از اوایل دهه جاری میلادی، رشد گوشی های هوشمند با بزرگتر شدن صفحه نمایش آنها همراه بود. امروز کوچکترین گوشی های هوشمند موجود در بازار ابعادی برابر با بزرگترین گوشی های هوشمند چند سال قبل دارند.

سال 2010، بزرگترین گوشی های هوشمند موجود در بازار، صفحه نمایشی در حدود 4 اینچ داشتند. سال 2015 کوچکترین گوشی های هوشمند بازار این صفحه نمایش را داشتند و امروز کمتر گوشی هوشمندی پیدا میشود که صفحه نمایش 4 اینچی داشته باشد!

شکی نیست که صفحه نمایش های بزرگ در بین کاربران محبوبیت بیشتری نسبت به صفحه نمایش های کوچک دارند اما اینکه چه اندازه ای بیشترین محبوبیت را در بین صاحبان تلفن های هوشمند دارد، سوالی است که موسسه تحقیقاتی IDC به آن پاسخ داده است.

موسسه تحقیقاتی IDC آخرین وضعیت فروش گوشی های هوشمند در جهان را منتشر کرده که در کنار آمار کلی فروش، به اندازه صفحه نمایش آنها هم اشاره کرده است. نتیجه تحقیقات این موسسه نشان میدهد که در سال 2017 صفحه نمایش های 5.5 تا 6 اینچ بیشترین محبوبیت را در بین مشتریان دارند. برای اولین بار است که صفحه نمایش های 5.5 تا 6 بیشترین سهم را در بین مشتریان از آن خود میکنند. از بین تمامی گوشی های هوشمندی که در سال 2017 تا اینجا فروخته شده و بر اساس پیش بینی ها تا پایان سال جاری به فروش میرسد، حدود 593 میلیون دستگاه به صفحه نمایش های 5.5 تا 6 اینچ مجهز هستند. پس از این صفحه نمایش های 5 تا 5.5 اینچ با 558 میلیون دستگاه در رده بعدی قرار دارند.

نتایج تحقیقات نشان میدهد تا سال 2021 همچنان صفحه نمایش های 5.5 تا 6 اینچ بیشترین فروش را خواهند داشت. تا سال 2021 صفحه نمایش های 5 تا 5.5 اینچ نیز همچنان محبوبیت خود را حفظ خواهند کرد، اما صفحه نمایش های کمتر از 5 اینچ رفته رفته به انزوا رفته و سهم کمتری را در آینده در اختیار خواهند داشت.

منبع: