سونی امسال به جایِ عرضه دو گوشی میانرده رو به پرچمدار، دو گوشی میان رده رو به ضعیف خود را قویتر ساخت و از طرفی دو محصول جدید را وارد خانواده X خود کرد. اکسپریا XZs به عنوان نمونه ارتقا یافتۀ آخرین پرچمدار سونی و اکسپریا XZ Premium به عنوان جایگزین برحق اولین گوشی هوشمند سونی با صفحه نمایش 4K در کنگره جهانی موبایل امسال معرفی شدند.

اما همانطور که در جریان هستید، اکسپریا XZs برخلاف اکسپریا XZ Premium تنها در برخی از مناطق دنیا در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. دلیل این تصمیم گیری سونی بسیار آشکار است. سونی پروسه معرفی پرچمداران خود را به یک سال یک بار تغییر داده است، حال اگر بخواهد اکسپریا XZs را به عنوان نمونه ارتقا یافتۀ گوشی اکسپریا XZ وارد بازارهایِ جهانی کند، برنامه هایِ خود را زیر سوال برده است.

در واقع سونی در نظر دارد با یک ارتقایِ بسیار جزئی، کاربران محصولات پرچمدار خود را تا ورود پرچمدار جدید در مقابل کاربران سایر برندها سربلند نگاه دارد. اما شاید این موضوع برایِ کاربران محصولات سونی جایِ سؤال باشد که اکسپریا XZs به عنوان نمونه ارتقا یافتۀ آخرین پرچمدار سونی در کدام بازارهایِ جهان عرضه خواهد شد؟ پاسخ بسیار ساده، اما در عین حال کمی پیچیده است.

تا به امروز مشخص نبود که بازار هدف این گوشی هوشمند ارتقا یافتۀ کدام منطقه یا مناطق دنیا خواهد بود، اما اَکنون دید بسیار جامعی نسبت به سیاست سونی در قبال عرضه این گوشی هوشمند در دنیا داریم. سونی در نظر دارد اکسپریا XZs را به عنوان اولین بار در بازار بسیار مهمی عرضه کند. این بازار، بازار کشوری جز کشور پر جمعیت و پر متقاضی چین نیست.

چین یکی از بهترین بازارهایِ دنیاست، که کمپانی هایِ مختلف دنیا همیشه بهترین و برترین محصولات خود را در این بازار عرضه میکنند. بازار چین بازار بسیار با اهمیتی است، در حالی که بسیار شلوغ و خطرناک نیز میباشد. سونی در نظر دارد اکسپریا XZs را با قیمت بسیار مناسب 4.699 یوآن چین ( چیزی حدود 680 دلار آمریکا ) در دسترس علاقه مندان به محصولات خود در بازار این کشور قرار دهد.

در حال حاضر پیش خرید این گوشی هوشمند در برخی از کشورهایِ منتخب اروپایی ( من جمله هلند ) با قیمت 649 یورو نیز آغاز شده است، اما تاریخ دقیق انتشار این گوشی هنوز مشخص نیست؛ در حالی که با توجه به پیش فروش گوشی اکسپریا XZs در کشور چین، زمان عرضه این گوشی هوشمند نیز تقریباً مشخص شده است.

سونی در نظر دارد گوشی اکسپریا XZs را پس از پیش فروش در میانه هایِ ماه آینده میلادی ( ماه آوریل ) به دست کاربران برساند. گفتنی است که بر اساس اعلام رسمی سونی موبایل ایران، گوشی اکسپریا XZs هیچگاه به صورت رسمی پایش به داخل مرزهایِ کشور عزیزمان ایران نخواهد رسید، اما گوشی اکسپریا XZ Premium پس از عرضه جهانی در کشور ایران نیز عرضه خواهد شد.

منبع: