بدون شک حتی تماشای ویدئوهای 360 درجه هم تجربه ای هیجان انگیز است ولی شاید برایتان جالب باشد که بدانید چگونه می توان ویدئوهایی بهتر ضبط کرد. پس از بررسی طرح Immersive Space Entertainment کمپانی سونی با اطمینان می توانیم بگوییم که این پروژکتور یکی از بهترین راه ها برای تماشای ویدئوهای 360 درجه می باشد.

سونی از دموی این تکنولوژی جدید خود در کنفرانس SXSW رونمایی کرده است. البته احتمالاً نام نهایی این فناوری پس از توسعه ی آن به اندازه ی موردنیاز، Immersive Space Entertainment نخواهد بود. ولی یکی دموهای موردعلاقه ی ما بود. در این دمو از 2 پروژکتور با رزولوشن 4K استفاده شده است که این پروژکتورها خمیدگی دارند. بنابراین، تشخیص مرز میان دو پروژکتور برای بیننده امکان پذیر نیست.

ولی نکته ی جالب درمورد این فناوری، نحوه ی عملکرد آن است. در این تکنولوژی از سنسورهایی استفاده شده است که زمانی که شما صندلی خود را می چرخانید، این سنسورها حرکت شما را دنبال کرده و متناسب با آن، تصویر را به شما نمایش می دهند.


با وجود اینکه ممکن است این فناوری به اندازه ی عینک های واقعیت مجازی که قابلیت نمایش ویدئوهای 360 درجه را دارند، هیجان انگیز نباشد، ولی همچنان مشاهده ی یک فناوری با قابلیت تشخیص حرکت کاربر و تغییر تصویر، متناسب با آن، هیجان های خاص خود را دارد. این پروژکتورها همچنین، مشکلات موجود در اثر استفاده از عینک های واقعیت مجازی را ندارند.

البته ویدئوهای 360 درجه تنها مواردی نبودند که در دموی این تکنولوژی شاهد پخش آن ها بودیم؛ چراکه علاوه بر این نوع ویدئوها، از طرح جدیدی به نام cyber gym یا باشگاه مجازی رونمایی شد. در این قسمت، به جای این که شما بروی یک صندلی نشسته باشید و تصاویر اطراف شما تغییر کنند، شما بروی یک دوچرخه ی ثابت هستید که مجهز به سنسورهایی شده است. اطلاعات دریافت شده از سنسورها به پروژکتورها فرستاده شده و تصویر متناسب با فعالیت شما تغییر می کند. بنابراین، با فعالیت بیشتر می توانید زودتر به مقصد موردنظر خود در تصویر برسید.

سونی همچنین از این دمو برای music visualizer استفاده کرده است که البته شاید به اندازه ی قابلیت های دیگر این فناوری، هیجان انگیز به نظر نرسد. البته که هیچ یک از این فناوری ها هنوز در مراحل تولید نهایی خود به سر نمی برند و در حال حاضر تحقیقات بروی آن ها برای توسعه ی هرچه بهتر آن ها ادامه دارد. ولی بدون تردید با مشاهده ی این فناوری ها می توان آینده ی روشنی را برای آن ها تصور نمود.

منبع: