سونی امروز از دو زوم لنز جدید فول فریم E-mount خود رونمایی کرد که یکی سبک وزن و دیگری بسیار قدرتمند می باشد. لنز 12-24mm f/4 G که قابلیت ثبت تصاویر عریض را دارا می باشد، در دسته ی لنزهای پیشین سونی قرار می گیرد اما لنز جدید و سریع 16-35mm f/2.8 GM عضو جدیدی از خانواده ی لنزهای سونی است که می تواند عملکرد قدرتمندی داشته باشد.

هر دو لنز تغییرات بنیادینی در خط تولید FE mount سونی ایجاد کرده اند. لنز 12-24mm f/4 G در حقیقت عریض ترین لنز E-mount ساخته شده تا به امروز می باشد در حالی که لنز 16-35mm f/2.8 GM فعالیت سونی در زمینه ی ساخت زوم لنزهای حرفه ای را تکمیل می کند.

Sony FE 16-35mm f/2.8 GM

زوم لنز جدید G-Master قرار است تا کیفیت بالایی همانند نسل پیشین خود داشته باشد. به همین دلیل، در این لنز شاهد استفاده از فناوری های گوناگونی سونی هستیم.

در این لنز شاهد وجود 5 عضو غیرکروی هستیم؛ دوتای آن ها از نوع Sony XA ( غیرکروی بی نهایت ) می باشد که یکی از آن ها بزرگترین عضو XA است که سونی تاکنون تولید کرده است. سونی همچنین این لنز خود را به دو ED ( پراکندگی در افت نور شدید ) و Nano AR برای کاهش بازتاب های داخلی لنز مجهز کرده است.

و در نهایت، از یک دریچه دیافراگم 11 لایه ای برای ثبت تصاویر زیبای پرتره استفاده شده است. علاوه بر آن، از دو موتور DDSSM برای فوکوس دقیق بکارگیری شده است. این دوربین در حال حاضر برای پیش خرید عرضه شده است و برای خریداران خود 2200 دلار هزینه خواهد داشت.

Sony FE 12-24mm f/4 G

عضو دیگر خانواده ی سونی، جزو سری G-Master به شمار نمی آید ولی عملکرد بی نقصی را می تواند در اختیار شما قرار دهد. لنز 12-24mm f/4 G عریض ترین لنز FEE ساخته شده تا به امروز می باشد که سایز، وزن و قابلیت حمل مناسبی را دارا است.

این لنز تنها وزنی برابر با 566 گرم را دارا می باشد که در حقیقت برابر نیمی از وزن لنز 12-24mm f/4 ART می باشد و بر اساس اعلام سونی، این لنز می تواند تصاویری با کیفیت فوق العاده را به ثبت برساند.

درون این لنز، شاهد وجود چهار عضو غیرکروی هستیم. از این چهار عضو، سه عضو از نوع ED ( پراکندگی در افت نور شدید ) هستند و یک عضو هم Super ED می باشد که از آن برای جلوگیری از انحراف رنگ ها استفاده شده است.

این لنز 12 تا 24 میلی متری نیز مجهز به یک موتور DDSSM شده است اما دریچه ی دیافراگم آن محدود به 7 لایه شده ست که به معنی ثبت تصاویر بوکه از f/4 به f/8 و با 14 نقطه می باشد. این لنز جدید نیز از ماه جولای عرضه خواهد شد و برای خریداران خود 1700 دلار هزینه به همراه خواهد داشت.

منبع: