DSC_0426
هنوز از زمانی که گوشی اکسپریا Z5 Premium در اختیار ما بود مدت زیادی نمیگذرد و با توجه به اینکه مدت کوتاهی از بررسی این گوشی میگذرد، هنوز نمیتوانیم کیفیت و وضوح تصویر خارق العاده این گوشی هوشمند را فراموش کنیم! این تحسین و تقدیر نه تنها توسط سایت تخصصی اکسپریا، بلکه توسط بیشتر اصحاب رسانه در دنیا انجام شد، تا آنجا که وبسایت جی اس ام آرنا را مجبور کرد تست هایی حرفه ای بر رویِ صفحه نمایش خارق العاده این محصول انجام دهد. میخواهیم با هم در این ماجراجویی به دنیایِ پیکسل هایِ اولین صفحه نمایش با رزولوشن 4K دنیا سفر کنیم. آماده هستید؟ کمربندهایتان را ببندید…

 

« مقدمه »

برای شـروع این بــررســی، ابتــدا لازم است که بـدانیـــد 4K نــامــی تجــــاری بــرای رزولوشن آلترا اچ.دی با وضوح تصویر 3840 × 2160 پیکسل است. باید بگوییم که اینجا دنیایِ پیکسل هاست! در خط به خط این صفحه نمایش پیکسل ها صف کشیده اند؛ 8.3 میلیون پیکسل! تا قبل از این، با کیفیت ترین صفحه نمایش موبایل رزولوشنی 2K با وضوح تصویر 2560 × 1440 پیکسل داشت، که در آن حدود 3.8 میلیون پیکسل وجود داشت. اما رده پرچمداران سونی هیچوقت از مرز کیفیت فول اچ.دی با وضوح تصویر 1080 × 1920 پیکسل با 2 میلیون پیکسل پا را فراتر نگذاشته بودند.

اینجا دنیایِ پیکسل هاست!

در خط به خط این صفحه نمایش پیکسل ها صف کشیده اند؛

8.3 میلیون پیکسل!

صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium اولین در بین تمام گوشی هایِ هوشمند دنیاست. این صفحه نمایش از کیفیت خارق العاده ای برخوردار است و باید مهندسین و طراحان این صفحه نمایش را واقعاً تحسین کرد. به نظر میرسد سونی با این کار خود تمامِ شرکت هایِ تولیدکننده گوشی هوشمند دنیا را به مبارزه ای سخت فراخوانده است. واقعاً سخت است که اینقدر پیکسل تولید کنید!

اما سونی که همه آنرا یک شرکت عاقل در زمینه تولید گوشی هایِ هوشمند میدانند، در همه حال کیفیت خارق العاده و بینظیر 4K را برای صفحه نمایش این گوشی در نظر نگرفته است و در بیشتر مقاطع صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium از کیفیت تمام اچ.دی با وضوح تصویر 1080 × 1920 بهره میبرد. پس این صفحه نمایش خارق العاده زمانی تمام قدرت خود را به شما نشان میدهد که در حال تماشایِ یک تصویر یا ویدئویِ با رزولوشن بالا باشید. آری، هوشمندانه ترین برنامه ممکن برای کنترل این اسب سرکش همین است.

ما در بررسی تخصصی گوشی هوشمند اکسپریا Z5 Premium یک مقایسه سریع و کوتاه بر صفحه نمایش خارق العاده این محصول با پرچمداران حال حاضر دنیا انجام دادیم. حال، وقت آن رسیده است که کمی تخصصی تر این بحث را پیش ببریم. این موضوع که هنوز هیچ گوشی هوشمندی در دنیا مجهز به چنین صفحه نمایش خارق العاده نیست دور از ذهن نمیباشد و شاید کمی اجحاف باشد که محصولات برتر سایر کمپانی ها را با صفحه نمایش خارق العاده این شاهکار مقایسه کنیم، اما چاره چیست؟ خلاصه باید برای نشان دادن تمایزها، مقایسه کرد. به همین دلیل، در آزمایشگاه جی اس ام و در کنار اولین گوشی هوشمند دنیا با صفحه نمایش 4K دو گوشی مطرح بازار با صفحه نمایش 5.5 اینچی قرار گرفته است. در این مقایسه تخصصی، 3 محتوی با 3 کیفیت در هر 3 گوشی و به صورت همزمان نمایش داده خواهد شد. محتوی اول با کیفیت تمام اچ.دی، محتوی دوم با کیفیت کوآد اچ.دی و محتوی سوم با کیفیت خارق العاده 4K یا آلترا اچ.دی خواهند بود.

هر 3 این گوشی هایِ هوشمند از سایز صفحه نمایش یکسان برخوردار هستند و تنها در بخش وضوح تصویر با هم تفاوت دارند. گوشی Zenfone 2 از کمپانی ایسوس کیفیت صفحه نمایش 1080p یا تمام اچ.دی را به نمایش میگذارد، گوشی G4 از کمپانی ال.جی کیفیت صفحه نمایش 1440p یا کوآد اچ.دی را به نمایش میگذارد، و در نهایت، اکسپریا Z5 Premium به عنوان اولین گوشی هوشمند دنیا، کیفیت خارق العاده 2160p یا آلترا اچ.دی را به نمایش میگذارد.

در ابتدا ما سعی کردیم صفحات نمایش این گوشی هایِ هوشمند را به صورت بصری مقایسه کنیم، اما کاشف به عمل آمد که با چشمان غیرمسلح نمیتوان کیفیت واقعی و تفاوت هایِ عمیق این صفحات نمایش را به خوبی درک کرد. آزمایشات زیادی انجام شد و در نهایت به این نکته پی بردیم که حتی کیفیت و عمق تصویر رزولوشن 2K را نیز نمیتوان به خوبی و با چشمان غیرمسلح متوجه شد. حتی سعی کردیم ابتدا با دوربین خارق العاده 23 مگاپیکسلی گوشی اکسپریا Z5 Premium، عمق تصویر صفحه نمایش 1440p گوشی G4 را به تصویر بکشیم، اما نشد. و در آخرین تلاش، سعی کردیم با یک دوربین حرفه ای، عکسهایِ 50 مگاپیکسلی از صفحات نمایش گوشی هایِ مذکور بیندازیم و به مقایسه آنها بپردازیم، اما نشد که نشد. در این مرحله، به این نتیجه رسیدیم که باید لنزهایِ ماکرویِ حرفه ای خود را برای عکسبرداری نزدیک از صفحات نمایش با کیفیت این محصولات آماده کنیم.

 

« اولین صفحه نمایش 4K دنیا زیر میکروسکوپ! پیکسل ها صف کشیده اند »

صفحه نمایش خارق العاده و بینظیر 4K گوشی اکسپریا Z5 Premium دارایِ پیکسل هایِ بسیار باریک و تحسین کننده ای است؛ باریک تر از تمام پیکسل هایی که تا به امروز دیده ایم! این پیکسل های سرکش مانند پیکسل هایِ صفحات نمایش معمولی به صف کشیده نشده اند و از هیچگونه الگویِ خاصی تبعیت نمیکنند. همچنین، صف آرایی پیکسل ها در این صفحه نمایش خارق العاده از همه گوشی هایِ هوشمند دنیا بیشتر است؛ 806 پیکسل در هر اینچ!
gsmarena_001
« تست نمایش عکس با رزولوشن 4K »

ما به کمک دوربین حرفه ای خود موفق به ثبت یکی از بهترین مقایسه هایِ نمایش محتوی 4K بر رویِ این 3 گوشی شدیم. صفحه نمایش 5.5 اینچی گوشی ایسوس Zenfone 2 کیفیت 1080p را به نمایش میگذارد، نماینده شرکت ال.جی، گوشی G4 کیفیت 1440p را به نمایش میگذارد و شاهکار سونی موبایل، گوشی اکسپریا Z5 Premium کیفیت خارق العاده 2160p را به نمایش میگذارد. ما برای اینکه مقایسه بهتری داشته باشیم، بخشی از این عکس ها را برای شما برش داده ایم.

ما ابتدا با یک عکس با رزولوشن 4K این بررسی را شروع کردیم. این تصویر حرفه ای از سایت تخصصی Hi-Fi دریافت شده است و در آن، یک صفحه نمایش 4K باید بتواند هر 12 خط موجود در عکس را ( 1 خط در هر پیکسل )، فارغ از باندهایِ رنگی عمودی و اُفُقی به تصویر بکشد. در تصاویر زیر، تنها صفحه نمایشی که موفق به نمایش هر 12 خط موجود در عکس با وضوح بسیار بالا شده است، صفحه نمایش گوشی اکسپریا Z5 Premium است. با چشم غیرمسلح نیز میتوان تفاوت هایی در عمق تصویر مشاهده کرد، که این اُمید را زنده نگه میدارد که صفحه نمایش خارق العاده 4K گوشی اکسپریا Z5 Premium مزایایِ زیادی دارد و تنها یک قابلیت تجاری نیست.

برای مشاهده عکس در اندازه اصلی و نمایش جزئیات پیکسل ها حتما بر روی عکس کلیک کنید.


