xperia-x-performance-the-masterpiece-desktop-514c217458a41d687f207da56b75b1e2
در خبرهای قبلی، ویدئویی را با هم مشاهده کردیم که در آن، اکسپریا X اسمارت فونی قلمداد شد که میتواند نقاط مورد نظر را برای فوکوس پیش بینی کند. دوربین اکسپریا X و اکسپریا X Performance هر چند که بر روی کاعذ با گوشی های سری Z5 مشابه است، اما سونی با استفاده از تکنولوژی جدیدی به نام فوکوس Predictive وجه تمایزی بین این دو دستگاه قرار داده است.

تکنولوژی فوکوس هیبریدی Predictive که ما از آن صحبت میکنیم در عمل چه کار میکند؟ سونی پیش از این در گوشی های خود از تکنولوژی Object Tracking استفاده کرده بود. این گزینه را هم اکنون کاربران بعضی از مدلهای اکسپریا میتوانند در تنظیمات دوربین و در قسمت فوکوس مشاهده کنند. با استفاده از این قابلیت، کاربر میتواند فوکوس دوربین را بر روی یک نقطه قفل کرده تا هنگام حرکت دوربین یا آن جسم نقطه فوکوس شده همچنان باقی بماند.

اما در اکسپریا X و اکسپریا X Performance برای اولین بار از تکنولوژی جدیدی استفاده شده که به آن فوکوس هیبریدی Predictive میگویند. فوکوس Predictive در واقع ترکیبی از همان قابلیت Object Tracking و قابلیت جدیدی به نام Motion prediction engine است میتواند رفتارهای شما را پیش بینی کرده و مطابق با آنها فوکوس خود را انجام داد.
Sony-Predictive-Hybrid-Autofocus_2-640x488 (1)
موتور پیش بینی رفتار و ردیابی اشیا در مجموع برای اولین بار در اکسپریا X و اکسپریا X Performance تکنولوژی فوکوس پیش گویانه (Predictive) را رقم زدند. با توجه به تشابه سنسورهای اکسپریا X با گوشی های سری Z5 ما نمیدانیم که آیا این قابلیت، یک ویژگی نرم افزاری است که سونی در اکسپریا X از آن استفاده کرده و یا اینکه سنسور IMX300 با یک آپگرید سخت افزاری دچار تغییراتی شده که این قابلیت نیز در آن گنجانده شده است. به هر حال این ویژگی یکی از کاربردی ترین قابلیت های دوربین اکسپریا X و اکسپریا X Performance است که میتوانید دموی کوتاهی از آن را در ویدئوی زیر نیز تماشا کنید.