17374-46ca9771d20daccdd5f9e3a992082c6c

بازار هدست هایِ واقعیت مجازی در سال 2016 با رُشد بسیار زیادی همراه شده است. اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که بازار هدست هایِ واقعیت مجازی بازارِ واقعاً آشفته ایست. ابتدا گوگل با هدست واقعیت مجازی خود سعی در جا انداختن Daydream داشت، سپس اچ.تی.سی و فیسبوک با هدست هایِ واقعیت مجازی خود وارد شدند و اَکنون نیز سونی اولین هدست واقعیت مجازی خود را برایِ گیمرهایِ دنیا عرضه کرده است.

گوگل برایِ منافع سیستم عامل اَندروید، فیسبوک و اچ.تی.سی برایِ پلتفرم رایانه هایِ شخصی و سونی برایِ کنسول PS4 خود هدست واقعیت مجازیشان را آماده کرده اند و این کمی بازار را برایِ کاربر نهایی آشفته میکند. اما گویا وضعیت کمی در حال بهبود یافتن است و کمپانی هایِ بزرگ دنیا قرار است دست به دست هم دهند تا بازار هدست هایِ واقعیت مجازی را از آشفتگی نجات دهند.

خبر خوش اینکه امروز کمپانی هایِ ایسر، اچ.تی.سی، گوگل، فیسبوک، سونی و سامسونگ اعلام کرده اند که به زودی گرد هم خواهند آمد و در نظر دارند با کمک یکدیگر اتحادیه ای را تحت عنوان « انجمن جهانی هدست هایِ واقعیت مجازی » تشکیل دهند تا استانداردهایِ حیطه هدست هایِ واقعیت مجازی را یکبار برایِ همیشه تعیین کرده و به وضع این بازار پر سود سر و سامان دهند. اولین اعلانیه این گروه به شرح زیر است:

پلتفرم هدست هایِ واقعیت مجازی این پتانسیل را دارد که به عنوان نسل بعدی سیستم هایِ محاسباتی وارد عمل شود و آینده بخش هایِ مختلف و مهمی چون بخش هایِ آموزشی و بخش درمانی را به تصاحب خود بیرون آورده و یک اکوسیستم جهانی از آن بسازد. بر اساس تحقیقات انجام شده، قول و قرارهایِ بین المللی رد و بدل شده و عمل کردن به بهترین شیوه ممکن در آینده ای نزدیک، اعضایِ مؤسس انجمن جهانی هدست هایِ واقعیت مجازی نهایت تلاش خود را برایِ بازگشایی راه هایِ جدید و پتانسیل هایِ نهفته این پلتفرم به کار خواهند گرفت و آنرا در اختیار تمام کاربران دنیا قرار خواهند داد.

این موضوع بسیار به نفع کاربران نهایی خواهد بود، چون روز به روز تعداد کمپانی هایِ ورود کننده به این عرصه در حال ازدیاد است و با نبود استانداردهایِ لازم، این کاربر نهایی است که متضرر خواهد شد. به نظر میرسد آینده هدست هایِ واقعیت مجازی با تصمیم این 6 غول تکنولوژی دنیا به سمت و سویِ درستی هدایت خواهد شد. نظر شما همراهان همیشگی در این باره چیست؟

منبع: