سنسور هوشمند سونی: اولین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی

3
۳۵,۶۲۸

چند سال پیش بود که شرکت سونی موفق به ساخت اولین سنسور تصویری دنیا دارای حافظه RAM شد که قابلیت ضبط ویدیوی صحنه آهسته با فریم ریت بالا را برای ما ممکن می کرد. اکنون این شرکت اولین سنسور مجهز به بورد هوش مصنوعی سرخود را ساخته است که می تواند به سرعت موضوع تصاویر را تشخیص دهد.

این سنسور هوشمند IMX500 نام دارد و دارای رزولوشن 12.3 مگاپیکسلی بر روی یک برد 1.55 میکرو پیکسلی است. سونی بر روی این تراشه از یک برد Logic استفاده کرده است که دارای مموری بوده و می تواند با استفاده از هوش منصوعی به صورت خودکار عملیات تشخیص صحنه را انجام دهد.

سنسور هوشمند سونی: اولین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی

این سنسور می تواند ویدیو های با کیفیت 4K و 60 فریم بر ثانیه را ثبت کند. اما چیزی که مهم تر است، قابلیت آنالیز و بررسی تصویر است که در کمتر از 3.1 میلی ثانیه انجام می شود. (برای این کار از چیپ تشخیص ماشینی MobileNet V1 گوگل استفاده شده است). برای دستیابی به نتیجه حتی نیاز به تصویر خروجی نیست، بلکه داده ها به صورت خودکار به پردازنده سنسور فرستاده می شوند.

اینطور که سونی می گوید، یکی از نکات مثبت استفاده از این روش عدم ارسال اطلاعات به اینترنت یا فضای ابری است. در واقع اطلاعات هیچگاه از فضای برد خارج نخواهند شد. به علاوه، از آنجایی که می توان برد را شخصی سازی کرد، می توان از اطلاعات آن برای سایر وظایف نیز استفاده کرد.

سنسور هوشمند سونی: اولین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی

یکی از مثال های ساده استفاده از سنسور IMX500 در یک خودرو و قرار دادن آن رو به روی راننده است. اگر سنسور تشخیص دهد که راننده حواسش پرت شده یا خوابش برده است، می تواند یک هشدار برای خودرو ارسال کند. با اینکه یک پردازنده جانبی نیز می تواند این کار را انجام دهد، اما تنها استفاده از سنسور تصویری ساده ترین و ارزان ترین راه کار است.

سنسور هوشمند سونی: اولین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی

فروشگاه ها نیز می توانند از این سنسور هوشمند استفاده های زیادی داشته باشند. به طور مثال، یکی از آنها را می توان بر روی در قرار داد و تعداد افرادی که به داخل فروشگاه آمده اند را محاسبه کرد. یکی دیگر از آنها را می توان بر روی قفسه ها قرار داد تا در صورت تمام شدن موجودی اجناس، یک پیام هشدار را ارسال کند. در آخر می توان از این سنسور برای ناحیه ای که تردد مشتریان و خرید اجناس در آن زیادتر است استفاده کرد.

متاسفانه از سنسور IMX500 هنوز درون هیچ گوشی هوشمندی استفاده نشده است اما می توان آن را بر روی وسایل خانگی مانند یک اسپیکر هوشمند پیدا کرد. این سنسور می تواند تشخیص دهد که چه کسی از او سوال می پرسد و همین باعث خواهد شد تا سیستم پاسخ های بهتری را به فردی که سوالی پرسیده ارائه کند. و یک بار دیگر، حریم خصوصی کاربران از زمانی که سنسور های تصویری موفق شده اند تصاویر کاربران را برای سرور های قرار گرفته در اینترنت ارسال کنند کاهش داده شده است.

سنسور هوشمند سونی: اولین سخت افزار مجهز به هوش مصنوعی

پردازش 3.1 میلی ثانیه ای تصاویر بسیار سریع تر از نمونه های ساخته شده موجود است و به اپلکیشن ها این اجازه را می دهد تا واکنشی بسیار سریع تر داشته باشند. به علاوه که داده ها نیز در مقابل ویدیو های 4K و 60 فریم بسیار کوچکتر هستند و بدین صورت، صد ها دوربین مختلف می توانند داده هایشان را در زمانی کمتر به اشتراک بگذارند.

نمونه های دو سنسور IMX500 و IMX501 که یک پکیج کامل است به زودی توسط سونی برای شرکت های مختلف ارسال خواهد شد تا بتوانند از سال آینده آنها را برای مقاصد خود استفاده کنند. اکنون اما این دو سنسور به ترتیب قیمت 10 هزار ین و 20 هزار ین ژاپن (94 دلار و 187 دلار) قیمت دارند.

نظر شما درباره سنسور اینتلجنت ویژن سونی چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here