با ورود اکسپریا XZ1 به بازار کشورمان، تعداد اسمارت فون های رده بالای سونی در بازار ایران بیشتر شد تا کار انتخاب یک گوشی هوشمند گران قیمت و با کیفیت برای طرفداران سونی موبایل سخت تر شود. حالا انتخاب های زیادی مثل اکسپریا XZ1، اکسپریا XZ Premium و حتی اکسپریا XZ پیش روی علاقه مندان به سونی است اما به علت قرارگیری اکسپریا XZ و اکسپریا XZ1 در یک کلاس کاری و با توجه به اختلاف قیمت موجود، شاید انتخاب یکی از این دو هنوز برای بسیاری از علاقه مندان سخت باشد.

اکسپریا XZ1 به نوعی جایگزین اکسپریا XZ شده که سال گذشته در چنین روزهایی وارد بازار ایران شده بود. حالا با گذشت یک سال، قیمت اکسپریا XZ به حدود 1.6 میلیون تومان رسیده و اکسپریا XZ1 با احتساب کارت هدیه نقدی، حدود 600 هزار تومان گرانتر از اکسپریا XZ است. مطمئناً این اختلاف قیمت و تفاوت های موجود بین این دو دستگاه، بسیاری از کاربران را برای انتخاب عاقلانه دچار سردرگمی میکند. اینکه با توجه به شرایط کنونی بازار، اکسپریا XZ را انتخاب کنند یا با پرداخت 600 هزار تومان بیشتر، اکسپریا XZ1 را برگزینند.

پیش از این، ما در یک مقاله اختصاصی، با در نظر گرفتن اختلاف قیمت موجود بین اکسپریا XZ و اکسپریا XZ1، پنج دلیل که ما را برای خرید اکسپریا XZ1 قانع نمیکند بیان کردیم. حال در دومین قسمت از این مقاله به پنج دلیل برای اینکه پول بیشتری پرداخت کرده و اکسپریا XZ1 را به جای اکسپریا XZ انتخاب کنیم رسیده ایم. شاید بعد از خواندن این قسمت از مقاله، انتخاب شما برای اینکه با پرداخت 600 هزار تومان مبلغ بیشتر اکسپریا XZ1 را انتخاب کرده و یا هزینه ای کمتر برای خرید اکسپریا XZ پرداخت کنید مشخص شود.


1- سخت افزار
بزرگترین تفاوت بین اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ به سخت افزار این دو دستگاه مربوط میشود. اکسپریا XZ از چیپست اسنپدراگون 820 قدرت میگیرد در حالی اکسپریا XZ1 در دل خود چیپست اسنپدراگون 835 را جای داده است. شاید پردازنده اکسپریا XZ همچنان یک پردازنده بسیار قوی باشد که از پس هر فعالیت سنگین بر می آید، اما اگر از جمله افرادی هستید که گوشی هوشمند خود را تا مدت ها نگه میدارید، مطمئناً در آینده اکسپریا XZ1 دیرتر از اکسپریا XZ شما را در میانه راه های سخت تنها میگذارد.

تفاوت چیپست اسنپدراگون 835 با اسنپدراگون 820 تنها به پردازنده های آنها نیست. پردازنده گرافیکی قدرتمندتر، بهره مندی از بلوتوث نسخه 5.0، پشتیبانی از اینترنت گیگابایتی و … همگی از جمله برتری های اسنپدراگون 835 نسبت به اسنپدراگون 820 است.

اما بیشتر از اینکه تفاوت پردازنده های اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ به ما کمک کند، شاید فضای بیشتر رم در اکسپریا XZ1 برای کاربران مفید باشد. یکی از انتقاداتی که سال گذشته به اکسپریا XZ داشتیم، استفاده از رم 3 گیگابایتی بود که اصلا شایسته یک پرچمدار سال 2016 نبود. اما اکسپریا XZ1 با 4 گیگابایت رم بسیار روانتر، و در اجرای چندوظیفگی بسیار موفق تر از اکسپریا XZ خواهد بود. در نهایت اگر به سخت افزار و مواردی که گفتیم اهمیت میدهید، اکسپریا XZ1 با اختلاف قیمت موجود کاملاً ارزش خرید بیشتری نسبت به اکسپریا XZ دارد.


2- پشتیبانی نرم افزاری
اکسپریا XZ1 دقیقاً یک سال دیرتر از اکسپریا XZ معرفی و روانه بازار شد. اکسپریا XZ با نسخه پیش فرض اندروید 6.0 معرفی و سپس به اندروید 7.0 ارتقا پیدا کرد. در لیست به روزرسانی اندروید 8.0 نام اکسپریا XZ دیده میشود اما مشخص نیست که سرنوشت این دستگاه بعد از دریافت اندروید 8.0 چگونه خواهد بود. در حالی که اکسپریا XZ1 در همان ابتدای کار نسخه اندروید 8.0 را اجرا میکند.

همین اختلاف یک ساله بین معرفی دو دستگاه، این نکته را تضمین میکند که با خرید اکسپریا XZ1 حداقل یک سال بیشتر شاهد دریافت آپدیت های نرم افزاری خواهید بود. طبیعتاً با اکسپریا XZ1 میتوانید نسخه های بیشتری از اندروید را در آینده تجربه کنید که اکسپریا XZ هرگز به چشم نخواهد دید. آپدیت های نرم افزاری میتوانند با خود قابلیت های فراوانی را همراه داشته باشند که امروز در اختیار ندارید. پس پشتیبانی نرم افزاری بیشتر یک موهبت بزرگ برای خریداران اکسپریا XZ1 است که کاربران اکسپریا XZ کمتر از آن بهره مند میشوند.


3- دوربین
در مقاله گذشته نام دوربین را به عنوان یکی از دلایل نخریدن اکسپریا XZ1 بیان کردیم، اما در این مقاله نیز از آن صحبت میکنیم. چرا که مقوله دوربین آنقدر وسیع است که به کل نمیتوان آن را تایید یا محکوم کرد. اکسپریا XZ1 هر چند که ضعف هایی در زمینه دوربین دارد، اما در مقابله با اکسپریا XZ برتری هایی هم دارد.

فیلم برداری 960 فریم که سونی در اکسپریا XZ Premium هم تاکید زیادی بر آن داشت، از جمله قابلیت هایی است که نه تنها اکسپریا XZ، بلکه هیچ گوشی هوشمند دیگری در جهان به جز نسل جدید اکسپریا آن را در اختیار ندارد. دوربین آماده به کار اکسپریا XZ1 که با ثبت چهار تصویر، انتخاب بهترین عکس را به عهده شما میگذارد از دیگر قابلیت های سنسور جدید دوربین سونی است.

سونی حتی در اکسپریا XZ1 دستی به رابط کاربری دوربین کشیده و قابلیت عکسبرداری پیاپی را هم به آن وارد کرده است. البته این قابلیت چندان قابلیت جدیدی نیست اما سونی این بار امکان فوکوس خودکار را هم به آن افزوده است. به تمام این موارد، بهبود کیفیت عکس ها و کاهش نویزها را هم در مقایسه با دوربین اکسپریا XZ اضافه کنید که همه و همه نشان از یک دوربین برتر نسبت به نسل قبل دارد.


4- صفحه نمایش HDR
شاید بر روی کاغذ، صفحه نمایش اکسپریا XZ و اکسپریا XZ1 فرق زیادی با هم نداشته باشند، اما اکسپریا XZ1 قابلیتی را در این بخش دارد که اکسپریا XZ از آن محروم است. صفحه نمایش هر دو 5.2 اینچی با رزولوشن 1080×1920 است اما این اکسپریا XZ1 است که پشتیبانی از HDR را در صفحه نمایش خود وارد کرده است.

محتوای HDR که چه در عکس ها و چه در ویدئوها روز به روز بیشتر و بیشتر میشود، در صفحه نمایش اکسپریا XZ1 دقیقاً همانگونه که باید به نمایش در می آید. پس بی مهری به اکسپریا XZ1 است که صفحه نمایش آن را کاملاً مشابه با اکسپریا XZ قلمداد کنیم.


5- قدرت اسپیکر
در بررسی تخصصی اکسپریا XZ، یکی دیگر از ضعف هایی که به چشم آمد، صدای کم اسپیکرها بود. سونی به کیفیت صدا توجه ویژه ای داشته اما قدرت اسپیکر در اکسپریا XZ اصلا راضی کننده نبود. پس از یک سال سونی اکسپریا XZ1 را با قدرت صدای بیشتری به ما معرفی میکند. سونی در ابتدا معتقد بود که قدرت اسپیکر پرچمدار جدیدش 50 درصد بیشتر از نسل قبل است اما در عمل به نظر چنین نیست. با این حال، قدرت بیشتر اسپیکرها در اکسپریا XZ1 کاملا واضح است. پس یکی دیگر از ضعف های اکسپریا XZ در اکسپریا XZ1 پوشش داده شده که بد نیست در هنگام خرید به این موضوع نیز توجه شود.


ما در دو بخش، 10 دلیل مختلف را ارزیابی کردیم که 5 دلیل برای خریدن و 5 دلیل برای نخریدن اکسپریا XZ بود. شاید برخی از این دلایل به سلیقه کاربر بستگی داشته باشد و حتی دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که ما آنها را ذکر نکردیم. به طول مثال در اقلام همراه اکسپریا XZ1 یک عدد شارژر سریع UCH12 نیز وجود دارد که حدود 100 هزار تومان گرانتر از شارژر موجود در جعبه اکسپریا XZ است. پس این موضوع نیز میتواند به ارزش اکسپریا XZ1 اضافه کند.

حال با توجه به این مقاله و مقاله قبل که پنج دلیل برای نخریدن اکسپریا XZ1 بود، و نیز با در نظر گرفتن اختلاف قیمت 600 هزار تومانی بین این دو دستگاه، شما کدامیک را انتخاب میکنید؟ اکسپریا XZ با قیمت حدود 1.6 میلیون یا اکسپریا XZ1 با قیمت حدود 2.2 میلیون تومان؟ در صورت انتخاب گزینه های ممکن، دلایل خود را برای انتخاب نیز با ما در میان بگذارید.

بخش اول مقاله: پنج دلیل برای اینکه اکسپریا XZ1 نخریم!

با توجه به اختلاف قیمت 600 هزار تومانی، شما کدام را انتخاب میکنید؟

نتایج

Loading ... Loading ...