Sony-Xperia-Z1-Android-4.4-KitKat
همانطور که میدانید سونی لیست گوشی هایی را که به اندروید 4.4 کیت کت به روز میشوند اعلام کرده که طی آن 5 دستگاه از خانواده Z اکسپریا به نام های اکسپریا Z,Zl,Z1,Z Ultra و تبلت Z به همراه اکسپریا SP توانسته اند مجوز این آپدیت را دریافت کنند. علاوه بر این نیز سونی 4 گوشی دیگر به نامهای اکسپریا ZR , T , V , TX را تحت بررسی قرار داده که احتمال دریافت آپدیت برای آنها نیز بسیار زیاد است.

در روزهای پس از ارائه این برنامه بحث های زیادی در رابطه با قرار نگرفتن نام چند گوشی دیگر از سونی در این لیست شده بود که بیشترین آنها در مورد عدم آپدیت برای گوشی هایی از قبیل اکسپریا S/SL/L بوده است. اگر کمی واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم میتوانیم به دلایل قانع کننده ای از سوی سونی برسیم.

در اولین گام ما باید پشتیبانی 18 ماهه را برای سونی در نظر بگیریم. این یک تفکر منطقی است که شرکت ها برای فروش محصولات جدید خود مدت زمانی خاص از گوشی های خود پشتیبانی کنند. با این حساب عملا گوشی های سری 2011 و برخی گوشی های سری 2012 سونی از این لیست خارج خواهند شد.

در گوشی های سری 2012 سونی بیشترین بحث بر سر گوشی های اکسپریا S/SL/Acro S/Ion بوده که نتوانستند در لیست سونی جایی داشته باشند. اما اگر با دقت به این موضوع نگاه کنیم متوجه میشویم که قرار نگرفتن این گوشی های در برنامه سونی بی دلیل نبوده است!
همانطور که میدانید این چهار گوشی از پردازنده های سری 3 اسنپدراگون استفاده میکنند که کوالکام چندی پیش رسما اعلام کرد پشتیبانی خود از این چیپ ها را قطع میکند. پایان یافتن پشتیبانی کوالکام از Snapdragon S3 به این معنی است که دیگر کرنل های گوشی هایی که از این سری چیپ ها بهره میبرند قابل به روزرسانی به اندروید 4.2.2 و بالاتر نیستند!
s3
با این حساب دیگر کاربران این گوشی ها نباید منتظر دریافت آپدیتی جدید از سوی سونی باشند. هرچند که اگر پشتیبانی 18 ماهه را نیز در نظر بگیریم این گوشی ها و سایر دستگاه های 2012 از دور خارج خواهند شد.

اما در خصوص گوشی های سری 2013 سونی که نتوانستند به ایستگاه کیت کت برسند میتوان از اکسپریا L/M/C نام برد. شاید در نگاه اول این گوشی ها تمام شرایط دریافت اندروید 4.4 را داشته باشند اما اینکه چرا در برنامه های سونی جایی نداشتند سوالی است که میتوان آن را با حدس و گمان پاسخ داد.

شاید مهم ترین دلیل عدم دریافت کیت کت برای این گوشی ها فرق گذاشتن میان آنها و گوشی های رده بالاتر سونی بود. اکسپریا SP/T/TX/V بدون تردید در یک پله بالاتر از این گوشی ها قرار دارند که میتوانند تا اندروید 4.4 را به چشمان خود ببینند. شاید دور از تصور نبود که سونی برای حفظ بازار محصولات رده بالاتر خود به این گوشی های میان قیمت طعم شیرین کیت کت را هدیه ندهد. از همین رو میتوان گفت نسخه اندروید 4.2.2 که برای این 3 محصول در نظر گرفته شده به نوعی وسیله ای برای راضی نگه داشتن کاربران آنها و قرار دادن آنها در مرحله ای فی ما بین گوشی های رده پایینتر و بالاتر خود باشد.

بر اساس همین ادله اگر در نظر بگیریم سونی در ارائه برنامه خود نه تنها بد عمل نکرده بلکه خوب هم بوده است. به روزرسانی 10 گوشی سونی به کیت کت آمار قابل قبولی است که سونی تا به اینجا از خود نشان داده است. اما همانطور که قبلا هم در مورد آن صحبت کردیم تنها کمیت مهم نیست، بلکه ما باید کیفیت آپدیت ها و زمان عرضه آنها را نیز در نظر بگیریم. باید منتظر باشیم و ببینیم سونی دقیقا از چه زمانی به روزرسانی را آغاز میکند و کیفیت عرضه آنها چگونه خواهد بود.