blog-ok-google-wide

نسخۀ جدید اپلیکیشن گوگل قرار است با امکانات جدیدی شامل: پیشنهاد هایِ بهتر در هنگام تکمیل فیلد، جستجویِ آفلاین در نقشۀ گوگل و معرفی یک نمایش دهندۀ جدید عکس منتشر شود. کاربران Android Auto با انتشار نسخۀ 6.9 اپلیکیشن گوگل به شدت سورپرایز شدند، چراکه با گفتن عبارت “OK Google” قسمت phrase این اپلیکیشن در هنگام رانندگی فعال میشد.

به نظر میرسد که در نسخۀ جدید اَپ گوگل با پیشنهاد هایِ بهتری در هنگام جست و جو در این اَپ مواجه خواهیم شد. به علاوه، به نظر میرسد که یک Image Viewer یا نمایش دهندۀ عکس در حال طراحی و توسعه میباشد. در این آپدیت هم چنین چند ویژگی و امکان جدید بسیار جذاب افزوده شده است، که در ادامه به برسی آن ها میپردازیم.

قابلیت Autocomplete هوشمندتر:

بیشتر ما زمانی که میخواهیم عبارتی را در گوگل جست و جو کنیم، قسمت اولیۀ آن را تایپ میکنیم و منتظر میمانیم تا خودِ گوگل ادامۀ عبارت مورد نظر ما را به ما پیشنهاد دهد. این کار چند فایده دارد؛ اول اینکه جست و جو کردن عبارت هایِ طولانی زمان کمتری از ما خواهد گرفت. مورد دوم تاثیر آن در نتایج جست و جو است. به این شکل که شما بدون شک زمانی که از جست و جوی هوشمند گوگل استفاده کنید با نتایج بهتر و مرتبط تری مواجه خواهید شد. اپلیکیشن گوگل هم از این قاعده مستثنی نیست.

nexus2cee_2016-12-02-15-32-541

زمانی که در اَپ گوگل و قسمت سرچ آن قصد جست و جویِ عبارتی را دارید، گوگل بر اساس موارد موجود در دستگاه شما و همچنین اطلاعاتی که از اینترنت دریافت میکند، بهترین پیشنهاد هایِ موجود در زمینۀ جست و جویِ شما را در اختیار شما قرار میدهد. ولی حالا و در آپدیت جدید اَپ گوگل، به نظر میرسد این کمپانی قرار است پا را بسیار فراتر گذاشته و کاربران خود را بیش از پیش سورپرایز کند.

در این آپدیت قرار است جست و جویِ هوشمند، هوشمندتر از پیش عمل کند. به این شکل که از این پس نه تنها گوگل به دنبال تکمیل عبارت ناقص شما میگردد، بلکه عبارت هایِ هم معنی و متناسب با عبارت تایپ شده به وسیلۀ شما را نیز به شما پیشنهاد میکند. در برسی هایِ انجام شده بر رویِ کد هایِ نسخۀ جدید به نظر میرسد، که قرار است اپلیکیشن ها و صفحه هایِ وب مرتبط با جست و جویِ شما نمایش داده شود.

جست و جویِ آفلاین نقشه ها:

علاوه بر قابلیت ذکر شده در بالا، بر اساس 3 خط از کُدهایِ جدید اَپ گوگل به نظر میرسد امکان دیگری به نام جست و جویِ آفلاین نقشه ها به این اَپ اضافه خواهد شد. در این صورت کاربر میتواند در میان نقشه هایی که از پیش بر رویِ دستگاهش ذخیره شده است، جست و جو نیز انجام دهد؛ کاری که تا پیش از این ممکن نبود و تنها نمایش نقشه به صورت آفلاین امکان پذیر بود.

google-voice-search-hotword_listening

البته از نظر فنی این موضوع بیشتر به اپلیکیشن Maps گوگل مرتبط میشود تا اپلیکیشن گوگل؛ ولی نشانه هایِ موجود در اَپ گوگل نشان دهندۀ امکان طراحی این امکان در اَپ Maps میباشد.

نمایش دهندۀ جدید تصاویر:

یکی دیگر از مواردی که بر اساس کُدهای نسخه جدید اَپ گوگل میتوان متوجه آن شد، Image Viewer جدیدی برایِ نمایش تصاویر است. با استناد به همین کُدها، این نمایشگر تصویر قرار است علاوه بر نمایش دادن عکس هایِ موجود در وب، امکانات دیگری را در اختیار کاربر خود قرار دهد. برای مثال، قرار است زمانی که شما در حالِ دیدن یک تصویر هستید، بتوانید به سادگی با لمس یک گزینه تصاویر مرتبط با آن تصویر را نیز مشاهده کنید؛ و یا به سادگی آن عکس را ذخیره کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. هیچ یک از امکاناتی که نام برده شد، جدید نیستند ولی داشتن تمامی این امکان در مرورگر وب و استفادۀ آسان از آنها به نظر هیجان انگیز میرسد.

nexus2cee_image1

مورد غیر منتظرۀ دیگری که در کُدهای نسخۀ جدید اَپ گوگل مشاهده میشود، در مورد خرید آنلاین محصولات است. به این شکل که مشخصات ابتدایی یک کالا مانند برند، قیمت و برسی هایِ آن نمایش داده خواهند شد. مورد آخر نیز در مورد ویدئو هاست. به این شکل که اطلاعاتی در مورد سازندۀ ویدئو، مدت زمان آن، تاریخ انتشار، تعداد بازدید و قسمتی در مورد نظرات نمایش داده خواهد شد.

حالا به نظر میرسد که گوگل برای تجربۀ کاربری بهتر کاربران دست به ساخت نمایشگر تصویر خود زده است، تا تصویر بهتری را به کاربران خود ارائه کند. همچنین، به نظر می رسد که امکانات دیگری که پیش تر به آن ها پرداختیم برای پوشش بیشتر اَپ گوگل و باز هم تجربۀ کاربری بهتر کاربران باشد. امکاناتی که ذکر شد به ترتیب در بروزرسانی هایِ بعدی گوگل به دستیار هوشمند و شخصی این غول تکنولوژی افزوده خواهد شد.

منبع: