Z5
شاید اولین باری که خبر استفاده از پردازنده جنجالی اسنپدراگون 810 در اکسپریا Z5 منتشر شد، بسیاری به سونی خرده گرفتند و این اقدام را یک اشتباه خواندند. استفاده از پردازنده ای که بحث های زیادی در اطراف آن شنیده میشود چندان برای طرفداران سونی مورد پذیرش نبود.

اسنپدراگون 810 به علت مشکلاتی که ناشی از افزایش حرارت داشت نتوانست انتظارات را از خود برآورده کند. تمامی اسمارت فون هایی که در نیمه اول سال جاری از این پردازنده بهره میبردند با داغ شدن های مقطعی در حین فعالیت های سنگین همراه بودند. برخی شرکتها چاره را در عدم استفاده از این پردازنده در پرچمداران خود دیدند. اما شرکت هایی که از اسنپدراگون 810 در محصولات خود استفاده کردند نیز به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول شرکت هایی که به ناچار توان پردازشی این پردازنده را برای جلوگیری از داغ شدن کاهش دادند و گروه دیگر نیز همچون سونی و اچ تی سی طمع کرده و برای بدست آوردن تمام قدرت این پردازنده از حداکثر توان پردازشی آن استفاده کردند.

خانواده اکسپریا Z5 که شامل سه عضو است همگی از اسنپدراگون 810 در دل خود بهره میبرند. اولین سوالی که مطرح میشود این است که اگر پردازنده اسنپدراگون 810 همچنان با مشکلات داغ شدن همراه است چرا سونی در جدیدترین پرچمداران خود از آن استفاده کرده است. پیش از این در مورد راه های سونی برای مبارزه با گرمای اسنپدراگون 810 صحبت کردیم. حالا هر چه که جلوتر میرویم بیشتر از قبل به تصمیم سونی در خصوص استفاده از اسنپدراگون 810 در اکسپریا Z5 ایمان می آوریم.

اکسپریا Z5 در اولین بررسی عملکرد خود در بنچمارک معتبر AnTuTu به بالاترین امتیاز ثبت شده برای اسنپدراگون 810 رسید. اکسپریا Z5 موفق شد در نسخه پیش تولید خود به امتیاز 60 هزار در بنچمارک آنتوتو نزدیک شود. این دستگاه موفق شد امتیاز دقیق 59430 را در بنچمارک Antutu به نام خود ثبت کند. نکته جالب اینجاست که در یکی از بنچمارک های لو رفته از اکسپریا Z5 پیش از معرفی رسمی این دستگاه امتیاز 57 هزار را بدست آورده بود که حالا در یک فریمور آزمایشی دیگر با بهبود عملکرد همراه شده است.

اما این پایان کار نیست و عملکرد سونی در کنترل حرارت این دستگاه قابل تحسین است. اکسپریا Z5 که در بنچمارک آنتوتو سخت افزار خود را تحت فشار دیده بعد از پایان تست هیچ نشانه ای از داغ شدن غیر عادی ندارد. دمای هسته های پردازنده پس از تست بنچمارک از مرز 45 درجه فراتر نرفته تا نشان دهد سونی در کنترل گرمای پردازنده اسنپدراگون 810 موفق بوده است.

کوالکام امسال به خاطر مشکلات پردازنده اسنپدراگون 810 به شدت تحت فشار قرار داشت اما سونی با اعتماد به این پردازنده و تفکرات خاص خود موفق شد تا یک محصول بی نظیر را با این پردازنده به نمایش بگذارد. در واقع سونی نه تنها یک اسمارت فون قدرتمند از خود را به نمایش گذاشت بلکه اسنپدراگون 810 را نیز سربلند کرد تا کمی از بار انتقادات وارده به کوالکام کم شود. ما همچنان منتظر خبرهای خوش بیشتر از جانب سونی هستیم…

منبع: