z-8
چند روز قبل، سونی برنامه خود را برای ارائه به روزرسانی اندروید 7.0 نوقا اعلام کرد که در آن چند اسمارت فون محبوب و بسیار پر طرفدار از سونی غایب بودند. مهمترین دستگاه هایی که سونی در لیست به روزرسانی اندروید 7.0 آنها را وارد نکرد، اکسپریا Z2، اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 Compact بودند که تا امروز بسیار خوب و سریع آپدیت های نرم افزاری را تحت حمایت سونی دریافت کردند.

شاید برای اکسپریا Z2، با توجه به قدیمی تر بودن آن نسبت به اکسپریا Z3 و این که تا همینجای کار نیز از حیث دریافت آپدیت ها بسیار عالی عمل کرده، غیبت آن در لیست به روزرسانی اندروید 7.0 نوقا آنچنان دردناک نباشد اما عدم حضور اکسپریا Z3 در این لیست کاربران این دستگاه را راضی نمیکند.

هر چند که اکسپریا Z3 تا همینجا نیز 24 ماه پشتیبانی نرم افزاری را سپری کرده و قطعا در ادامه نیز شاهد آپدیت های دیگری از اندروید مارشمالو به عنوان آپدیت های تکمیلی خواهد بود اما سابقه سونی در به روزرسانی سری Z انتظارها را از این کمپانی ژاپنی به حدی بالا برده که کاربران عمر پشتیبانی 2 ساله را برای گوشی های خود نمیپذیرند. حالا با چنین سابقه ای از سونی چرا این شرکت اکسپریا Z3 را از دریافت اندروید 7.0 نوقا محروم کرده است؟

اکسپریا Z3 و اکسپریا Z2 هر دو از چیپست های سری 801 اسنپدراگون قدرت گرفتند. درست مشابه همین پردازنده را اسمارت فون های هم رده آنها مثل گلکسی S5، الجی G3، اچ تی سی M8 و … نیز دارند که هیچ کدام از آنها در برنامه های شرکت های خود امیدی به دریافت آپدیت اندروید نوقا ندارند.

این موضوع که هیچکدام از اسمارت فون هایی که از پردازنده های اسنپدراگون 800 و 801 برخوردار هستند قرار نیست آپدیت اندروید 7.0 را دریافت کنند ناخودآگاه تمام نگاه ها را به سخت افزار مربوط جلب میکند تا کم کاری شرکت ها و حقیقت امر هم چیزی جز این نیست. LlabTooFeR یکی از توسعه دهندگان مشهورِ HTC در این خصوص گفت که کوالکام، دیگر درایورهای گرافیکی چیپست های اسنپدراگون 800 و 801 را منتشر نمیکند و به همین خاطر تمامی دستگاه هایی که بر پایه این نسل از پردازنده ها هستند امیدی به دریافت اندروید 7.0 نخواهند داشت.
qwe
توقف پشتیبانی از پردازنده های اسنپدراگون 800 و 801، کاری است که کوالکام انجام داده و حالا تمامی شرکت هایی که از این دو پردازنده در گوشی های خود استفاده کردند را در عمل انجام شده قرار میدهد. یعنی خداحافظی با اندروید نوقا! حتی گوگل اعلام کرده که اندروید نوقا را به نکسوس 5 نیز نخواهد داد تا در این ماجرا نکسوس ها هم با پشتیبانی بی نظیر خود ضربه شدیدی بخورند.

سونی در سال 2014 از اسنپدراگون 801 در دو پرچمدار خود استفاده کرد. اکسپریا Z3 و برادر کوچکترش به همراه اکسپریا Z2 حالا بعد از گذشت دو سال، به خاطر عدم پشتیبانی کوالکام از چیپست های سری 800 فرصت تجربه اندروید 7.0 را از دست دادند.

منبع: