camera-sensor
گشودگی دیافراگم چند وقتی است که همراه با رزولوشن دوربین از اهمیت بسیار بالایی در میان کاربران برخوردار است. سازندگان اسمارت فون ها هم برای قدرتمندتر نشان دادن دوربین دستگاه خود، بسیار بروی میزان گشودگی دیافراگم آن ها مانور می دهند و با آن ها برای رقیب های خود شاخ و شانه می کشند. ولی واقعا این اعداد چه معنی می دهند و چه قدر مهم هستند؟ در این مقاله نگاهی می اندازیم به این موضوع ها که اصلا گشودگی دیافراگم چیست، چگونه کار می کند و اصلا چه اهمیتی برای دستگاه هوشمند شما دارد؟

گشودگی دیافراگم همانطور که از نام آن هم مشخص است، به میزان گشودگی دریچه ی دیافراگم دوربین گفته می شود که وظیفه ی اصلی آن گذشتن نور از محیط بیرون به سطح لنز می باشد. دقیقا همانند عنبیه و مردمک چشم انسان که وظیفه ی کنترل میزان نور ورودی به شبکیه ی چشم انسان را بر عهده دارد. گشودگی دیافراگم بیشتر سبب می شود تا نور بیشتری از دیافراگم گذر کند و سبب شود تا عکس های گرفته شده به وسیله ی دوربین از کیفیت و رنج رنگ بهتری بهره ببرد.

میزان گشودگی یک لنز به وسیله ی معیاری به فرمت F-number تعیین می شود. F-number با استفاده از محاسبه ی نسبت فاصله کانونی به قطر دیافراگم اندازه گیری می شود. برای مثال، F-number بیشتر دریچه ی دیافراگم نشان دهنده ی حفره ی کوچک تر دیافراگم است که در نهایت باعث گذر کردن نور کمتر از آن دریچه می شود. این همان دلیلی است که سازنده های اسمارت فون ها تلاش می کنند تا با گشوده تر کردن دریچه ی دیافراگم، از F-number دوربین بکاهند.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره داشت نسبت های F-number است. برای مثال فرض کنید گشودگی دیافراگم دوربینی F2.4 و گشودگی دیافراگم دوربین دیگری F2.3 باشد. در حقیقت دوربینی که گشودگی F2.3 دارد، دو برابر نور بیشتری نسبت به دوربینی با F2.4 از خود نور عبور می دهد.
smartphone-aperture-4
حالا که اندکی با گشودگی دیافراگم و مشخصات آن آشنا شدیم بهتر است نگاهی به کاربرد حرفه ای آن در عکاسی بیندازیم. در دوربین های حرفه ای که گشودگی دیافراگم قابل تغییر است، عمق فوکوس بصورت دستی تنظیم می شود. برای مثال می توان فوکوس دوربین را بروی قسمتی از محیط که در قسمت نزدیک به دوربین قرار دارد، قرار داد و تمامی قسمت های پشتی آن را محو نمود؛ ویا برعکس، می توان فوکوس را به گونه ای تنظیم نمود که فقط سوژه هایی که در فاصله ی دورتر از دوربین قرار دارند واضح باشند و سایر سوژه ها محو و مات باشند.

انتخاب یک دوربین با گشودگی دیافراگم بالا ( یعنی دوربینی با F پایین ) ، عمق فوکوس کمتری را در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال، دوربینی با F1.8 می تواند سوژه ای مایکرو را با بکگراند مات ثبت کند ولی دوربینی با F8 علاوه بر بکگراند مات، امکان ثبت تصویر با سوژه ی مایکرو مات را هم بصورت هم زمان برای کاربر به ارمغان می آورد. یکی دیگر از مزیت های دیافراگمی با گشودگی بالا امکان ثبت اتفاقاتی است که در زمانی کوتاه رخ می دهند. هرچه دوربین بروی F پایین تری تنظیم شده باشد، سرعت شاتر بالاتر می رود و بنابر این می توان عکس را در زمان کوتاه تری ثبت نمود.

درحالیکه دوربین های حرفه ای مثل دوربین های DSLR اجازه ی تغییر گشودگی دیافراگم را به عکاس می دهند، اکثریت قریب به اتفاق اسمارت فون ها چنین امکانی را به کاربر نمی دهند و از یک دیافراگم با گشودگی ثابت استفاده می کنند. بخاطر استفاده از لنز های زاویه باز در اسمارت فون ها و همچنین محدودیت سایز سنسور مورد استفاده در آن ها، امکان عکاسی با عمق زیاد برای کاربران اسمارت فون ها فراهم نیست.

ولی آیا این مسئله به این معنی است که گشودگی دیافراگم چندان برای اسمارت فون ها اهمیتی ندارد؟ پاسخ منفی است. در حقیقت بر این باوریم که بعد از سایز سنسور، مهم ترین عامل در کیفیت عکس های گرفته شده گشودگی دیافراگم دوربین موردنظر می باشد. حتی مهم تر از میزان رزولوشن دوربین یا لرزشگیر اپتیکال آن!

یکی از کاربرد های مهم لنز ها و گشودگی دیافراگم در عکاسی در محیط های تاریک خود را نشان می دهد. جایی که اکثر دوربین های قدیمی در آن ناکام می مانند و سازندگان آن ها اصلا درمورد عکاسی دوربینشان در محیط های کم نور صحبت نمی کنند. گذشتن نور بیشتر از لنز که معلول گشودگی دیافراگم بیشتر است باعث می شود تا کاربر بتواند عکس هایی بسیار باکیفیت تر و واضح تر در تاریکی ثبت کند که این تصاویر ضمن کیفیت بهتر، از نویز کمتری هم برخوردارند.

لرزشگیر اپتیکال تصویر می تواند در زمان عکاسی از سوژه ای ثابت زیر نور کم مفید باشد؛ ولی اگر می خواهید از سوژه ای متحرک در نور کم عکاسی کنید، بهترین گزینه برای ثبت تصویری با کیفیت بالا، استفاده از دوربینی با گشودگی دیافراگم بیشتر است که باعث سرعت شاتر بیشتر می شود که درنتیجه باعث ثبت بهترین عکس ممکن از سوژه ی موردنظر می شود. بخاطر محدودیت های موجود در دوربین های اسمارت فون ها، تنها نمی توان به ISO اکتفا کرد.
smartphone-aperture-13
همانطور که پیش تر هم گفتیم، بخاطر وجود لنز های زاویه باز و سنسور های کوچک دوربین اسمارت فون ها، در اکثر زمان ها نمی توان انتظار فوکوسی عمیق را از دوربین دستگاه داشت؛ ولی با این حال زمانی که شما دوربین دستگاه خود را نزدیک به یک سوژه قرار دهید و عکس موردنظر را ثبت کنید، خواهید دید که هر سوژه ی دیگری در بکگراند مات شده است. البته هرچه دیافراگم دوربینی گشودگی بیشتری داشته باشد این میزان ماتی بکگراند بیشتر خواهد بود.

جمع بندی: گشودگی دیافراگم مسئله ی بسیار مهمی است که باید در خرید اسمارت فون بعدی خود آن را مدنظر قرار دهید به ویژه اگر عکس های زیادی در نور کم می گیرید. به هر حال، بسته به نوع عکاسی خود ممکن است لرزشگیر اپتیکال هم برای شما و ثبت عکس های مناسب به وسیله ی شما اهمیت زیادی داشته باشد.

منبع: