PS4_4K-600x338

بالأخره پس از کش و قوس هایِ فراوان و شایعات بسیار زیادی که پیرامون کنسول جدید سونی با نام هایِ PS4.5، PS4 Neo و PS4K تا به امروز مطرح شده بود، آقایِ اَندرو هوس ( مدیر مسئول بخش سرگرمی هایِ سونی ) در گفتگو با فایننشیال تایمز وجود چنین دستگاهی را رسماً تأیید کرد.

تقریباً میتوان گفت بیشتر شایعاتی که پیرامون کنسول جدید سونی پیش از این به بیرون درز کرده بود درست میباشد و این دستگاه در واقع قدرتمندتر از پلی استیشن 4 خواهد بود و از خروجی ویدئویِ 4K پشتیبانی کامل به عمل خواهد آورد، اما در کنار پلی استیشن 4 سونی فروخته خواهد شد. اَندرو هوس میگوید:

ما هر دویِ این کنسول ها را تا پایان عمر PS4 به یک میزان تولید خواهیم کرد و آنها را در کنار هم به فروش خواهیم رساند.

همچنین اَندرو هوس به گیمرها این اطمینان را میدهد که بر خلاف قدرت سخت افزاری بیشتر کنسول جدید، بازیهایِ کنسول پلی استیشن 4 برایِ هر دو کنسول به شکل یکسان منتشر خواهند شد:

تمام بازیهایِ کراس پلتفرم و تمام بازیهایِ انحصاری پلی استیشن برایِ هر دو کنسول تولید خواهند شد و اصل بر این است که ابتدا کنسول اصلی PS4 ما بازی ها را دریافت کند و در قدم بعدی نسخه ارتقا یافتۀ کنسول PS4 نیز بیشتر این بازیها را دریافت خواهد کرد.

متأسفانه اَندرو هوس مشخصات بیشتری از کنسول ارتقا یافتۀ سونی را برایِ ما برملا نکرد، اما از صحبت هایِ او میتوان این چنین دریافت که کنسول PS4 Neo یا PS4K برایِ گیمرهایِ بسیار حرفه ای تولید خواهد شد. به نظر میرسد کنسول PS4K ( این نامی است که حدأقل تا زمان معرفی رسمی کنسول مذکور از آن استفاده خواهیم کرد ) به صورت رسمی از خروجی 4K پشتیبانی میکند ( که این موضوع بسیار بدیهی است ) و به صورت کامل از هدست واقعیت مجازی سونی ( Playstation VR ) پشتیبانی به عمل خواهد آورد.

همانطور که پیش از این نیز شایعه شده بود، PS4K از پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی بهبود یافته ای بهره خواهد برد، که طبیعتاً در رقم زدن تجربیات بصری توسط بازی هایِ انحصاری و هدست واقعیت مجازی بهتر عمل خواهد کرد. در قدرت پلی استیشن 4 سونی شکی نیست و به تازگی و با انتشار بازی Uncharted 4: A Thief’s End همگی مات و مبهوت قدرت این کنسول شده ایم، اما چیزی که بدیهی است، چند سالی از آخرین بروزرسانی سخت افزاری پلی استیشن میگذرد و این موضوع قابل انکار نیست.

jpg

علاوه بر اینها، برملا نشدن مشخصات کنسول ارتقا یافته سونی از سویِ اَندرو هوس به دلیل سورپرایز کردن مردم در مراسم E3 امسال نیست؛ چون سونی حتی قصد ندارد در مراسم E3 2016 از این کنسول ارتقا یافته پرده بردارد. این موضوع میتواند 2 دلیل داشته باشد، که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد:

دلیل اول اینکه بر کسی پوشیده نیست که سونی سعی دارد تمام توان خود را بر رویِ هدست واقعیت مجازی اش و بازیهایِ انحصاری آن بگذارد. هدست واقعیت مجازی سونی تا نیمه دوم سال 2016 میلادی ( ماه اُکتبر ) عرضه خواهد شد و E3 2016 آخرین فرصتی است که سونی میتواند برتری هایِ هدست واقعیت مجازی خود را به دنیا نشان دهد. علاوه بر همه اینها، سونی تا به امروز تمام قدرت هدست واقعیت مجازی خود را بر پایه کنسول پلی استیشن 4 برنامه ریزی کرده است، نه کنسولی ارتقا یافته و جدیدتر؛ پس اگر سونی دست به معرفی نسل ارتقا یافته کنسول خود در نمایشگاه E3 2016 بزند، در واقع خطی قرمز بر رویِ تمام زحمات خود و رسالت اصلی هدست واقعیت مجازی اش کشیده است.

دلیل دوم اینکه شاید هنوز PS4K به مرحله نمونه آزمایشی هم نرسیده باشد و این یعنی اینکه سونی هنوز از مشخصات سخت افزاری این کنسول مطمئن نیست و برایِ آن حتی قیمتی هم در نظر نگرفته است. علاوه بر این، اگر در جریان باشید مایکروسافت پیش از این اعلام کرده است که در کنفرانس خبری خود در E3 2016 از کنسول ارتقا یافته XBX1 با اسم رمز Scorpio پرده برداری خواهد کرد، که این موضوع به سونی فرصتی برایِ بازنگری در کنسول ارتقا یافته اش در تمامی جهات ( از قدرت سخت افزاری گرفته تا قیمت نهایی ) میدهد و این شرکت را در جایگاه بهتری نسبت به نسل ارتقا یافته کنسول مایکروسافت قرار خواهد داد.

PlayStation-4K-PlayStation-4.5-1

اما سونی دقیقاً چه زمانی میخواهد از نسل ارتقا یافته کنسول PS4 پرده بردارد؟ به نظر میرسد نمایشگاه PAX West ( که در فاصله 2 تا 5 سپتامبر 2016 میلادی برگزار خواهد شد ) یا نمایشگاه Tokyo Game Show ( که در فاصله 15 تا 18 سپتامبر 2016 میلادی برگزار خواهد شد ) بهترین زمان برایِ معرفی نسل ارتقا یافتۀ کنسول سونی باشند، چون هدف گذاری هایِ مالی این کمپانی به دلیل نزدیکی به تعطیلات سال نویِ میلادی نیز اینگونه صحیح تر خواهند بود. همچنین این موضوع زمان بیشتری به سونی میدهد تا بر رویِ بازخورد کاربران نسبت به نسل ارتقا یافته کنسول خود کار کند و بهترین تصمیم را برایِ آینده کنسول PS4 بگیرد.

آخرین دیدگاهی که میتواند مطرح شود این است که سونی در حال سنجیدن اوضاع و احوال بازار برایِ ورود نسل ارتقا یافته کنسولش میباشد. اینکه وقتی کنسول جدید با قدرت بیشتری در آینده نزدیک قرار است بیاید و کسانی که پیش از این کنسول PS4 سونی را خریده اند یا به تازگی صاحب این کنسول شده اند چه عکس العملی پس از معرفی نسل ارتقا یافته کنسول مذکور خواهند داشت برایِ سونی بسیار مهم است.

در مجموع، سونی تجربیات زیادی پیرامون کنسول هایِ بازی دارد و میتوانیم مطمئن باشیم که در آینده ای دور یا نزدیک سونی موفقیت هایِ چند دوره اَخیر خود را تکرار خواهد کرد و باز هم صدر نشین دنیایِ کنسول هایِ بازی خواهد بود. نظر شما همراهان همیشگی پیرامون نسل جدید و ارتقا یافتۀ کنسول PS4 سونی چیست؟

منبع: