Xperia-Z5-15
راه های مختلفی وجود دارد تا کاربران، گوشی های خود را به روزرسانی کنند. راحتترین راه آپدیت از طریق خودِ گوشی است که به آن OTA گفته میشود. راه دیگر آپدیت از طریق برنامه Xperia Companion و راه آخر نیز که بسیار هم مورد استفاده قرار میگیرد، فلش رام رسمی از طریق ابزارهای موجود است.

برای فلش رام رسمی از طریق فلش تولز، گذشته از آموزش های لازم برای انجام این کار، شبهاتی وجود دارد که ذهن کاربران را مشغول کرده است. یکی از سوالاتی که بسیار مطرح میشود این است که آیا رام های رسمی مناطق مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؟ یا این که من برای فلش دستگاه رام رسمی کدام منطقه را نصب کنم؟ این سوالی است که شاید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد که امروز میخواهیم یک بار برای همیشه به آن پاسخ دهیم.

امروز ما در مورد زیر و بم رام های رسمی صحبتی نداریم اما چند مقدمه در این خصوص میگوییم. رام ها به صورت منطقه به منطقه است و معمولا هم به دو نوع اپراتوری و آزاد تقسیم میشود. تفاوتی ندارد که شما در حال حاضر چه نسخه ای از اندروید و رام چه منطقه ای را در گوشیِ خود نصب دارید. با فلش تولز میتوانید از هر نسخه ای به هر نسخه ای و از رام هر منطقه ای به منطقه دیگر کوچ کنید. تمامی اطلاعات شما در صورتی که هنگام نصب گزینه وایپ در فلش تولز را نزنید حفظ خواهد شد اما در صورت وایپ کردن تمامی اطلاعات حافظه داخلی پاک خواهد شد. درست انگار به تنظیمات اولیه کارخانه بازگشته باشید!

اما حالا میرسیم به شبهه اصلی و پاسخ به آن، آیا رام های رسمی مناطق مختلف در عملکرد با یکدیگر تفاوت دارد؟ جواب قطعی خیر است. البته قطعا رام مناطق با یکدیگر تفاوت هایی دارند، چرا که اگر تفاوت نداشتند چه نیازی به منطقه بندی رام ها بود! اما تفاوت این رام ها در عملکرد نیست و تنها به چند مورد کوچک محدود میشود.
xperia-z3

سال گذشته در دیداری که با آقای اودنباخ، مدیر عامل وقتِ سونی موبایل خاورمیانه و آفریقا داشتیم، در همین خصوص سوالاتی کردیم که به جواب های جالبی رسیدیم. روال کاری سونی در ارائه آپدیت های سیستمی به این صورت است که توسعه دهندگان سونی بر روی یک نسخه نرم افزاری کار میکنند و در نهایت پس از تکمیل عملیات، آن را در اختیار اپراتورها و نمایندگان منطقه ای قرار میدهند. اپراتورها و زیرمجموعه های سونی نیز با توجه به نیازهای همان منطقه رام های رسمی که سونی در اختیارشان قرار داده را شخصی سازی کرده و نهایتاً در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

دست اپراتورها و زیرمجموعه های سونی برای ویرایش رام های رسمی باز نیست و آنها تنها در حد اضافه و حذف برنامه ها عمل میکنند. و یا برای برخی اپراتورها مشاهده میشود که از بوت انیمیشن های اختصاصی خود یا تصاویر و … استفاده کنند اما حق ویرایش فایل های سیستمی را ندارند. تفاوت در حجم کلی رام ها نیز به همین علت است که ممکن است رام بعضی از مناطق شامل برنامه های بیشتری شود که حجم کلی رام را بالاتر میبرد.

با این حساب جوابِ سوالی که در بالا عنوان کردیم روشن است. تفاوت رام های رسمی مناطق مختلف بیشتر در برنامه هایی است که به صورت پیش فرض و با توجه به نیاز هر منطقه و یا اپراتور بر روی آنها نصب شده و در عمل و از نظر پایداری و … تفاوتی با هم ندارند. پس صحبت هایی از این قبیل که میگویند، رام منطقه X از نظر باتری خیلی عالی است یا رام منطقه Y سرعت بسیار بالایی دارند به هیچ وجه اثبات شده نیست و صحت ندارد. اگر کمی واقع بینانه نیز به این موضوع نگاه کنیم متوجه میشویم که چنین چیزی اصلا با عقل هم جور در نمی آید که سونی برای هر منطقه و یا اپراتور، به صورت جداگانه یک رام را توسعه دهد که این مورد نیازمند زمان و هزینه بسیار بالایی است که قطعا چنین کاری صورت نمیگیرد.

xperia_z2-640x425