گوشی های هوشمند برای دستیابی به اهدافی که دارند، مجموعه ای از سنسورها را در خود جای دادند. به این سنسورها روز به روز افزوده میشود اما یکی از سنسورهایی که چند سالی است در گوشی های هوشمند فراگیر شده سنسور فشار است که سابقه استفاده از آن در گوشی های سونی نیز چندان کم نیست.

سنسور فشارسنج در گوشی های هوشمند با نام Barometer شناخته میشود. کار اصلی این سنسور تشخیص میزان فشار هوا است، اما شناسایی فشار هوا برای ما چه کاربردی دارد؟ فشارسنج هایی که امروزه در گوشی های هوشمند مشاهده میکنیم، بیشتر با هدف کمک رسانی به GPS دستگاه مورد استفاده قرار میگیرند. GPS برای تشخیص موقعیت دقیق کاربر از چند فاکتور استفاده میکنند. زمان، طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع که از مجموع این چند عامل موقعیت دقیق بدست می آید.

فشار هوا در ارتفاعات مختلف با هم متفاوت است، سنسور فشارسنج با تشخیص میزان فشار هوا به GPS کمک میکند تا ارتفاع را بهتر بدست آورد. در نتیجه کاربردی ترین عمل سنسور فشار سنج در گوشی های هوشمند این است که در تشخیص موقعیت جغرافیایی به GPS کمک کند.

سونی برای اولین بار در اکسپریا ZL از سنسور فشار سنج استفاده کرد اما بعد از یک سال وقفه، با اکسپریا Z2 استفاده از این سنسور در پرچمداران خود را رواج داد. از اکسپریا Z2 به بعد، تقریبا تمام گوشی های هوشمند سری Z و حالا مدل های گران قیمت سری X از این سنسور برخوردارند. لیست تمام گوشی های هوشمند سونی که از سنسور فشارسنج بهره مند هستند را در ادامه خواهید خواند. آیا گوشی شما در این لیست قرار دارد؟

Xperia ZL
Xperia Z2
Xperia Z3
Xperia Z3 Compact
Xperia Z3 Plus
Xperia Z5
Xperia Z5 Compact
Xperia Z5 Premium
Xperia X
Xperia X Performance
Xperia X Compact
Xperia XZ
Xperia XZs
Xperia XZ Premium

در تمامی مدل های فوق، فرقی بین نسخه های تک سیم و دو سیم وجود ندارد و تمامی مدل های یک دستگاه به این سنسور مجهز هستند. ضمن این که گوشی های هوشمند دیگری مثل اکسپریا Z3v یا Z2a هم هستند که از این سنسور استفاده میکنند، اما به صورت منطقه ای عرضه شده و در ایران یافت نمیشوند.