دنیایِ گوشی هایِ هوشمند از باب تکنولوژی هایِ جدید به بن بستی رسیده است که انکار آن غیرقابل قبول است. تمامی گوشی هایِ هوشمند دنیا با امکاناتی همسطح توسعه میابند و تنها از لحاظ شکل ظاهری و برخی امکانات با هم تفاوت دارند. در این بین، تنها موضوع جالبی که شاید در طی سال هایِ اَخیر مطرح شده باشد استفاده از دوربین هایِ دوگانه در گوشی هایِ هوشمند است، که روز به روز در حال همه گیر شدن میباشد.

اما اگر یک کمپانی بخواهد قدمی نوین در بحث نوآوری هایِ مربوط به گوشی هایِ هوشمند بردارد چه باید بکند؟ همه سونی را به عنوان یک کمپانی خلاق در زمینه هایِ مختلف تکنولوژی میشناسند. این کمپانی معمولاً دست به برآورده کردن ایده هایی میزند که شاید برایِ بسیاری غیرممکن و دست نیافتنی باشد. حال به نظر میرسد باز سونی قصد دارم قدمی نوین در حیطه فناوری هایِ مربوط به گوشی هایِ هوشمند بردارد.

بر اساس آخرین شایعاتی که امروز مطرح شده است، کمپانی SoftKinect که یکی از کمپانی هایِ خریداری شده توسط سونی میباشد تا همین هفته و در خلال کنگره جهانی موبایل شانگهای ( که در تاریخ 1 جولای برگزار میشود ) دست به معرفی سنسور بیومتریک جدیدی برایِ گوشی هایِ هوشمند خواهد زد که قطعاً آینده این حیطه را متحول میسازد. این سنسور بیومتریک که گفته میشود در دوربین ثانویه یک گوشی هوشمند اکسپریا از آن استفاده خواهد شد، قابلیت اسکن کردن 3 بعدی اجسام را دارد.

گفته میشود این سنسور برایِ تشخیص چهره به صورت 3 بعدی، علاوه بر سخت افزار معرفی شده توسط کمپانی SoftKinect از یک نرم افزار بسیار قدرتمند نیز بهره میبرد، که با همکاری کمپانی سوئدی KeyLemon توسعه یافته است. گفته میشود این نرم افزار به صورت اختصاصی برایِ یک گوشی اکسپریا توسعه یافته است و قابلیت تشخیص چهره به صورت 3 بعدی را برایِ یک گوشی هوشمند به ارمغان می آورد.

البته بهتر است این نرم افزار را با نرم افزار تشخیص 2 بعدی چهره کمپانی گوگل که آنرا از اَندروید 4.0 دیده ایم اشتباه نگیرید. این فناوری بسیار فراتر از سنسورهایِ موجود همچون سنسور تشخیص چهره در برخی از گوشی هایِ هوشمند است که با یک عکس 2 بُعدی حتی میتوان آنها را گول زد و از سیستم امنیتی گوشی به سادگی گذشت و اطلاعات شخص را به سرقت برد. هدف از طراحی و ساخت چنین سنسوری، اسکن کامل و 3 بعدی چهره شخص و سپس باز کردن قفل گوشی هوشمند میباشد.

بر اساس اطلاعاتی که کمپانی طراحی کننده نرم افزار اختصاصی این سنسور در اختیار خبرنگاران قرار داده است، سنسور بیومتریک به صورت کاملاً 3 بعدی اَبعاد تمام اجزایِ سر و صورت شخص را اسکن میکند و درصد خطایِ آن بسیار پایین میباشد و تقریباً میتوان گفت که هیچوقت نمیتوان آنرا دور زد و قفل گوشی هوشمند را با چیزی جز سر و صورت شخص صاحب گوشی باز کرد.

کارشناسان امنیتی اشاره میکنند که استفاده از سنسورهایِ تشخیص چهره و عنبیه چشم مثل این میماند که شما رمز عبور گوشی هوشمند خود ( Password ) را رمز ( Password ) در نظر بگیرید ( اشاره به ساده بودن گذر از آن )، در حالی که سنسورهایِ بیومتریک هیچگاه نمیتوانند احمق فرض شوند و تقریباً میتوان گفت گذر کردن از آنها غیرممکن است، دقیقاً چیزی که یک کاربر میخواهد.

همچنین، پیش بینی میشود با همه گیر شدن و استفاده از سنسورهایِ بیومتریک در گوشی هایِ هوشمند در آینده ای نزدیک، سنسور اثر انگشت از گوشی هایِ هوشمند رخت بربندد، چون این فناوری حتی در صورت کثیف بودن صورت یا استفاده از عینک و لنز نیز به خوبی میتواند چهره و اَبعاد سر و اجزایِ صورت کاربر را تشخیص دهد و به سادگی قفل گوشی را باز کند.

منبع: