DSC-RX100M4

سونی در بخش دوربین هایِ عکاسی حرفه ای از قدرت بسیار زیادی در دنیا برخوردار است و اینطور که آمارها نشان میدهند، در بخش دوربین هایِ جمع و جور یا همان دوربین هایِ کامپکت نیز سونی مورد توجه بسیاری از کاربران در سراسر دنیاست. همچنین در کنار این موضوع، به لُطف دوربین هایِ کامپکت سری RX100، سونی محبوبیت خاصی در بین توریست ها کسب کرده است.

اما اگر شما هم مثل بسیاری از کاربران دنیا به عکاسی با دوربین هایِ جمع و جور علاقه دارید یا زیاد به سفر میروید، خبر خوشی برایتان داریم. خبرها حاکی از این هستند که سونی در حال آماده سازی نسل جدید دوربین هایِ سری RX100 با نام RX100 V میباشد، که بر اساس شایعات قرار بود در ماه ژوئن میلادی معرفی و به بازار عرضه شود، اما بنا به دلایلی چنین اتفاقی نیفتاد.

اما حالا و بر اساس اطلاعات دقیقی که به دست ما رسیده، برخی از جزئیات این دوربین برایِ ما آشکار شده است. بر اساس خبرهایِ موثق، سونی در نظر دارد در نسل جدید دوربین هایِ کامپکت خود مموری کارت هایِ عادی را کنار بگذارد و به استفاده از مموری کارت هایِ جدید و بسیار پر سرعت UFS روی آورد.

البته هنوز مشخص نیست که این غول ژاپنی در حال ساخت مموری کارت هایِ UFS خود میباشد یا خیر؛ اما همانطور که شاید بدانید، کمپانی کُره ای سامسونگ چندی پیش از مموری کارت هایِ UFS خود پرده برداشت، که در صورت معرفی نشدن مموری کارت UFS اختصاصی توسط سونی، کاربران میتوانند به عنوان راهکار جایگزین، از مموری هایِ کمپانی سامسونگ بهره بگیرند.

اما بد نیست کمی درباره فناوری UFS با شما سخن بگوییم. همانطور که میدانید، حافظه هایِ خارجی که با نام SD Card شناخته میشوند، از سرعت بسیار پایین تری نسبت به حافظه هایِ داخلی بهره میبرند. حال اینکه فناوری UFS دقیقاً این نقیصه را برطرف میکند و سرعت کارت هایِ حافظه خارجی را به سرعتی نزدیک به حافظه داخلی گوشی هایِ هوشمند میرساند.

تا پیش از این حافظه هایِ پرسرعت UFS تنها در قلب گوشی هایِ هوشمند ( به عنوان حافظه داخلی ) قابل استفاده بودند و قابلیت جُداسازی از گوشی هایِ هوشمند را نداشتند؛ اما به لُطف پیشرفت تکنولوژی، حالا مموری کارت هایی با فناوری UFS برایِ گوشی هایِ هوشمند و سایر ابزارهایِ الکترونیکی توسعه داده شده است، که مثل کارت هایِ حافظه SD قابلیت جُداسازی دارند. بدیهی است که کاربران برایِ بهره مندی از حافظه هایِ پرسرعت نسل جدید UFS باید اَبزاری متناسب و همگام با این تکنولوژی داشته باشند.

اما درباره تاریخ عرضه دوربین عکاسی RX100 V سونی هنوز هیچ صحبتی به میان نیامده است. کارشناسان پیش بینی میکنند که تأخیر در معرفی دوربین نسل جدید سونی، بخاطر زلزله سهمگینی است که اَخیراً در ژاپن رُخ داده و خط تولید برخی از محصولات سونی را دچار مشکل ساخته است. البته اینطور که گفته میشود سونی در حال برطرف سازی مشکل خط تولید دوربین هایِ عکاسی خود و بازگشت به حالت عادی است؛ پس باید در آینده ای نزدیک منتظر معرفی نسل جدید دوربین هایِ سری RX100 سونی باشیم.

منبع: