mwc-2015-teaser
تنها 3 روز تا آغاز کنگره جهانی موبایل موسوم به MWC در شهر بارسلون اسپانیا زمان باقی است و در این فاصله شرکت های مختلف حاضر در این حوزه، آخرین مراحل آماده سازی را برای حضوری قدرتمند در این رویداد سپری میکنند. کنگره جهانی موبایل امسال برای طرفداران و علاقه مندان به سونی بسیار آرامتر از سال گذشته دنبال میشود. چرا که سونی بر خلاف سال گذشته که اکسپریا Z2 را به عنوان پرچمدار تلفن های هوشمند خود در این رویداد معرفی کرده بود، امسال برنامه ای برای معرفی یک تلفن هوشمند پرچمدار در این نمایشگاه ندارد و به همین خاطر برخلاف بسیاری از شرکت های دیگر فعال در حوزه تلفن های همراه، در حاشیه اخبار این رویداد قرار گرفته است.

کنگره جهانی موبایل 2015 قرار است از روز دوم تا پنجم ماه مارس در شهر بارسلون برگزار شود. به همین بهانه، بد نیست نگاهی به این رویداد و برنامه های شرکت های مختلف فعال در بخش تلفن های همراه برای حضور در کنگره جهانی موبایل داشته باشیم تا ببینیم بزرگان این حوزه چه محصولاتی را برای نمایش در این رویداد آماده کرده اند.

Sony: با وجود اینکه پرچمدار آینده سونی، اکسپریا Z4 قطعا در این رویداد حاضر نخواهد بود، اما سونی هیچ فرصتی را برای نمایش قدرت خود از دست نخواهد داد! به همین خاطر امسال نیز سونی را باید یکی از فعالان حاضر در کنگره جهانی موبایل بدانیم. شرکتی که همیشه برای طرفداران خود سورپرایزهای ویژه ای دارد!

تبلت اکسپریا Z4: به نظر میرسد یکی از محصولاتی که سونی برای این رویداد آماده نمایش دارد تبلت اکسپریا Z4 باشد. اولین بار دو روز قبل بود که سونی بر اساس یک اشتباه و شاید هم یک سیاست، جزئیاتی از این دستگاه را در برنامه Xperia Lounge قرار داد. هرچند که سونی سریعا اقدام به حذف این خبر کرد اما به نظر میرسد، تبلت اکسپریا Z4 محصولی باشد که مقصد نهایی آن همین کنگره جهانی موبایل است.

Xperia-Z4-Tablet_1-640x285

معرفی تبلت اکسپریا Z4 پیش از گل سرسبد این خانواده یعنی اکسپریا Z4 نیز میتواند جالب توجه باشد. ما اینگونه پیش بینی میکنیم که شاید سونی همان اقدامی که دو سال قبل و در رابطه با معرفی تبلت اکسپریا Z انجام داده را اینبار نیز تکرار کند. اگر به خاطر داشته باشید سونی دو سال قبل و در جریان نمایشگاه CES 2013 تبلت اکسپریا Z را برای اولین بار به نمایش گذاشت، اما خبری از عرضه رسمی آن به بازار نشد تا پس از گذشت دو ماه و در جریان کنگره جهانی موبایل 2013، به تفصیل به معرفی آن پرداخت و عرضه رسمی آن را نیز پس از مدت کوتاهی آغاز کرد. اگر سونی چنین هدفی داشته باشد، شاید در کنگره جهانی موبایل سال جاری تنها شاید نمایش این محصول باشیم و عرضه رسمی آن پس از معرفی اکسپریا Z4 و همزمان با عرضه این اسمارت فون باشد.

اکسپریا M4 Aqua: تجربه نشان داده سونی همیشه حداقل یک اسمارت فون میان رده را در رویداد MWC معرفی میکند! سال گذشته اکسپریا M2، سال 2013 اکسپریا SP و L و سال 2012 نیز اکسپریا P و U محصولاتی بودند که از سطح میان رده های بازار در این نمایشگاه حاضر شدند. امسال نیز و بر اساس شایعات سونی یک اسمارت فون دیگر از سطح میان رده ها را با ویژگی مقاومت در برابر آب معرفی خواهد کرد. اکسپریا M4 Aqua نسخه پیش فرض اندروید 5 را به همراه دارد و قرار است به عنوان مدل ارتقا یافته اکسپریا M2 Aqua در این نمایشگاه حضور پیدا کند.

Samsung: بدون شک در چند هفته اخیر، بیشترین اخبار حوزه گوشی های هوشمند معطوف به پرچمدار جدید سامسونگ یعنی گلکسی S6 بود. گلکسی S6 به همراه برادرش گلکسی S6 Edge از خبرسازترین محصولات کنگره جهانی موبایل 2015 هستند که سامسونگ در اولین روز برگزاری این کنفرانس به معرفی آنها خواهد پرداخت. مهمترین حواشی پیرامون این دستگاه در هفته های گذشته، عدم استفاده از پردازنده اسنپدراگون 810 کوالکام است که جنجال های زیادی را نیز به پا کرد. سامسونگ گویا قصد دارد تا در پرچمدار جدید خود تنها از پردازنده های اختصاصی خود استفاده کند که این اقدام میتواند برای این شرکت کره ای، یک ریسک بزرگ محسوب شود.
سابقه نشان داده است سامسونگ معمولا به معرفی یک یا دو محصول در رویدادهای بزرگ راضی نمیشود و یک دوجین از هر گوشی هوشمند را در هر نمایشگاه به صف میکند! با این حال کنگره جهانی موبایل امسال برای طرفداران این شرکت تحت تاثیر معرفی پرچمدار آنها خواهد بود. به علاوه نباید از محصولات جانبی مثل ساعت های هوشمند این شرکت نیز برای حضور در رویداد پیش رو غافل باشیم.

s6-h13
HTC: به نظر میرسد HTC نیز در کنار سامسونگ خبرسازترین شرکت در کنگره جهانی موبایل 2015 است. پرچمدار این شرکت نیز بعد از گذشت نزدیک به یک سال آماده معرفی است. HTC One M9 اسمارت فونی است که این شرکت تایوانی آن را برای حضور در شهر بارسلون آماده کرده است. استفاده از پردازنده اسنپدراگون 810 در این دستگاه به تایید رسیده تا HTC One M9 را برای حضور یک ساله در بازارها به عنوان پرچمدار این شرکت تایوانی تضمین کند. شاید در غیاب پرچمداران سونی و ال جی در این رویداد HTC One M9 در کنار گلکسی S6 مهمترین محصولاتی باشند که در کنگره جهانی موبایل امسال شاهد آنها خواهیم بود.

maxresdefault
LG: به نظر میرسد ال جی نیز همانند سونی هیچ برنامه ای برای معرفی پرچمدار خود در MWC 2015 ندارد. این شرکت که پرچمداران گذشته خود را در طی یک رویداد اختصاصی و جدا از نمایشگاه های سالانه به نمایش گذاشته بود، امسال نیز همین رویه را تکرار خواهد کرد و G4 را برای معرفی پس از کنگره جهانی موبایل آماده کرده است. بر این اساس در کنگره امسال نیز نباید از ال جی انتظار معرفی یک محصول انقلابی را داشته باشیم. هر چند که معرفی ساعت های هوشمند و یا گوشی های هوشمند میان رده از ال جی در این نمایشگاه دور از انتظار نیست.

Lenovo: لنوو یکی از شرکت هایی است که برای حضور در کنگره موبایل امسال برنامه های ویژه ای دارد. در آخرین اخبار به دست رسیده این شرکت قصد معرفی اسمارت فون های متعددی را در این رویداد دارد. شاید فعال ترین شرکت حاضر در این رویداد همین لنوو باشد که از اسمارت فون ارزان قیمت، تا فبلت های رده بالا را برای معرفی در این رویداد آماده کرده است.

Huawei: گویا هواوی نیز همانند سونی و ال جی از معرفی پرچمدار خود در این رویداد منصرف شده است. در حالی که پیش از این تصور میشد اسمارت فون Ascend P8 در کنگره جهانی موبایل امسال معرفی میشود، اما برنامه های این شرکت چینی برای معرفی این دستگاه تغییر کرده و حالا روز 15 آوریل و شهر لندن مقصد احتمالی این اسمارت فون خواهد بود. با این حال هواوی یکی از شرکت هایی است که به احتمال قریب به یقین در این رویداد به معرفی گوشی های هوشمند خود خواهد پرداخت.

androidpit-huawei-ascend-p7-1
Asus: در کنار تمام نام هایی که به آن پرداختیم، نباید ایسوس را نیز فراموش کنیم. گویا ایسوس نیز برای ما در این رویداد سورپرایزهای ویژه ای دارد. Zenfone 2 که در رویداد CES 2015 به یکی از حاشیه ساز ترین اسمارت فونها به علت بهره گیری از رم 4 گیگابایتی به عنوان اولین گوشی هوشمند در جهان تبدیل شده بود، در این رویداد صاحب یک برادر کوچک خواهد شد. نسخه مینی این دستگاه برای حضور در MWC کاملا آماده است.

جمع بندی: شاید عدم حضور پرچمداران سونی و ال جی در کنگره جهانی موبایل 2015 تا حدودی از حساسیت نمایشگاه امسال کم کند. با این حال سامسونگ و HTC در رویداد امسال فرصت دارند تا در غیاب برخی رقبای خود با خیال راحتتری به نمایش پرچمداران خود بپردازند. برای علاقه مندان به سونی این رویداد شاید نسبت به رویداد سال گذشته حساسیت کمتری داشته باشد، اما همانند همیشه حضور سونی در نمایشگاه ها با جذابیتی همراه است که علاقه مندان را به پیگیری از اخبار آن ترغیب میکند. به هر حال تنها سه روز تا آغاز این رویداد هیجان انگیز باقی است و تکلیف تمامی شایعات و حقایق به زودی روشن خواهد شد.