کم کم با نزدیک شدن به پایان سال 2017 تکلیف تمام گوشی های هوشمند امسال نیز در حال روشن شدن است. امشب گوگل در طی یک مراسم اختصاصی، از محصولات متنوع از جمله گوشی های گوگل پیکسل 2 و گوگل پیکسل XL 2 پرده برداشت. گوگل پیکسل 2 و گوگل پیکسل XL 2 به نوعی پرچمداران گوگل در سال 2017 هستند که جایگزین نسل قبلی شدند.

مدت ها بود، سرعت تغییرات در طراحی گوشی های هوشمند بسیار کند شده بود. اما امسال کمپانی های مختلف، سعی کردند تا خود را در مسیر تازه ای از طراحی قرار دهند. آخرین نمونه ای که با طراحی جدید ظاهر شده همین گوگل پیکسل XL 2 است که ساعاتی قبل توسط گوگل معرفی شد.

با نگاهی به طراحی گوشی های هوشمند پرچمدار در سال 2017، تقریباً به این نتیجه میرسیم که تمام کمپانی ها سال متفاوتی را از نظر طراحی نسبت به سال 2016 سپری کردند. سامسونگ، اپل، ال جی، گوگل و … همگی پرچمداران جدید خود را با تغییر در طراحی همراه کردند. در حالی که سونی همچنان به طراحی قبل اصرار ورزید و تغییر درخور شایسته ای ایجاد نکرد!

ما در ادامه، از هر یک از کمپانی های سامسونگ، اپل، ال جی و گوگل، یک نمونه اسمارت فون معرفی شده در سال 2017 را با نمونه مشابه سال قبل مقایسه کردیم که در تمامی موارد، دو گوشی هوشمند کاملاً متفاوت را در کنار هم مشاهده میکنیم. در حالی که با کنار گذاشتن اکسپریا XZ1 و اکسپریا XZ تشخیص آنها بدون در نظر گرفتن تصویر پس زمینه پیش فرض بسیار دشوار است!


ما به فلسله این طراحی و اینکه آیا اساساً طراحی بدون حاشیه در گوشی های هوشمند صحیح است یا غلط کاری نداریم! اما آنچه که مشخص است، حرکت در مسیری است که شاید آینده تلفن های هوشمند را تا حد زیادی رقم بزند. سامسونگ، اپل، ال جی، گوگل و حتی کمپانی های چینی نیز در مسیری قدم برداشتند که سونی هنوز پا به آن نگذاشته است.

طراحی امنی بالانس، زمانی در نسل های اول خانواده Z، شکوه و ابهت خاصی داشت اما حالا آن جذبه قبل را ندارد! هر چند که شایعاتی در خصوص تغییر طراحی در نسل آینده اکسپریا شنیده میشود، اما بهترین فرصت برای عبور از این پل، همین سال 2017 بود. اکسپریا XZ1 زاییده پافشاری های سونی بر طراحی قدیمی خود است! حال اینکه آیا با همان طراحی قدیمی، میتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند یا خیر، سوالی است که مشتریان باید به آن پاسخ دهند!