حتما در خبرهای قبلی مطلع شدید که سونی امروز به روزرسانی اندروید نوقا را برای اکسپریا X و اکسپریا X Compact منتشر کرد. با این دو دستگاه، تعداد دستگاه های سونی که تا این لحظه به روزرسانی اندروید 7.0 نوقا را دریافت کردند به عدد 4 رسید.

در بین کمپانی های اندرویدی، سونی یکی از شرکت هایی است که تنوع کمتری در تولید گوشی های هوشمند دارد، با این حال در برنامه سونی تعداد 10 گوشی به همراه یک تبلت شانس دریافت اندروید 7.0 نوقا را بدست آوردند. به نوعی نسبت تعداد گوشی هایی که در لیست قرار دارند به تعداد کل گوشی های هوشمند نشان میدهد سونی درصد بالایی از گوشی های خود را به نوقا به روزرسانی خواهد کرد.

از طرف دیگر، عملکرد شرکت ها در ارائه این به روزرسانی نیز مهم میباشد. تا این لحظه، سونی با انتشار آپدیت اندروید 7.0 برای اکسپریا X و اکسپریا X Compact، موفق ترین کمپانی اندرویدی در ارائه این به روزرسانی به حساب می آید. سونی تا این لحظه 4 گوشی هوشمند خود را به صورت جهانی به اندروید 7.0 نوقا به روزرسانی کرد که هیچ کدام از کمپانی های اندرویدی به جز موتورولا این تعداد از دستگاه های خود را آپدیت نکردند.

تا به امروز، سونی و موتورولا هر کدام چهار گوشی هوشمند را به اندروید 7.0 نوقا آپدیت کردند. البته سونی تعداد بیشتری از گوشی های خود را در برنامه به روزرسانی نوقا قرار داده تا مجموع عملکرد سونی بهتر از موتورولا باشد. علاوه بر این دو، اچ تی سی و هواوی نیز 2 گوشی هوشمند را به روزرسانی کردند که هر کدام نیز یک گوشی هوشمند دیگر را با اندروید 7.0 نوقا به صورت پیش فرض روانه بازار کردند تا تعداد کل گوشی های با اندروید نوقا برای آنها به عدد 3 برسد. الجی نیز تجربه به روزرسانی اندروید نوقا را برای G5 داشته که با V20 که به صورت پیش فرض با این نسخه روانه بازار شدند مجموعا 2 دستگاه با اندروید نوقا را شامل میشود. سامسونگ نیز تا این لحظه هیچ کدام از گوشی های هوشمند خود را به روزرسانی نکرده است. در جدول زیر خلاصه ای از عملکرد شرکت ها در به روزرسانی اندروید 7.0 را مشاهده میکنید.

البته نباید فراموش شود که نکسوس ها و پیکسل ها که تحت حمایت گوگل هستند در دریافت آپدیت اندروید نوقا پیشگام بودند. به جز دستگاه های گوگل که به اندروید 7.1 به روزرسانی شدند هیچ دستگاه دیگری تا این لحظه اندروید 7.1 را دریافت نکرده است. اما سونی وعده داده تا به عنوان اولین کمپانی غیر گوگل این به روزرسانی را برای گوشی های خود عرضه کند.