سریع ترین ابر رایانه دنیا برای دولت ایالات متحده و توسط AMD ساخته خواهد شد

0
۱,۶۴۴

وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا امروز اعلام کرد، سریع ترین ابر رایانه دنیا در سال 2021 توسط این کشور ساخته خواهد شد. این ابر رایانه که اسمش Frontier خواهد بود توسط چیپست های طراحی شده به دست شرکت AMD و در آزمایشگاه ملی Oak Ridge واقعا در شهر تِنِسی آمریکا ساخته خواهد شد. انتظار می رود این ابر رایانه قدرتی برابر با 1.5 اگزافلاپ را ارائه داده و در دامنه بسیاری از وظایف مانند محاسبات فوق پیشرفته هسته ای و تحقیقات مبتنی بر شرایط جوی و آب و هوایی مورد استفاده قرار بگیرد.

منشی این شرکت آقای Rick Perry در یک بیانیه این دستگاه را بدین صورت توصیف کرد: “ابر رایانه Frontier در بخش محاسبات فوق پیشرفته رکورد شکنی خواهد کرد و کشور ما بدین وسیله این قابلیت را خواهد داشت تا دنیا را به سمت پیشرفت علم در جهت بهره وری در زندگی و رونق اقتصادی تمامی آمریکایی ها و کل دنیا هدایت کند.” وی در ادامه افزود: “ابر رایانه Frontier سرعت نوآوری های مرتبط با هوش مصنوعی را با استفاده از داده های جهانی و منابع رایانه ای در اختیار محققین آمریکایی قرار خواهد داد تا مطمئن شویم که اختراعات بزرگ بعدی همگی در کشور ایالات متحده آمریکا شکل می گیرند.” زمانی که این وسیله ساخته شود، Frontier قادر خواهد بود تا “محاسبات اضافی” را به صورت کاملا پیشرفته انجام دهد و این عملکرد را می توان به عنوان نسل بعدی ظرفیت محاسبات رایانه ای اعلام کرد. این محاسبات را می توان به صورت اگزافلاپ و یا کوانتیلیون بر ثانیه اندازه گیری کرد. یک کوانتیلیون برابر است با عدد 1 و 18 صفر در کنار آن: 1,000,000,000,000,000,000.

برای ساخت و دسته بندی جایگاه قدرت پردازشی چنین ایده ای، شرکت AMD معتقد است ابر رایانه فوق العاده Frontier قدرتی برابر با 160 عدد از سریع ترین ابر رایانه های دنیا را به صورت ترکیب شده بایکدیگر خواهد داشت. این وسیله قادر است تا حجم عظیمی از داده ها را محاسبه کند و پهنای باند آن چیزی در حدود 24 میلیون برابر بیشتر از یک ارتباط اینترنت خانگی خواهد بود. این دستگاه قادر است تا 100 هزار فیلم با کیفیت HD را در یک ثانیه پردازش کند. البته باید در نظر داشت که چنین ابر رایانه ای فضای بسیار بزرگی را نیز اشغال خواهد کرد، چیزی در حدود 7300 فوت مربع که برابر با دو زمین بسکتبال بوده و در حدود 90 مایل کابل کشی مخصوص به خود خواهد داشت.

Frontier تنها ابر رایانه در دست ساخت کشور آمریکا نیست چرا که آنها هم اکنون در حال ساخت یک ابر رایانه دیگر هستند. در اوایل سال جاری، وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا خبر از پروژه مشابهی با نام ابر رایانه Aurora داد که توسط شرکت Intel و با نظارت آزمایشگاه ملی آرژون در دست ساخت است. Aurora نیز اولین ابر کامپیوتر آمریکایی با توان پردازشی محاسبات فوق پیشرفته خواهد بود، حال آنکه Frontier قدرت پردازشی بیشتری خواهد داشت.

ساخت چنین ابر رایانه هایی بدین معنی نیست که کشور آمریکا تنها ارائه دهنده ماشین هایی برای قدرتمند ترین پردازش رایانه ای در دنیاست. گرچه پیش بینی می شود کشور چین نیز ابر رایانه مخصوص به خود برای محسابات فوق پیشرفته را در سال پیش روی آمریکایی ها یعنی 2020 خواهد ساخت. کشور چین همچنین میزبان بیشترین تعداد ابر رایانه های دنیا نیز می باشد و آنها در این کشور بیش از 227 ابر رایانه فوق سریع را در اختیار دارند (مقایسه شود با 109 ابر رایانه موجود در کشور آمریکا). ژاپن و کشور های اتحادیه اروپا نیز از طرفداران اصلی ابر رایانه ها هستند.

این اخبار نشان از بزرگی قرارداد بین شرکت AMD و دولت ایالات متحده آمریکا را دارد، آقای Patrick Moorhead تحلیل گر صنعت نیمه هادی در شرکت Moor Insights & Strategy می گوید این قرارداد ارزشی برابر با 600 میلیون دلار داشته و در ساخت ابر رایانه Frontier از پردازنده های EPYC شرکت AMD استفاده شده است که هر کدام از آنها مجهز به 4 واحد پردازش گرافیکی Radeon خواهند بود.

در حال حاضر چیپست ابر رایانه های دنیا به وسیله شرکت Intel ساخته می شوند و شرکت AMD از سال 2012 به بعد نقشی در تامین پردازنده های ابر رایانه های دنیا نداشته است؛ زمانیکه از پردازنده Opteron شرکت AMD در ساخت ابر رایانه ORNL’s Titan با بنچمارک 17.95 پتافلاپ بر ثانیه استفاده شده بود.

اقای Moorhead به مجله The Verge راجب انتخاب کمپانی AMD توسط ورزات انرژی کشور آمریکا می گوید که این انتخاب دلایل زیادی داشته و یکی از آنها کارایی بسیار خوب پردازنده های این شرکت و طراحی موفقیت آمیز اخیر آنها در ساخت چیپست های نیمه شخصی سازی شده برای شرکت های مایکروسافت و سونی بوده است. وی در ادامه به بازار پردازنده ها اشاره می کند: “این امر برای آینده شرکت AMD بسیار مفید است چرا که این تکنولوژی از سال 2021 به بعد توسط سایر کشور ها نیز مورد توجه خواهد گرفت.”

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here