اکسپریا XZ1 آخرین اسمارت فون سونی در سال 2017 است که با ویژگی های جذاب و جدید امید زیادی به موفقیت در بازار دارد. سونی در این دستگاه قابلیت های جذابی از جمله 3D Creator را به کار برده که در خصوص آن زیاد صحبت کرده ایم.

قدرت سخت افزاری بالا، دوربین با کیفیت، حافظه داخلی و رم ایده آل و … مهمترین ویژگی هایی است که سونی بر آن تاکید زیادی دارد. اما این موارد برای اکسپریا XZ1 همه چیزهایی نیست که باید به آن تاکید کنیم.

سونی همیشه نشان داده که اهل بالا بردن اعداد و ارقام نیست و بیشتر از این به فکر بهبود کیفیت است. سونی برای بالاتر کیفیت در اکسپریا XZ1 سنگ تمام گذشته که باید در خصوص آن بیشتر بدانیم. در این مقاله کوتاه سعی میکنیم به سه حقیقت در خصوص اکسپریا XZ1 که کمتر از آن صحبت شده است توجه کنیم.


1- اسپیکرهای استریو 50 درصد قوی تر از قبل!
سونی چندین و چند نسل از اسمارت فون های خود را به اسپیکرهای استریو مجهز کرده است. ما همیشه کیفیت صدای اسپیکرهای گوشی های سونی را تحسین کردیم، اما به قدرت صدای آن انتقاد داشتیم. اکسپریا XZ Premium و اکسپریا XZ آخرین اسمارت فون های سونی با اسپیکر استریو بودند که قدرت صدای کمی داشتند.

اکسپریا XZ1 با تجهیز به دو اسپیکر در بالا و پایین، ضمن حفظ کیفیت، به بالاترین قدرت اسپیکر در بین گوشی های سونی دست پیدا کرده است. قدرت اسپیکر اکسپریا XZ1 به گفته سونی 50 درصد قوی تر از نسل قبل است. ما با این حساب از اکسپریا XZ1 میتوانیم انتظار یک اسمارت فون عالی برای پخش موزیک را داشته باشیم.


2- عکسبرداری پیاپی با فوکوس خودکار
هنگامی که به دنبال ثبت تصویر از یک سوژه متحرک هستید، قابلیت burst به کار شما می آید. سونی پیش از این یک اپلیکیشن مخصوص به این مناسبت برای گوشی های خود عرضه کرده بود که در حدود 2 ثانیه، 60 تصویر پیاپی را ثبت میکرد. این اپلیکیشن چند مشکل بزرگ داشت که یکی عدم فوکوس خودکار بر روی سوژه و دیگری ثبت عکس با رزولوشن بسیار پایین بود.

سونی در اکسپریا XZ1 قابلیت burst را با حالتی متفاوت به دوربین وارد کرده است. با فشار دادن دکمه شاتر و نگه داشتن، دوربین به صورت پیاپی شروع به عکسبرداری میکند. این عکس ها با کیفیت 19 مگاپیکسلی و فوکوس خودکار ثبت میشوند.


3- اولین اسمارت فون دنیا با اندروید 8.0 به صورت پیش فرض
یک هفته پس از معرفی رسمی اندروید 8.0 توسط گوگل، سونی دست به معرفی پرچمدار خود زد. اکسپریا XZ1 همزمان با ال جی V30 و چند روز بعد از گلکسی نوت 8 معرفی شد اما در این بین فقط اکسپریا XZ1 است که به اندروید 8.0 مجهز شده است. البته گوگل آپدیت اندروید 8.0 را برای پیکسل های خود آغاز کرده اما اکسپریا XZ1 اولین اسمارت فون دنیا است که به صورت پیش فرض اندروید 8.0 را اجرا میکند.