fira-barcelon2a
تنها دو روز دیگر تا آغاز کنگره جهانی موبایل فرصت باقی است و سونی همچون دیگر شرکت های فعال در این حوزه خود را برای حضور در یک رویداد بزرگ آماده میکند. در روزهای گذشته خبرهای خوبی از سونی به گوش رسید. با اینکه تصور میشد سونی هیچ برنامه ای برای معرفی محصولات خود در رویداد امسال ندارد اما در چند روز گذشته ورق به نفع سونی برگشت و حالا سونی نیز همچون سال های گذشته با سورپرایزهایی ویژه در این رویداد حاضر خواهد شد.

تا به این لحظه دو محصول از خانواده اکسپریا یکی اکسپریا تبلت Z4 و دیگری اکسپریا M4 Aqua برای حضور در این نمایشگاه آماده شدند. به علاوه سونی معمولا در رویدادهای این چنینی و در کنار گوشی های هوشمند و تبلت ها، دست به معرفی لوازم جانبی متنوع نیز میزند که امسال نیز به احتمال قریب به یقین این اتفاق رخ خواهد داد. در مورد کنگره جهانی موبایل سال 2015 پیش از این صحبت کردیم اما بد نیست به همین بهانه نگاهی به عملکرد سونی در سال های گذشته بیاندازیم.

سال 2014: روز 5 اسفند 1392
اکسپریا Z2: کنگره جهانی موبایل سال گذشته برای طرفداران سونی تحت تاثیر معرفی اکسپریا Z2 قرار داشت. گل سرسبد اسمارت فون های نیمه اول سال 2014 که بدون شک یکی از موفق ترین اسمارت فون های اکسپریا از ابتدا تا به امروز نیز بوده است. یک سال از معرفی اکسپریا Z2 میگذرد و این دستگاه هنوز هم در سطح اول بازار، یکی از موفق ترین و محبوبترین اسمارت فون های کشور محسوب میشود.
تبلت اکسپریا Z2: سونی سیاست خود را در بازار تبلت ها بر یک اصل بنا نهاده است: کمیت پایین و کیفیت بالا! سونی در بازار تبلت ها بر خلاف بازار گوشی های هوشمند بسیار محدود وارد میشود و معمولا هر ساله یک یا حداکثر دو تبلت را معرفی و روانه بازار میکند. تبلت هایی که همگی در سطح اول بازار قرار دارند. تبلت اکسپریا Z2 نیز در سال گذشته بدون شک یکی از بهترین تبلت های عرضه شده در بازار بوده که هنوز هم جایگاه خود را به عنوان یکی از قدرتمند ترین تبلت های بازار از دست نداده است.
اکسپریا M2: میان رده ای پرجمعیت از سونی که در طول سال گذشته شاهد 3 محصول از این خانواده بودیم. معرفی اکسپریا M2 به علت همزمانی با اکسپریا Z2 تا حد زیادی تحت شعاع پرچمدار سونی قرار گرفت اما به تدریج با ورود این دستگاه به بازار، اکسپریا M2 نیز به یکی از موفق ترین گوشی های میان رده تبدیل شد. شاید بتوانیم اکسپریا M2 را یکی از پرفروش ترین میان رده های سونی در سال 2014 بدانیم که در سه نسخه تک سیم کارته، دو سیم کارته و نسخه ضد آب در طول سال گذشته روانه بازار شد.
دستبند هوشمند SWR10: کنگره جهانی موبایل 2014 فرصتی بود تا سونی اولین دستبند هوشمند خود را به طور رسمی معرفی کند. البته این دستبند پیش از آن در رویداد CES 2014 به نمایش گذاشته شده بود اما معرفی رسمی و نهایی آن به MWC 2014 موکول شد.
هدست حذف نویز دیجیتالی مدل ‎MDR-NC31EM‎: یکی دیگر از محصولات موفق سونی در کنگره جهانی موبایل 2014 هدست MDR-NC31EM‎ با قابلیت حذف نویز بود. این هدست خارق العاده قابلیت حذف صداهای اطراف تا 98% را داراست.
سایر لوازم: میکروفن استریو مدل ‎STM10، صفحه کلید Bluetooth مدل ‎BKB 10، کاور SCR10، پایه شارژ مغناطیسی مدل DK36 و نیز نسخه اولیه عینک هوشمند سونی از دیگر محصولاتی بودند که توسط این شرکت ژاپنی در MWC 2014 به نمایش گذاشته شد.

سال 2013: روز 6 اسفند 1391
اکسپریا تبلت Z: سرنوشت تبلت Z دقیقا مشابه با سرنوشتی است که برای دستبند هوشمند SWR10 رخ داد. از تبلت Z دو ماه پیش از کنگره جهانی موبایل و در جربان نمایشگاه CES 2013 برای اولین بار رونمایی شد اما معرفی رسمی و نهایی آن در MWC 2013 اتفاق افتاد. تبلت اکسپریا Z محصولی بود که در سال 2013 موفق به کسب جوایز متعددی شد.

اگر بخواهیم به طور دقیق به کنگره جهانی موبایل 2013 بپردازیم، تبلت اکسپریا Z تنها محصولی بود که در این رویداد به نمایش گذاشته شد. با این حال اسفند 91 برای سونی محصولاتی دیگر را نیز در بر داشت. اکسپریا SP و اکسپریا L دو اسمارت فون از میان رده های سونی بودند که هرچند که معرفی در کنگره جهانی موبایل 2013 نرسیدند، اما در فاصله کوتاهی از این رویداد توسط سونی به نمایش گذاشته شدند.

سال 2012: روز 7 اسفند 1390
اکسپریا P: در اولین روزهای جدایی سونی از اریکسون اولین اسمارت فون میان رده با برند Sony در کنگره جهانی موبایل 2012 به نمایش گذاشته شد. اکسپریا P در زیر سایه اکسپریا S و ion سومین اسمارت فونی بود که پس از جدایی سونی از اریکسون معرفی شده بود.
اکسپریا U: سونی در کنار اکسپریا P یک مدل نسبتا ارزان قیمت را با شکل و شمایلی شبیه به اکسپریا S و P و با نام اکسپریا U معرفی کرد. در واقع این سه دستگاه از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم بودند که هر کدام در یک سطح از بازار قرار میگرفتند.

اگر بخواهیم به عملکرد سه ساله گذشته سونی در کنگره جهانی موبایل نگاهی بیاندازیم، سال 2014 را فعالترین سال سونی در این رویداد میبینیم. در سال های گذشته سونی بر خلاف رویداد های سالانه CES و IFA در رویداد MWC نقشی کمتر داشته اما سال قبل حضور سونی در این رویداد نیز بسیار پر رنگ بوده است. با این حال رویداد سال جاری نیز شاید به پررنگی سال قبل نباشد اما با محصولاتی که احتمالا سونی برای معرفی در این رویداد آماده کرده برای علاقه مندان به این برند ژاپنی بسیار جذاب دنبال خواهد شد.