xperia-z-2
شاید آنهایی که در روزهای اولیه ورود اکسپریا Z به بازار این دستگاه را خریداری کرده بودند، هیچگاه تصور نمیکردند که بعد از نزدیک به سه سال همچنان در صف دریافت به روزرسانی نرم افزاری قرار خواهند گرفت. اکسپریا Z در اولین روزهای سال 2013 معرفی و به بازار عرضه شد و هم اکنون با گذشت 30 ماه از معرفی، سونی همچنان خود را برای ارائه به روزرسانی های بزرگ برای این دستگاه آماده میکند.

اکسپریا Z در بدو ورود به بازار اندروید 4.1 را با خود به همراه داشت که در این مدت، با دریافت آپدیت های متعدد باعث شد رکوردهای زیادی را در این زمینه به خود اختصاص دهد. در واقع اکسپریا Z حال آن پیرمرد مسن را دارد که تمام دوستان دوران کودکی آن مرده اند و او تنها باقی مانده نسل خود بوده که همچنان در قید حیات است.

اکسپریا Z در بین گوشی های هوشمند موجود در بازار، قدیمی ترین اسمارت فونی است که با اندروید 4.1 به بازار عرضه شده و همچنان نیز در حال دریافت آپدیت است. سامسونگ روز گذشته اعلام کرد که گلکسی نوت 2 به اندروید لالی پاپ آپدیت نخواهد شد تا به این وسیله اکسپریا Z قدیمی ترین بازمانده اندروید 4.1 باشد که طعم اندروید آب نبات چوبی را چشیده است. در بین دستگاه هایی که با اندروید 4.1 عرضه شده بودند تنها تبلت نکسوس است که پیش از اکسپریا Z عرضه شده و اندروید آب نبات چوبی را نیز دریافت کرده که البته این دستگاه در رده تبلت ها قرار میگیرد.

اگر نکسوس 4 را که دو ماه زودتر از اکسپریا Z معرفی شده به حساب نیاوریم، پدر خانواده Z، قدیمی ترین گوشی هوشمند موجود در بازار است که پشتیبانی از آن قطع نشده و همچنان در حال دریافت به روزرسانی های جدید است. این دستگاه تا به امروز 5 نسخه مختلف از اندروید را تجربه کرده و به زودی نیز ششمین آن را دریافت خواهد کرد.

اکسپریا Z در کنار HTC One تنها گوشی های هوشمند بازمانده از اندروید 4.1 محسوب میشوند. با اینکه اکسپریا Z حدود دو ماه زودتر از رقیب خود به بازار عرضه شد اما سونی آن را در صف به روزرسانی اندروید 5.1 نیز قرار داده ولی HTC چنین تصمیمی را در خصوص One M7 نگرفته تا به این وسیله اکسپریا Z تنها بازمانده اندروید 4.1 در بین گوشی های هوشمند باشد که به اندروید 5.1 ارتقا خواهد یافت.

عملکرد سونی در ارائه به روزرسانی های متعدد برای اکسپریا Z واقعا تحسین برانگیز است که جای هیچگونه انتقادی را باقی نمیگذارد. در واقع اکسپریا Z پا به پای نکسوس هم دوره خود پیش رفته و در دریافت آپدیت های متعدد بی نظیر عمل کرده است. اکسپریا Z از لحظه معرفی تا به امروز 22 به روزرسانی نرم افزاری کوچک و بزرگ را دریافت کرده که این نیز در نوع خود رقمی بسیار بالا محسوب میشود. هر چند که از این نظر اکسپریا Z در زیر سایه برخی مدل های دیگر از سونی نظیر اکسپریا Z1 قرار گرفته است.

آپدیت های متعدد برای اکسپریا Z نشان از توجه ویژه سونی به این دستگاه دارد. البته در کنار اکسپریا Z، اکسپریا ZL نیز به همین روال در به روزرسانی ها عمل کرده ولی در زیر سایه اکسپریا Z قرار گرفته است. در مجموع اگر بخواهیم برای اکسپریا Z لقبی انتخاب کنیم، عنوان اسمارت فون تمام نشدنی سونی بهترین واژه برای وصف این اسمارت فون با سابقه است. اسمارت فونی که در بین گوشی های هوشمند اندرویدی از نظر دریافت آپدیت رکورددار است.