همانطور که در جریان هستید، ساعاتی پیش گزارش مالی جدید سونی منتشر شد و سایت تخصصی اکسپریا به عنوان تنها مرجع تخصصی اکسپریا در ایران این گزارش را به صورت بسیار واضح برایِ شما به اشتراک گذاشت. حال بر طبق سنت همیشگی، برخی از بخش هایِ بسیار پر بازده و مهم را نیز با هم بررسی میکنیم تا عملکرد سونی را در 3 ماهه اَخیر مورد بررسی قرار دهیم.

بر اساس گزارش رسمی، سونی از ابتدایِ عرضه کنسول PS4 تا به امروز حدود 63.3 میلیون نسخه از کنسول هایِ پلی استیشن 4 را در دنیا به فروش رسانده است. سونی امروز گزارش مالی سه ماهه اول سال 2017 را منتشر کرده است، که مربوط به ماههایِ آوریل تا ژوئن میباشد و به صورت دقیق از 1 آوریل 2017 تا 30 ژوئن 2017 میلادی میباشد.

ما به صورت غیر رسمی خبر داشتیم که سونی تا 13 ژوئن 2017 میلادی حدود 60.4 میلیون نسخه از کنسول هایِ PS4 را به دست خریداران نهایی رسانده است. سونی نسبت به سال گذشته پیش بینی فروش خود را 2 میلیون کاهش داده است ( از 20 میلیون در سال 2016 به 18 میلیون در سال 2017 )، اما در بخش پلی استیشن باز هم سونی فراتر از انتظارات خود ظاهر شده است.

البته برخلاف فروش بیشتر بازی در 3 ماهه اول سال 2017 ( حدود 5.8 درصد بیشتر از زمان مشابه در گزارش مالی سال 2016 )، سونی سود عملیاتی کمتری به دست آورده است، چون در 3 ماهه اول سال 2016 سونی بازی Uncharted 4: A Thief’s End را منتشر کرده بود، که رکورد پرفروش ترین بازی سونی در ادوار گذشته را زده بود و در جایگاه نخست قرار گرفته بود.

سونی یکی دیگر از دلایل کاهش سود عملیاتی را کاهش قیمت PS4 اصلی میداند، که البته تا حدود بسیار زیادی با کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro و هدست واقعیت مجازی Playstation VR پوشش داده شده است. در مجموع سونی این 3 ماهه مالی اول سال 2017 را به شکل بسیار خوبی پشت سر گذاشته است، چون سرویس هایِ مالی و بخش نیمه هادی هایِ سونی نیز بسیار خوب عمل کرده اند.

در حال حاضر تنها یک بخش در سونی وجود دارد که شاید وضع زیاد جالبی نداشته باشد و آن بخش فیلم میباشد، که البته با ساخت فیلم Spider-Man Homecoming، سونی اُمید بسیار زیادی برایِ بازگرداندن این بخش به سود دهی و حالت عادی را دارد. بخاطر این تغییرات مثبت باید از آقایِ کازو هیرای تشکر و قدردانی ویژه ای بکنیم، چون همانطور که اشاره شد، حال سونی این روزها بسیار خوب است.

منبع: