بازی Clash Of Clans به جرأت یکی از محبوب ترین بازی هایِ آنلاین در ایران است که مشتاقان بسیار زیادی دارد. ایدئولوژی این بازی بسیار ساده است. شما باید قبیله ای بسازید، به قبایل دیگر حمله کنید، دهکده خود را مجهز کنید و از قبیله خود در برابر سایر قبایل دفاع کرده و با کسب امتیاز در جنگ هایِ متعدد در بازی پیش بروید.

مدت هاست که موضوع فیلترینگ بازی Clash Of Clans در کارگروه مصادیق مجرمانه قوه قضاییه مطرح بود و حدود 2 روز پیش این موضوع به تأیید اعضایِ کارگروه مذکور رسید و معاون قضایی دادستان کل کشور اعلام کرد اکثریت قریب به اتفاق اعضای کارگروه تعیین مصادیق با اِعمال محدودیت برای دسترسی به بازی Clash Of Clans در کشور ایران موافقت کردند.

اگر در جریان باشید، کافه بازار به عنوان یکی از حامیان بازی مذکور در ایران مدتی بود که با همکاری شرکت سازنده بازی Clash Of Clans این بازی را به صورت اختصاصی در فروشگاه خود در دسترس کاربران قرار میداد و خریدهایِ داخل بازی نیز به صورت مستقیم انجام میشد. حال و پس از موافقت اعضایِ کارگروه مصادیق مجرمانه قوه قضائیه، بازی Clash Of Clans از کافه بازار به طور کامل حذف شده است.

اگر در موتور جستجویِ گوگل عبارت « بازی Clash Of Clans در کافه بازار » را جستجو کنید، لینک بازی مذکور در کافه بازار به شما نمایش داده میشود، اما در صورت کلیک بر رویِ لینک مـذکــور و انتقال به سایت کافه بازار با عبـارت « یافت نشد » مواجه خواهید شد. جالب اینجاست که سایر محصولات کمپانی سازنده بازی Clash Of Clans در کافه بازار هنوز قابل دسترس هستند و تنها این بازی به کُلی از بازار حذف شده است.

در طی یکی دو روز اَخیر سایت هایِ بزرگ و مطرح فناوری دنیا همچون فون آرنا و انگجت خبر مسدود شدن و محدودیت بازی Clash Of Clans را در کشور عزیزمان ایران منتشر کردند و دلیل این محدودیت را « خشونت علیه قبایل و ترویج جنگ هایِ قبیله ای » عنوان کرده اند، که تا حدود بسیار زیادی به واقعیت نزدیک میباشد و میتوان به عنوان یکی از دغدغه هایِ اصلی کارگروه مصادیق مجرمانه از آن یاد کرد.

چندی پیش بود که با آمار بسیار عجیبی در خصوص درآمد کمپانی سازنده بازی Clash Of Clans در ایران منتشر شده بود و این موضوع تا حدود بسیار زیادی برایِ مسئولین نگران کننده بود، چون به این ترتیب ارز بسیار زیادی از کشور خارج میشود و این موضوع نه به نفع کشور عزیزمان و نه مردم شریف ایران میباشد.

علی ایحال این موضوع نهایتاً منجر به تصمیمی قطعی شد و بر اساس گفته هایِ معاون قضایی دادستان کل کشور، دادستانی کل در آخرین جلسه کارگروه که در یکم دی ماه سال جاری تشکیل شد موضوع فیلترینگ بازی محبوب و بسیار پرطرفدار Clash Of Clans را در جلسه مطرح کرد و همه اَعضای حاضر در جلسه مجدداً بر اجرای دستور تاکید داشتند و چون برخی از مسئولان ذیربط حضور نداشتند، مقرر گردید وزارت ارتباطات ضمن اِعمال محدودیت، علت توقف در اجرای دستور را کتباً اعلام کند.

دبیرکارگروه تعیین مصادیق در ادامه درباره اینکه چرا کارگروه دستور فیلتر این بازی را صادر کرده است و بر اساس چه مادۀ قانونی این اقدام انجام شده است، گفت: « این کارگروه در اجرایِ بند (ب) ماده 15 قانون جرایم رایانه ای (که همان ماده 743 قانون مجازات اسلامی از بخش تعزیرات میباشد)، دستور اِعمال محدودیت در دسترسی به بازی محبوب Clash Of Clans را صادر نموده است.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی اعلام کرد به موجب ماده قانونی مزبور ترویج و آموزش اَعمال خشونت آمیز از طریق سامانه ها و شبکه هایِ رایانه ای جرم است. به عقیده صاحب نظران و خصوصاً روانشناسان نیز بازی Clash Of Clans مصداق بارز آموزش و ترویج خشونت از طریق جنگ قبایل است.

علاوه بر این، روانشناسان معتقدند که این بازی حدأقل بیست آسیب بسیار مخرب آشکار و پنهان در نوجوانان و جوانان ایجاد میکند و یک بازی به شدت اعتیاد آور است. خانواده هایی که نوجوانان و جوانانشان از این بازی آسیب دیده اند و توانایی مقابله با اعتیاد آنان را ندارند مصرانه از کارگروه تعیین مصادیق تقاضای فیلتر این بازی را کرده اند و این موضوع در نهایت منجر به محدودیت بازی مذکور در ایران شد.