سونی معمولاً در گوشی های هوشمند خود از سورپرایزهای ویژه ای برای کاربران خود استفاده می کند. حالا به نظر می رسد که این کمپانی قصد دارد در نسل های بعدی گوشی های خود، تمرکز بیشتری را بروی پروژه های ثبت عکس سه بعدی و واقعیت افزوده داشته باشد.

این کمپانی در حال توسعه ی سنسورهای مادون قرمز 3 بعدی است که از آن ها در گوشی های هوشمند و محصولات واقعیت افزوده استفاده خواهد شد. برای نمونه، می توان از آن ها برای خودروهای خودران استفاده کرد. این سنسورها از محیط اطراف خود یک نقشه ی سه بعدی تهیه می کنند و سوژه ها و افراد موجود در آن محل را شناسایی می کنند. بنابر اعلام خبرگزاری ها، سونی قصد تولید و استفاده ی گسترده از این سنسورها در سال 2018 یا 2019 را دارد. پیش بینی می شود که بازار درآمد سونی از این محصولات تا سال 2022 به 4.5 میلیارد دلار برسد.

البته سونی نخستین کمپانی نیست که در حال کار بروی سنسورهای سه بعدی می باشد. پیشتر کمپانی گوگل با معرفی فناوری تنگو، از آن در دو گوشی هوشمند خود استفاده کرد که حالا تمرکز خود را بروی ARCore قرار داده است. کمپانی مطرح اینتل هم در این زمینه تحقیق و توسعه هایی را انجام داده است.

 

همانند فناوری های اسکن سه بعدی اینتل و گوگل، فناوری سونی هم با جمع آوری اطلاعات نوری از سنسورهای مختلف خود اسکنی سه بعدی از محیط را تهیه می کند. این فناوری به این شکل کار می کند که ابتدا چند پرتو از سنسور به محیط تابانده می شود. سپس از روی مدت زمان بازتاب پرتو به سنسور و شکل بازگشت آن، نقشه ی سه بعدی محل تهیه می شود. این سنسورها به سنسورهای ToF یا زمان پرواز ملقب هستند.

پایه ای ترین عملکرد این سنسور که مربوط به  infrared illumination یا مادون قرمز نوری آن می باشد، از یک دیود تصویری گیرنده تشکیل شده است که وظیفه ی دریافت نورهای بازتاب شده و محاسبه ی مدت زمان را برعهده دارد. در حقیقت، مسافت بین سنسور تا سوژه ای که به آن نور تابانده شده است، با ضرب نصف زمان تابش تا بازتاب پرتو در سرعت نور بدست می آید.

Satoshi Yoshihara مدیر بخش سنسورهای سونی در این زمینه می گوید:

ما به جای ساخت سنسورهایی که تصویر را برای مشاهده ی چشم انسان ثبت می کنند، در حال تولید سنسورهایی هستیم که ماشین ها بتوانند از اطلاعات ثبت شده به وسیله ی آن ها استفاده نمایند. حالا تفاوتی ندارد که آن ماشین، یک گوشی هوشمند باشد یا یک دستگاه وابسته به فناوری واقعیت افزوده و یا یک خودروی خودران.

سنسورهای ToF در مقایسه با سنسورهای با رزولوشن بالا که در گوشی های هوشمند و دوربین های حرفه ای استفاده می شوند، بسیار رزولوشن پایین تری دارد. چراکه قیمت تولیدی آن ها را کاهش می دهد و با همین رزولوشن پایین هم می تواند عملکرد موردنیاز را داشته باشد. همچنین، رزولوشن بالای سنسور، نیازمند پردازنده ای بسیار قدرتمندتر می باشد. سنسورهای ToF نیازمند ثبت 100 عکس در هر ثانیه هستند. برای مثال، در صورتی که بخواهیم از رزولوشن 12 مگاپیکسل برای این سنسور استفاده کنیم، حتی چیپ اسنپدراگون 835 که در حال حاضر بهترین چیپ استفاده شده در گوشی های هوشمند می باشد هم نمی تواند 100 فریم بر ثانیه را با این رزولوشن پردازش کند.

در سال های گذشته از مادون قرمز در دستگاه های مختلفی استفاده شده است. کمپانی اپل از این سنسور برای سیستم تشخیص چهره ی آیفون جدید استفاده کرده است. کینکت مایکروسافت نیز از همین فناوری برای تشخیص حرکت کاربر استفاده می کند. حالا سونی هم قصد دارد تا با پیشرفته تر کردن این صنعت، استفاده از آن را در دستگاه های مختلف افزایش دهد.

 

منبع: