ساخت چین! واژه ای است که شنیدن آن خاطر ما را از یک محصول میتواند مکدر کند. اما حقیقت این گونه نیست و صرف تولید یک محصول در کشور چین به معنای کیفیت پایین آن نیست.

امروزه در صنعت تلفن همراه، نه تنها کشور چین در خود کمپانی های بزرگی را جای داده بلکه بسیاری از شرکت های دیگر نیز برای تولید محصولات خود خاک چین را انتخاب میکنند. بدون تردید مهمترین دلیل این کار نیروی کار نسبتاً ارزان در کشور چین است که شرکت ها را به ساخت محصولات خود در چین ترغیب میکند.

اما سوالی که شاید بسیاری مواقع در ذهن ما پدید آید این است که گوشی هوشمند من چینی است. پس آیا تقلبی است؟ یا اینکه جنس اصل را از کجا میتوانم تهیه کنم؟ این داستان به خصوص برای علاقه مندان به سونی زیاد تکرار میشود که پرسش های متعددی در خصوص اینکه هر کجا را که جستجو میکنند محصولات سونی را با برچسب Made In China میبینند.

حقیقت این است که ساخت چین در گوشی های سونی به منزله تقلبی بودن آنها نیست! نه تنها سونی بلکه بسیاری از کمپانی های دیگر محصولات خود را در کشور چین تهیه میکنند. بد نیست با هم نگاهی به سایر سازندگان تلفن همراه داشته باشیم و ببینیم که هر کدام از آنها تلفن های هوشمند خود را در کدام کشور تولید میکنند.

نام شرکت کشورهایی که در آنها تولید صورت میگیرد
سونی چین، تایلند (قبلاً برزیل)
سامسونگ چین، ویتنام، کره جنوبی، هند، برزیل، اندونزی
اپل چین و احتمالا به زودی هند
HTC تایوان
الجی چین، ویتنام، هند
هواوی چین، هند
شیائومی چین، هند
OPPO چین
OnePlus چین
Vivo چین