Sony-announces-the-Sony-Xperia-Z4
با معرفی اکسپریا Z4 در کشور ژاپن که اوایل این ماه اتفاق افتاد، تمام معادلات و تصورات پیرامون وضعیت پرچمدار بعدی سونی به هم ریخت. پس از اکسپریا Z3، همه منتظر بودند تا سونی با گذشت یک فاصله زمانی معقول، دست به معرفی اکسپریا Z4 بزند. اما این اتفاق به طور عجیب و تنها برای بازار کشور ژاپن رخ داد.

حدود یک ماه قبل، خبری ناگهانی مبنی بر معرفی اکسپریا Z4 در کشور زاپن منتشر شد. این خبر واکنش های جالبی را از موافقان و مخالفان سونی به همراه داشت تا جایی که سونی اعلام کرد، این دستگاه مختص بازار ژاپن بوده و این شرکت برای بازارهای جهانی برنامه های دیگری دارد.

با این خبر، طرفداران سونی حالا منتظر عرضه یک اکسپریا Z4 دیگر هستند. اسمارت فونی که قرار است در بازارهای جهانی جا پای اکسپریا Z3 بگذارد. اما به راستی سونی چه نقشه ای در سر دارد؟ آیا واقعا تصمیم به معرفی یک اسمارت فون دیگر با نام اکسپریا Z4 دارد و یا اینکه از معرفی این محصول به کلی صرف نظر میکند.

اگر شما نیز همچون ما به دنبال حل این معما هستید، جز زمان هیچ چیز نمیتواند به شما کمک کند. با این حال اگر خانه های این پازل پیچیده را در کنار هم قرار بدهیم، میتوانیم به جوابی در این خصوص برسیم. جوابی که هر چند تماما از روی حدس و گمان است اما رنگ و بوی حقیقت به خود دارد.

همانطور که گفتیم پاسخ به سوال بالا توسط ما امکان پذیر نیست، اما شواهد و قراین حکایت از آن دارد که سونی تصمیمی برای معرفی اکسپریا Z4 برای بازارهای جهانی ندارد و به یک باره اکسپریا Z5 را معرفی خواهد کرد. اولین دلیل معرفی اسمارت فونی است که ماه قبل در ژاپن و با نام اکسپریا Z4 رونمایی شد. هرچند که سونی اعلام کرده که این دستگاه به بازار ژاپن اختصاص دارد و شواهد دیگری نیز حکایت از احتمال عرضه آن در دیگر مناطق با نامی غیر از Z4 دارد، اما معرفی یک دستگاه دیگر با نام اکسپریا Z4 بسیار عجیب به نظر میرسد. در واقع دو فرزند همنام در یک خانواده نمیگنجد و معرفی دو محصول متفاوت با یک نام توسط یک شرکت اقدامی بعید به نظر میرسد.

اما دومین دلیل که شاید محکمترین دلیل نیز باشد ترتیب نام گذاری اسمارت فون های اکسپریا است. همانطور که میدانید، سونی در نیمه اول 2014 تمامی محصولات خود را با عدد 2 مثل Z2/M2/T2 نام گذاری کرده بود. این ترتیب در نیمه دوم سال 2014 نیز با عدد 3 مثل Z3/T3/C3 ادامه داشت و نیمه اول 2015 نیز عدد 4 در کنار تمامی محصولات سونی مثل C4/E4/M4 قرار گرفت. اگر نگاهی به این ترتیب منظم بیاندازیم، تا نیمه سال 2015 که یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده، تمامی محصولات سونی با عدد 4 نام گذاری خواهند شد و پس از آن سونی از عدد 5 در نامگذاری محصولات خود استفاده میکند. تمامی شایعات این روزها از معرفی پرچمدار بعدی سونی در IFA 2015 که نیمه دوم سال جاری برگزار میشود حکایت دارند. در واقع اگر سونی پرچمدار بعدی خود را در جریان این نمایشگاه معرفی کند، باید از عدد 5 در نامگذاری آن استفاده کند. مگر اینکه بخواهد این ترتیب منظم را بهم بزند که بسیار بعید به نظر میرسد. در مقابل معرفی پرچمدار بعدی سونی در نیمه اول سال هم با توجه به مدت زمان کمی که تا آن باقی مانده بسیار بعید است.

همانطور که پیش از این نیز بارها به آن اشاره کردیم، اکسپریا Z4 مرموزترین اسمارت فون از ابتدا تا به امروز بوده است. اما اینکه سونی چه تصمیمی در مورد آن دارد هنوز بر ما روشن نیست. تصور ما بر این است که سونی اکسپریا Z4 را دارای پتانسیل کافی برای تسخیر بازار و جایگزین مناسبی برای اکسپریا Z3 ندانسته است. به همین خاطر تصمیم گرفته تا با تمرکز و صبر بیشتری، یک محصول قوی تر را روانه بازار کند. این محصول قوی تر نیز چیزی نیست جز اکسپریا Z5 که در نیمه دوم سال جاری میلادی معرفی خواهد شد. در این بین نیز سونی اکسپریا Z4 را در کشور ژاپن به نمایش گذاشته تا ترتیب نامگذاری پرچمداران سونی بهم نخورده و خلا اسمارت فونی با نام Z4 در بین Z3 و Z5 احساس نشود.

ما یک بار دیگر تاکید داریم که موارد بالا تماما یک تحلیل ساده از وضعیت فعلی پرچمداران سونی است و نمیتوانیم به طور قطع در این مورد نظری صادر کنیم. در واقع از سونی هیچ چیز بعید نیست، شاید به زودی شاهد یک اسمارت فون قدرتمند برای بازارهای جهانی با نام اکسپریا Z4 باشیم و شاید هم انتظار ما تا شهریور و معرفی اکسپریا Z5 به طول خواهد کشید. نظر شما در این رابطه چیست ؟