815em9Q-iCL._SL1500_

همه سونی را از دیرباز یکی از بازیگران اصلی عرصه صوت و تصویر در دنیا میدانند؛ اما تا قبل از منصوب شدن رئیس جدید، بخش تلویزیون هایِ این شرکت ژاپنی در حال بلعیدن دارایی هایش تا حد بسیار زیادی بود. با آمدن کازو هیرای و برنامه هایِ دقیقی که پیرامون خاتمه دادن به ضررهایِ مالی سونی چیده شد، این کمپانی به وضع مالی مطلوبی رسید و اَکنون در حال سوددهی میباشد.

با واگذاری بخش هایی که برایِ سونی ضررده بودند و با پایین آوردن هزینه هایِ تولید در برخی از بخش ها من جمله بخش تلویزون، سونی توانست مجدداً اوضاع مالی خود را سر و سامان دهد. بخش تلویزیون یکی از بخش هایِ اصلی کمپانی سونی است، که در زمان مدیریت جدید به وضع مطلوبی از لحاظ مالی رسیده است.

اما بازگرداندن بخش بزرگی چون بخش تلویزیون به همین راحتی ها هم نبود و سونی هزینه هایی برایِ بازگرداندن این بخش پرداخت کرد؛ هزینه ای سنگین که به کاهش تولید و فروش منجر شد. البته سونی در طی همین دوران سخت نیز استراتژی بسیار خوبی را به کار گرفت و با تولید کردن تلویزیون هایِ با ارزش و پرچمدار، ضرر وارده را جبران کرد و این بخش را تا حدود زیادی از سقوط مصون نگاه داشت.

در این بازه زمانی، کمپانی هایِ بسیار زیادی من جمله سامسونگ بودند که طیف گسترده ای از محصولات پایین رده تا بالا رده را در سری محصولات خود داشتند و سعی کردند بازار را به تصاحب خود دربیاورند، اما میزان سوددهی یا ضرردهی و طرز تفکرات کمپانی هایی مثل سامسونگ با سونی کاملاً متفاوت است.

این حرکت سونی بسیار هوشمندانه و بیشتر شبیه به کاری بود که کمپانی اَپل در دنیا انجام داد و به جایِ اینکه دنبال سهم بیشتری از بازار باشد، سعی کرد تعداد محصولات تولیدی خود را تا حد امکان پایین بیاورد، اما فقط محصولات درجه 1 و اَعلا تولید کند؛ در این صورت بازار خاص خود را دارد و کاربرانی که خواستار محصولات اَعلا هستند سراغ تولیدات این شرکت میروند.

اما حالا که وضع بخش تلویزیون به روال عادی خود بازگشته است، سونی سعی دارد مجدداً به صورت جدی به عرصه رقابت بازگردد و سهم بیشتری از بازار تلویزیون ها را از آنِ خود کند. هر چند هنوز هیچ خبر رسمی ای از معرفی محصولات جدید سونی در بین نیست، اما با توجه به نزدیک شدن به کنفرانس خبری ای که قرار است در شهر لندن برگزار شود میتوان حدس زد که سونی در نظر دارد با دست پر به عرصه رقابت بازگردد.

پیش از این شایعاتی از یک منبع معتبر به بیرون درز پیدا کرده بود که سونی به زودی سری جدید تلویزیون هایِ 4K خود را در دنیا عرضه خواهد کرد. با توجه به بررسی هایی که سونی از بازار تلویزیون انجام داده است، نیاز فعلی کاربران را در تلویزیون هایِ 4K مقرون به صرفه میبیند و در نظر دارد با محصولات اَعلا و مقرون به صرفه خود، میتواند گویِ رقابت را از کمپانی هایِ رقیب برباید.

سونی محصولات جدید خود را در 3 سری جدید X75D، X70D و X80D عرضه خواهد کرد. قیمت گذاری برخی از محصولات این خانواده ها برایِ بازار اروپا و آمریکا مشخص شده است، که به ترتیب عباتند از:

« بازار اروپا »

در سری XD70

 • تلویزیون 49 اینچ XD7005 با قیمت 799 پوند
 • تلویزیون 55 اینچ XD7005 با قیمت 999 پوند

در سری XD75

 • تلویزیون 65 اینچ XD7505 با قیمت 1699 پوند

در سری XD80

 • تلویزیون 43 اینچ XD8005B با قیمت نامعلوم
 • تلویزیون 49 اینچ XD8005B با قیمت نامعلوم
 • تلویزیون 55 اینچ XD8005B با قیمت نامعلوم

« بازار آمریکا »

در سری 700D

 • تلویزیون 49 اینچ X700D با قیمت نامعلوم
 • تلویزیون 55 اینچ X700D با قیمت نامعلوم

در سری 750D

 • تلویزیون 65 اینچ X750D با قیمت 1499 دلار

در سری 800D

 • تلویزیون 43 اینچ X800D با قیمت نامعلوم
 • تلویزیون 49 اینچ X800D با قیمت نامعلوم

همانطور که مشاهده میکنید، قیمت ها برایِ جدیدترین رده از محصولات 4K دنیا بسیار مناسب به نظر میرسند و از طرفی این قیمت گذاری ها تنها در حد حدس و گمان هستند و پیش بینی میشود قیمت هایِ نهایی بسیار کمتر از قیمت هایِ درج شده باشند. همچنین، هنوز قیمت بسیاری از محصولات مشخص نیست، اما با توجه به قیمت هایِ اولیه میتوان قیمت سایر محصولات را نیز تا حدودی حدس زد.

منبع: