Flagship-smartphones-compared
قطر دستگاه یکی از فاکتورهایی است که در هنگام خرید کمتر کسی به آن توجه میکند، اما فاکتور بسیاری مهمی است که نامتعارف بودن آن بسیار برای کاربر آزار دهنده است. قطعا شما نیز تمایلی ندارید تا گوشی هوشمندتان قطر زیادی داشته باشد. قطر زیاد کار را برای حمل دستگاه و به دست گرفتن گوشی بسیار دشوار میکند. مخصوصا اگر قصد استفاده از گوشی با یک دست را داشته باشید.

کمپانی های مختلف تمام توان خود را به کار میگیرند تا جایی که ممکن است از قطر دستگاه بکاهند. البته گاهی عواملی باعث میشود که طراحان در این امر موفق نگردند و نتوانند به یک قطر ایده آل برای دستگاه برسند.

طراحان اسمارت فون های رده بالای شرکت ها و یا به اصطلاح پرچمداران، با وجود اینکه وقت زیادی را در این راه صرف میکنند اما به علت استفاده از برخی قطعات موفق به کاهش قطر دستگاه تا حد قابل قبولی نمیشوند. البته در این بین برخی مدل های موجود قطر بسیار کمی دارند که در حد یک پرچمدار نتیجه قابل قبولی است.

در این پست قصد داریم تا باریکترین اسمارت فون های پرچمدار در بین کمپانی های مطرح را با هم مرور کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

رتبه نهم : Motorola Moto X
قطر: 10.4 میلی متر
– DROID RAZR باریکترین اسمارت فون این کمپانی به شمار می آید که تنها 7.1 میلی متر قطر دارد.

 

رتبه هشتم: Nokia Lumia 930
قطر: 9.8 میلی متر
– اولین اسمارت فون نوکیا با نام نوکیا 9000 در سال 1998 ساخته شد که 38 میلی متر قطر داشت! باریکترین اسمارت فون نوکیا نیز تا به امروز لومیا 925 است که 8.5 میلی متر قطر دارد. به نظر میرسد نوکیا در مجموع علاقه زیادی به اسمارت فون های باریک ندارد…

 

رتبه هفتم: BlackBerry Z30
قطر: 9.7 میلی متر
– باریکترین اسمارت فون بلکبری Z10 با قطر 9 میلی متر و قطورترین گوشی این کمپانی نیز بلکبری Pearl است که 14.5 میلی متر قطر دارد است.

 

رتبه ششم: HTC One M8
قطر: 9.7 میلی متر
– باریکترین گوشی هوشمند HTC نیز HTC One S است که 7.9 قطر دارد.

 

رتبه پنجم: LG G3
قطر: 8.9 میلی متر
– LG G Flex با 7.9 میلی متر باریکترین اسمارت فون این شرکت از ابتدا تا به امروز بوده است.

 

رتبه چهارم: Google Nexus 5
قطر: 8.6 میلی متر
– این باریکترین مدل نکسوس است در حالی که HTC Nexus One با قطر 11.5 میلی متر قطورترین نکسوس به شمار می آید.

 

رتبه سوم: Sony Xperia Z2
قطر: 8.2 میلی متر
– اکسپریا زد اولترا با قطر 6.5 میلی متر باریکترین اسمارت فون سونی است.

 

رتبه دوم: Samsung Galaxy S5
قطر: 7.9 میلی متر
– باریکترین گوشی سامسونگ با کد SGH-U100 بوده که تنها 5.9 میلی متر قطر دارد. البته این دستگاه یک گوشی هوشمند محسوب نمیشود.

 

رتبه اول: iPhone 5s
7.1 میلی متر
– نسل اول گوشی های آیفون در سال 2007 معرفی شده که 11.6 میلی متر قطر داشته است.

 

اما شاید برای شما جالب باشد بدانید که باریکترین اسمارت فون دنیا Gionee Elife S5.5 است که تنها 5.6 میلی متر قطر دارد.

اکسپریا Z2 با وجود قرار گیری در رتبه سوم در این زمینه نمره بسیار قابل قبولی دریافت میکند. چرا که یکی از دلایل افزایش قطر دستگاه استفاده از سنسور 20.7 مگاپیکسلی است که به مراتب از سنسورهای مورد استفاده در دیگر دستگاه ها قطورتر است که عملا کاهش قطر دستگاه را بیش از این میسر نمیکرد. البته بر اساس شایعات اکسپریا Z3 با وجود بهره گیری از دوربین 20.7 مگاپیکسلی قرار است با قطر 7 میلی متر ساخته شود که در صورت صحت این شایعات شاهد شاهکاری دیگر در طراحی توسط سونی خواهیم بود.

 

phonearena