کمپانی ژاپنی سونی با ساخت نسخه ی جدیدی از ربات Aibo به صنعت رباتیک باز می گردد. این ربات در حقیقت یک ربات خانگی است که رفتار یک سگ را شبیه سازی می کند. نسخه ی اولیه ی این ربات در سال 1999 معرفی شد اما در سال 2006 تولید و توسعه ی آن متوقف شد. حالا و در سال 2017، نسخه ی جدید این ربات با تحهیز به هوش مصنوعی و ارتباط با اینترنت عرضه خواهد شد.

این ربات توانایی کنترل لوازم خانگی با استفاده از فرمان های صوتی را دارا می باشد. در حقیقت، این ربات می تواند کارهای یک دستیار هوشمند صوتی، همانند دستیارهای گوگل و آمازون را برای شما انجام دهد. سونی پیشتر اعلام کرده بود که با ساخت یک ربات جدید که قلب مردم را تسخیر می کند، به بازی های رباتیک باز خواهد گشت.

مدیرعامل سونی، Kazuo Hirai، گفت که هدف این کمپانی در این زمینه، فراهم آوردن تجربه های جدید برای کاربران است که این کار با ترکیب فناوری های خانگی و سرگرمی سونی به همراه فناوری های صوتی تصویری امکان پذیر خواهد بود.

Toshimoto Mitomo، یکی دیگر از مسئولان این کمپانی هم در سال 2016 اعلام کرد که فناوری های هوش مصنوعی که پیشتر معرفی شده اند با شکست برای کمپانی های سازنده همراه شده اند. او همچنین اعلام کرد که: “ما باور داریم که یادگیری دائمی آینده ی هوش مصنوعی را رقم خواهد زد.”

دکتر Hiroaki Kitano، مدیر بخش لابراتورهای سونی کامپیوتر گفت که این کمپانی از کمپانی هایی که پیشتر فعالیت بروی هوش مصنوعی را آغاز کرده اند، عقب مانده است. او به طور مشخص به کمپانی های گوگل و فیسبوک اشاره کرد.

او ادامه داد:

همچنان در این زمینه جای پیشرفت فراوانی وجود دارد. برخی از این پیشرفت ها در زمینه ی دنیای کامپیوتری آن ها می باشد اما پیشتر این پیشرفت ها مربوط به عملکرد آن ها در دنیای واقعی است. ما نیز تعدادی محصول در همین زمینه تولید کرده ایم که نشان دهنده ی قدرت ما می باشد.

ربات Aibo، رباتی بود که به عقیده ی برخی سال ها از فناوری رباتیک جلوتر بوده است. این ربات قابلیت دیدن، شنیدن و واکنش نشان دادن را داشت که حالا در نسخه ی جدید به قابلیت های جدیدتری نیز مجهز شده است.

نسخه ی اولیه ی ربات Aibo از 18 موتور برای حرکت کردن بخش های مختلف استفاده می کرد. همچنین، این ربات به یک پردازنده ی پیچیده و تعدادی سنسور برای دریافت اطلاعات از محیط اطراف مجهز شده بود. این نسخه از ربات در سال 1999 به صورت آنلاین و تنها 20 دقیقه پس از عرضه به قیمت 2 هزار دلار به فروش رسید.

 

منبع: