sony-xperia-z5-compact11 (2)
حدود دو هفته تا آغاز نمایشگاه بزرگ IFA در شهر برلین زمان باقیست و تمامی علاقه مندان به سونی منتظر نمایش عملکرد شرکت محبوب خود در این رویداد هستند. سونی معمولا در نمایشگاه های سالانه IFA با قدرت ظاهر شده و محصولات متنوعی را از خود به نمایش میگذارد. سال گذشته با معرفی اعضای کامل خانواده Z3، سال ماقبل آن با معرفی اکسپریا Z1 و سال های قبل نیز با معرفی اسمارت فون های بالارده عملکرد خوبی از خود در این نمایشگاه نشان داده بود.

بر خلاف سال های گذشته، سونی امسال به شدت در تلاش است تا از درز اطلاعات مربوط به گوشی های جدید خود جلوگیری کند. با این وجود تا به امروز جزئیاتی از اکسپریا Z5 و Z5 Compact به بیرون درز کرده که البته در مقایسه با سال های قبل بسیار ناچیز است. از این دو دستگاه پیش از این چند تصویر توسط Vizleaks، درز دهنده مشهور دنیای تکنولوژی منتشر شده بود.

در کمال تعجب امروز تصویری از یک گوشی هوشمند اکسپریا منتشر شده که ناشر آن مدعی انتساب این تصویر به اکسپریا Z5 Compact است. در این تصویر که بالا مشاهده کردید، تنها قسمت پشت دستگاه دیده میشود که این قسمت نیز شبیه هیچ یک از گوشی های سونی که تا به امروز معرفی شدند نیست. محل قرارگیری لنز دوربین و فلاش تا حدودی شبیه به اکسپریا Z3 Compact است اما اگر با دقت نگاه کنیم تفاوت هایی هم وجود دارد.

شاید بهترین راه برای انتساب این عکس به اکسپریا Z5 Compact محل قرارگیری دکمه های سخت افزاری در قسمت راست دستگاه است. دکمه صدا و شاتر دوربین کاملا با عکس های از پیش منتشر شده سازگاری دارد. محل قرارگیری دکمه های صدا پایینتر از آن چیزی است که در اکسپریا Z3 Compact مشاهده کرده بودیم.

از نمای بغل، دکمه پاور که بر روی آن سنسور اثر انگشت نیز تعبیه شده دیده نمیشود. به نظر میرسد دکمه پاور کاملا هم سطح بدنه دستگاه و احتمالا به صورت لمسی خواهد بود و دیگر از دکمه پاور معروف گوشی های اکسپریا در این دستگاه خبری نیست.
xperia-z5-xperia-z5-compact
تمامی شواهد نشان میدهند این تصویر متعلق به یکی از گوشی های آینده سونی و احتمالا یکی از اعضای خانواده Z5 است. در مورد اکسپریا Z5 Compact صحبت از صفحه نمایش 4.7 اینچی است که در تصویر منتشر شده به نظر میرسد حتی از این هم بزرگتر باشد. نکته عجیب در مورد این تصویر، نوع عکس و کیفیت آن است که گویا یکی از تصاویر رسمی سونی برای تبلیغات اکسپریا Z5 Compact بوده که پیش از معرفی این دستگاه به بیرون درز کرده است. به هر حال فاصله ای تا نمایشگاه بزرگ IFA برلین باقی نمانده و اگر تصمیم سونی برای معرفی پرچمداران جدید خود در این رویداد جدی باشد ما به پاسخ تمامی سوالات خود خواهیم رسید.