سونی بدون هیچگونه تردیدی برترین کمپانی حال حاضر دنیا در زمینه تولید سنسورهای دوربین برای گوشی های هوشمند است که بیشترین سهم را از سنسور دوربین گوشی های موبایل در اختیار خود گرفته است. سونی در آخرین گزارش مالی خود که هفته گذشته منتشر شده بود تایید کرد که استفاده از دوربین های دوگانه این شرکت در پرچمداران سال آینده میلادی مرسوم خواهد شد.

طبیعی است که سونی هیچ نامی از پرچمداری که قرار است از دوربین های دوگانه در آن استفاده شده نمیبرد اما اخیرا شایعاتی در مورد آیفون 7 به گوش میرسد که احتمال استفاده از دوربین های دوگانه در این دستگاه را مطرح میکند.

وجود دوربین های دوگانه در گوشی های هوشمند مزیت های فراوانی دارد. یکی از این مزیت ها قدرت زوم بیشتر است. تصور کنید که یکی از لنزها به صورت واید و دیگری به صورت زوم 5 برابری باشد. اینجاست که در هنگام تصویربرداری از اجسام دورتر دوربین به صورت خودکار به روی لنز زوم شده سوییچ میگردد. وجود دو لنز با دو فاصله کانونی متفاوت حتی میتواند در ثبت تصاویر سه بعدی نیز کمک کند. حتی در تصویربرداری در نور کم نیز دوربین دوگانه تاثیر مستقیمی در بهبود کیفیت تصاویر خواهد داشت.

اینکه سونی هم اکنون کار توسعه دوربین های دوگانه را آغاز کرده مورد تایید است اما اینکه چه زمانی ما شاهد استفاده از این قابلیت در پرچمداران اکسپریا باشیم هنوز جای ابهام دارد. به نظر نمیرسد پرچمدار بعدی سونی از چنین قابلیتی برخوردار باشد اما انتظار میرود سال 2017 سونی از دوربین دوگانه در گوشی های سری Z استفاده کند.