر سلفی گرفته شده از شما را دسته بندی کند و بر اساس حالات چهره شما آنها را در گروه هایِ مختلفی دسته بندی و بهترین عکس ها را در طول روز برای شما انتخاب کند.

در این دسته بندی ها، به عنوان مثال کاربر میتواند عکس هایِ ذخیره شده را بر اساس گروهی که عکس هایِ مورد نظر در آنها ذخیره شده ( سلفی هایِ شاد ، سلفی هایِ غمگین و … ) مرتب کند. شاید از خود سوال کنید که عکس هایِ سلفی گرفته شده ای که نرم افزار مذکور نتواند حالت چهره شما را در آن تشخیص دهد چه خواهد شد؟ سونی می‌گوید این سیستم بسیار هوشمند است و عکس هایی که سیستم قادر به تشخیص حالت چهره نباشد از سرور پاک خواهند شد.

در این بین سونی یک سورپرایز دیگر هم برای کاربرانش دارد! سونی می‌گوید کاربران از طریق نرم افزار ویژه ای که در سرور مذکور تعبیه شده است می‌توانند یک خط زمانی از عکس هایِ انتخاب شده خود بسازند. اما شاید برای بسیاری از افراد این موضوع در حد یک شوخی رسانه ای باشد؛ ولی ما به شما این اطمینان را می‌دهیم وقتی سونی بخواهد کاری را انجام دهد، هر چقدر هم غیرممکن به نظر بیاید آنرا به انجام خواهد رسانید.

وقتی سونی می‌گوید این برنامه عین 24 ساعت شبانه روز را از شما عکسبرداری خواهد کرد اینطور خواهد شد؛ حتی اگر شما خواب باشید! شاید برای بسیاری از افراد مهم باشد که حتی در زمان خواب چه اتفاقاتی در پیرامون آنها اُفتاده است و آیا خواب آرامی را تجربه کرده‌اند یا خیر. شاید از این طریق افراد بتوانند عادت هایِ بد خوابیدن و یا علل با خستگی از خواب بیدار شدن خود را دریابند. بد نیست با هم مروری بر توضیحات سونی درباره این پتنت داشته باشیم :

” توسط این سیستم هوشمند ما عین 24 ساعت شبانه روز را از شما عکسبرداری خواهیم کرد؛ سپس این عکس ها به سروری اَمن فرستاده خواهند شد و توسط برنامه ویژه ای که از قدرت بسیار زیادی برای پالایش و شناسایی حالات مختلف در عکس ها برخوردار است عکس هایِ شما را دسته بندی کرده و در کسری از زمان می‌توانید عکس هایِ شاد ، غمگین ، هیجان زده و … خود را مشاهده، یا حتی از آنها یک خط زمانی بسازید. ساز و کار این برنامه ویژه به این صورت است که در محتوایِ دیجیتال گرفته شده از شما می‌‌تواند هر گونه موقعیت، حالت یا جزئیات را استخراج کند. سپس این داده ها با اُلگوریتم خاصی پالایش می‌شوند و در نهایت بر رویِ سرور ذخیره می‌شوند تا بتوانید هر زمانی که نیاز داشتید آنها را مشاهده کنید، تغییر دهید، یا حتی از سرورِ شخصی خود پاکسازی کنید. در این بین عکس هایی که سیستم قادر به شناسایی موقعیت و حالات چهره شما در محتوی دیجیتال گرفته شده نباشد، عکس مذکور به صورت اتوماتیک از سرور حذف خواهد شد. این موضوع می‌تواند شامل عکس هایی که بد اُفتاده اند و سیستم قادر به شناسایی چهره نیست باشد. “

s-1.png

این پتنت در شب کریسمس سال 2013 میلادی در بنیاد جهانی مالکیت معنوی به ثبت رسیده است؛ درست زمانی که تَبِ گرفتن عکس هایِ سلفی به جانِ همه مردم دُنیا اُفتاده بود و سلفی گرفتن به صورت فزاینده ای در حال رُشد بود. شاید بتوان این طرح را به عنوان یکی از خلاقانه ترین طرح هایِ سال هایِ اَخیر « رویِ کاغذ » دانست؛ اما همانطور که همه می‌دانند، به اجرا درآوردن چنین طرحی بسیار دشوار است، چون موانع و مشکلات بسیار زیادی بر سر راهِ این پروژه خواهد بود. یکی از بزرگترین موانعی که شاید بر سر راهِ این پروژه باشد، حفظ حریم خصوصی و حقوق اَشخاص است، که با این طرح عملاً زیر سؤال می‌رود. اما نظر شما همراهان همیشگی درباره این پتنت چیست؟ مثل همیشه منتظر نظرات گرم شما از طریق بخش نظرات هستیم …

 

Phone-Arena