shutterstock_105382640_01

روزی را به یاد داریم که سنسور اثر انگشت تنها در یک محصول در دنیا به کار رفته بود و اَکنون میدانیم بسیاری از گوشی هایِ هوشمند دنیا مجهز به سنسور پیشرفته اثر انگشت هستند. هر کمپانی از زمان خاصی و به تبع طراحی منحصر به فرد خود، از سنسور اثر انگشت در قسمت خاصی از محصول خود بهره میبرد. من باب مثال، سونی از خانواده Z5 سنسور اثر انگشت را وارد خط پرچمداران خود کرد و دقیقاً در بدنه سمت راست گوشی بر رویِ دکمه پاور دستگاه از آن بهره گرفت.

اما اَکنون پژوهش جدیدی از سویِ نشریه خبری دیجی تایمز منتشر شده است که جایگاه سنسورهایِ اثر انگشت در آینده گوشی هایِ هوشمند را برایِ ما تا حدود بسیار زیادی آشکار میکند. به نقل از این نشریه تایوانی، در سال 2016 حدود 40 درصد از گوشی هایِ هوشمند مجهز به سنسور اثر انگشت خواهند شد و این میزان در سال 2017 به بیش از 50 درصد، یعنی بیش از نیمی از گوشی هایِ هوشمند دنیا را در برخواهد گرفت.

این تحقیق که به کمک کارخانه هایِ تولید سنسور اثر انگشت برایِ گوشی هایِ هوشمند انجام شده است، نشان از رُشد و تقاضایِ بیشتر کمپانی هایِ گوشی سازی برایِ سنسور اثر انگشت دارد. به گفته تولیدکنندگان فعال در این حوزه، در سال 2015 تنها 20 درصد تقاضا برایِ سنسور اثر انگشت وجود داشت، اما اَکنون این رقم به میزانی دو برابر افزایش یافته است و بدیهی است که در سال آینده نیز رُشدی اینچنین خواهد داشت.

Sony-Xperia-Z5-Premium-Dual-SIM-Price-Specs-Availability-Fingerprint-Scanner

پژوهش صورت گرفته اشاره میکند که شرکت هایِ تایوانی و چینی تولیدکننده سنسور اثر انگشت برایِ گوشی هایِ هوشمند این روزها بیشتر از هر زمانی فعال هستند و بازار تقاضایِ این سنسورها بیشتر کشور چین میباشد، که تخمین زده میشود تا پایان سال 2016 حدود 500 میلیون واحد گوشی هوشمند مجهز به سنسور اثر انگشت در آن وجود داشته باشد.

این پژوهش ادعا میکند که تا سال 2017 رُشد تولید سنسورهایِ اثر انگشت از کمپانی هایِ چینی و تایوانی به 100 درصد ارتقا خواهد یافت، چون آخرین خبرها از پایین ترین قیمت سنسور اثر انگشت تولید شده در کارخانه هایِ مذکور به تنها 3 دلار اشاره دارد، که مبلغ بسیار بسیار ناچیزی برایِ به کارگیری سنسور اثر انگشت در یک گوشی هوشمند و بالا نرفتن هزینه هایِ نهایی تولید و عرضه میباشد.

میتوان این پژوهش را تا حدود بسیار زیادی راهگشا دانست، چرا که هر چه تکنولوژی بروزی مثل سنسور اثر انگشت ارزان تر شود، درصد استفاده از آن در گوشی هایِ هوشمند پایین رده تا بالا رده و کاهش هزینه هایِ نهایی مؤثر خواهد بود. بسیاری عقیده دارند سنسور اثر انگشت نیز مانند برخی از تکنولوژی ها پس از مدتی منقضی خواهد شد، اما این پژوهش تا حدود زیادی ثابت میکند که سنسور اثر انگشت میتواند یکی از بارزه هایِ بسیار مهم و عضوی جُدایی ناپذیر از گوشی هایِ هوشمند آینده باشد. نظر شما در این باره چیست؟

منبع: