worlds_smallest_gyro-thumb-450x324

ظاهرا با پیشرفت تکنولوژی،عواقب سوء آن نیز روز به روز در حال گسترش است.بعداز نرم افزار های مخرب و جاسوسی از گوشی های هوشمند،اکنون نوبت به سنسور ژیروسکوب گوشی های اندروید رسیده تا بتوان به راحتی از آن سو استفاده کرد!

عده‌ای از محققان با حضور در همایشی امنیتی موسوم به Usenix در هفته آینده قرار است روشی تازه را برای سوءاستفاده از گوشی‌های هوشمند تشریح کنند. در این روش برای استراق سمع مکالمات گوشی نه از میکروفون آن بلکه از حسگرهای موسوم به ژیروسکوپ استفاده می‌شود. حسگرهای یاد شده در اصل برای شناسایی موقعیت گوشی به کار می روند؛ اما با استفاده از آنها می توان تا حد زیادی به صدای مکالمات افراد هم که ناشی از لرزش هوای اطراف است دسترسی یافت.

تاکنون این حسگرها برای طراحی برنامه‌هایی به منظور لذت بردن از اجرای بازی‌های مختلف؛ تثبیت تصویر دوربین دیجیتال گوشی و … مورد استفاده قرار گرفته اند. اما محققان به تازگی برنامه همراهی به نام ژیروفون نوشته اند که از طریق همین حسگرها می تواند ارتعاش ناشی از امواج هوا را در زمان مکالمه مالک گوشی ذخیره کرده و از این طریق از گفته‌های افراد جاسوسی کند.

در حال حاضر راهی برای از کارانداختن دسترسی برنامه‌های همراه به ژیروسکوپ گوشی یافت نشده و این دسترسی به طور ناخواسته ایجاد شده و برای مالکان گوشی های همراه تبعات امنیتی به همراه می آورد. در جریان یک آزمایش در یک اتاق با همین روش 65 درصد از اعداد به کار رفته توسط افراد شناسایی شده است. در 85 درصد از موارد جنسیت گوینده و در 65 درصد موارد، هویت فردی که از بین افراد صحبت‌کننده مشغول ادای یک جمله است از همین طریق مشخص گردیده است.

البته این نوع جاسوسی مختص گوشی های آندرویدی است و در گوشی آیفون نمی توان از این طریق از کاربران جاسوسی کرد. در میان مرورگرهای اینترنتی هم نسخه سازگار با آندروید مرورگر فایرفاکس بدترین
وضعیت امنیتی را دارد. متخصصان امنیتی از گوگل خواسته اند با بررسی موضوع به سرعت برای رفع این نقیصه اقدام کند.

buyon