سونی از کنترلر پلی استیشن 5 با نام DualSense رونمایی کرد

3
۶۵,۷۷۸

با اینکه شرکت سونی هنوز تصویری از پلی استیشن 5 را به ما نشان نداده است، اما این شرکت دیشب و در اکانت شبکه اجتماعی توییتر شعبه اروپا از کنترلر کنسول نسل بعدی خود رونمایی کرد. نام این کنترلر از DualShock به DualSense تغییر پیدا کرده است و از این رو پس از 25 سال از ارائه اولین نسخه کنسول پلی استیشن، تغییر در ظاهر این کنترلر کاملا به چشم آمده و محسوس است.

کنترلر جدید به لحاظ طراحی داخلی بزرگترین تغییرات را به خود دیده است، جایی که پیش از این اعلام شده بود ویژگی haptic feedback جایگزین موتور های ویژه ایجاد ویبره در دسته های این کنترلر شده است و اکنون adaptive triggers به دکمه های L2 و R2 آمده است تا کاربر بازخورد های بهتری را در حین تجربه گیم پلی بازی های مختلف با سر انگشتان دست های خود احساس کند. در این کنترلر همچنین از یک میکروفون داخلی استفاده شده است که برای اولین بار است که سونی در کنترلر های خود از این قابلیت استفاده می کند و دیگر نیازی به استفاده از میکروفون جدا برای این دسته بازی نخواهد بود. تعبیه پورت USB-C هم باعث خواهد شد تا سرعت شارژ دسته بیشتر از قبل شده و با ترند بازار همخوانی داشته باشد. برای اولین بار در این کنترلر از یک ترکیب رنگ دوگانه استفاده شده است که بسیار مشابه هدست واقعیت مجازی سونی یعنی PSVR است و شکل طراحی این کنترلر گرد تر شده و جایگیری آن در دست را راحت تر می کند.

سونی از کنترلر پلی استیشن 5 با نام DualSense رونمایی کرد

ویژگی هیجان انگیز haptic feedback باعث خواهد شد تا بازخورد های ویبره ای که به دسته بازی ارسال می شود در شرایط مختلف گیم پلی بازی متفاوت باشد. به طور مثال در بازی Grand Turismo جدید، کاربر متوجه تفاوت قرار گرفتن خودرو در زمین گلی با جاده آسفالت و شنی را به وضوح احساس خواهد کرد. همچنین با ویژگی جدید adaptive triggers، در حین استفاده از دکمه های L2 و R2، تفاوت میان شلیک کردن به اسلحه های مختلف و یا کشیدن زه یک کمان به وضوح مشخص خواهد شد و جالب است بدانید که سازندگان می توانند از ترکیب این دو قابلیت، به صورت نامحدود ویژگی های مختلفی را درون بازی های خودشان خلق کنند که تجربه بازی را برای کاربران به کلی عوض خواهد کرد.

دکمه Share که برای اولین بار توسط سونی معرفی شد و توسط مایکروسافت به دسته XBOX اضافه شد، اکنون تغییر نام یافته و به دکمه Create تبدیل شده است که به گفته سونی راه جدیدی را در مقابل کاربران قرار خواهد داد تا بتوانند به شکلی ساده تر و بهتر گیم پلی بازی های خودشان را ضبط کرده و با دنیا به اشتراک بگذارند. علاوه بر این موضوع، دکمه Mute یا بی صدا کردن میکرفون نیز بر روی پایین ترین قسمت جلویی کنترلر به چشم می خورد که گزینه بسیار مناسبی در حین مکالمه کردن در بازی به شمار می رود. سونی همچنین اعلام کرده است که اطلاعات بیشتر در رابطه با این کنترلر، حتما قبل از زمان عرضه کنسول به بازار منتشر خواهد شد.

سونی از کنترلر پلی استیشن 5 با نام DualSense رونمایی کرد

بعضی از دکمه های به کار رفته بر روی این کنترلر نیز دچار تغییراتی هر چند کوچک شده اند. به طور مثال، دکمه Playstation که در کنترلر کنسول قبلی بر روی یک دکمه دایره ای قرار داشت، اکنون بدون وجود آن دایره و به شکلی براق تر نسبت به سایر دکمه ها بر روی قسمت پایینی کنترلر قرار گرفته است. در این میان، دکمه های L1 و L2 و R1 و R2 نیز طراحی زاویه دار تری به خود گرفته اند.

سایر ویژگی های این کنترلر همانند نسخه قبلی آن دست نخورده باقی مانده اند، مثلا تاچ بار کنترلر همچنان به شکل قبلی اما با کناره های گرد تر و نوار نوری که اکنون بر روی گوشه ها متمرکز شده است در این میان به چشم می خورد و یا شکل ظاهری و محل قرار گیری دکمه های D-PAD و دکمه های ضربدر، مربع، مثلث و دایره که هیچ تغییری نکرده اند.

اطلاعات بیشتری از این کنترلر مانند قیمت یا رنگ بندی های مختلف در دسترس نیست اما برای مثال می توان گفت که کنترلر DualShock 4 در هنگام عرضه قیمتی 59.99 دلاری داشت.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here