« تست نمایش عکس 23 مگاپیکسلی »

این ایده توسط یکی از همکاران ما در بخش تست گوشی هایِ هوشمند داده شد. در این تست، با دوربین خارق العاده 23 مگاپیکسلی گوشی اکسپریا Z5 Premium از صفحه نمایش هر 3 گوشی عکسی تهیه کردیم و سپس به هر کدام از آنها این عکس را فرستادیم و در نهایت به مقایسه تصویر گرفته شده توسط دوربین 23 مگاپیکسلی گوشی اکسپریا Z5 Premium بر رویِ صفحات نمایش این گوشی ها نشستیم.

در این بخش نیز، وضوح و کیفیت تصویر در صفحه نمایش خارق العاده گوشی اکسپریا Z5 Premium به خوبی قابل مشاهده است. شاید بسیاری بر این باور باشند که با چشم غیرمسلح نمیتوان تفاوتی در این تصاویر مشاهده کرد، اما هر چه پیکسل ها ریزتر میشوند و تعداد پیکسل ها در هر اینچ بیشتر میشود، محتوی با عمق و کنتراست بیشتری به نمایش بیرون می آید.

برای مشاهده عکس در اندازه اصلی و نمایش جزئیات پیکسل ها حتما بر روی عکس کلیک کنید.


« تست نمایش عکس 50.6 مگاپیکسلی »

تصویری که در این بخش به ثبت رسانده ایم از کیفیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است. این تصویر خارق العاده توسط دوربین حرفه ای Cannon EOS 5DS به ثبت رسیده است و از طریق سایت این شرکت در دسترس عموم قرار دارد. متأسفانه در اولین تست ما نتوانستیم تفاوت زیادی بین صفحه نمایش 4K گوشی اکسپریا Z5 Premium و صفحه نمایش 2K گوشی L.G G4 مشاهده کنیم؛ هر چند باز هم عمق تصاویر و شفافیت صفحه نمایش به خوبی قابل تشخیص است. اما در تست دوم و وقتی عکس هایِ گرفته شده را برش دادیم و مجدداً به مقایسه برش هایِ 100 درصد نشستیم، باز هم زبان به تحسین صفحه نمایش خارق العاده اکسپریا Z5 Premium گشودیم.

برای مشاهده عکس در اندازه اصلی و نمایش جزئیات پیکسل ها حتما بر روی عکس کلیک کنید.


« تست نمایش محتوی ضبط شده 4K توسط دوربین گوشی اکسپریا Z5 Premium »

این فرصت پیش آمد تا با دوربین خارق العاده آخرین شاهکار سونی موبایل یک ویدئویِ تست 4K ضبط کنیم و پخش این ویدئو در هر 3 این گوشی هایِ هوشمند را به نظاره بنشینیم. خوشبختانه باز هم عمق و کیفیت برتر نمایش تصاویر متحرک در صفحه نمایش 4K اکسپریا Z5 Premium به خوبی قابل لمس است و برای درک بهتر موضوع نیز، برشی 100 درصد از مقایسه صفحه نمایش 3 گوشی در نمایش محتوی ضبط شده 4K همه چیز را آشکار میکند.

برای مشاهده عکس در اندازه اصلی و نمایش جزئیات پیکسل ها حتما بر روی عکس کلیک کنید.

 

« نتیجه گیری »

هر چقدر با صفحه نمایش خارق العاده و بینظیر گوشی اکسپریا Z5 Premium سر و کله میزنیم خسته نمیشویم! در این تست ها سعی شد نهایت قدرت صفحه نمایش اولین صفحه نمایش 4K دنیا به تصویر کشیده شود، اما باید بگوییم که هنوز تکنولوژی شاید آنقدر پیشرفت نکرده باشد که بتوانیم کیفیت واقعی این صفحه نمایش را با شما به اشتراک بگذاریم. در تست هایِ انجام شده به خوبی کیفیت برتر صفحه نمایش 4K گوشی اکسپریا Z5 Premium سونی قابل لمس است، اما این اطمینان را به شما میدهیم که تجربه بصری و نزدیک شما بسیار بسیار خارق العاده تر از مشاهده نتایج این تست ها خواهد بود.

تا جایی که میشد سعی کردیم جوانب مثبت صفحه نمایش گوشی اکسپریا Z5 Premium را برای شما به تصویر بکشیم، ولی اینکه در این راه چقدر موفق عمل کرده ایم بستگی به نظر شما همراهان دارد. باز هم تأکید میکنیم که وضوح تصویر 4K شاید در نگاه اول در یک صفحه 5.5 اینچی آنچنان فاکتور مهمی به نظر نرسد، اما باید بگوییم که واقعیت این است که وضوح، عمق و کنتراست خارق العاده صفحه نمایش 4K گوشی اکسپریا Z5 Premium با چشم غیرمسلح به خوبی قابل لمس است و وقتی برایِ اولین بار با این شاهکار ملاقات کنید، درخواهید یافت که سونی کار خود را باز هم به خوبی انجام داده است.

منبع: