تنها 30 ساعت تا آغاز کنفرانس مطبوعاتی سونی در نمایشگاه CES 2018 و معرفی گوشی های هوشمند جدید از سونی فاصله داریم. شاید برای علاقه مندان به سونی که بیشتر از همه، دنبال کننده خبرهای مربوط به گوشی های اکسپریا هستند، رویداد امسال تفاوت زیادی با سال های گذشته دارد، چرا که امسال قرار بر معرفی گوشی های هوشمندی است که چند سالی خبری از آن ها در نمایشگاه CES نبود.

به بهانه حضور مجدد سونی موبایل در رویداد CES و معرفی احتمالی گوشی های اکسپریا در این رویداد، قصد دارید تا نگاهی آماری به گوشی های معرفی شده از سونی در سال های اخیر داشته باشیم. از سال 2012 که سونی با جدایی از اریکسون، به تنهایی در بازار تلفن های همراه وارد شد، گوشی های هوشمند زیادی از سونی عرضه شدند که پراکندگی آن در زمینه تاریخ معرفی بسیار جالب است.

سه رویداد بسیار مهم به نام های CES در لاس وگاس، MWC در بارسلون و IFA در برلین، مهمترین نمایشگاه هایی هستند که سونی معمولاً علاقه زیادی به معرفی گوشی های هوشمند اکسپریا در آنها دارد. از ابتدای سال 2012 تا امروز، گوشی های هوشمند سونی بیشتر از همه در این سه نمایشگاه برای اولین بار رونمایی شدند.

آمارها نشان میدهد به نمایشگاه IFA که همه ساله در ماه شهریور برگزار میشود، علاقه بیشتری برای معرفی گوشی های هوشمند خود دارد. 26 درصد از گوشی های هوشمند سونی از ابتدای سال 2012 تا امروز در این رویداد معرفی شدند که اکثر آنها هم پرچمداران هر ساله سونی بودند. کنگره جهانی موبایل که یک رویداد اختصاصی در حوزه تلفن همراه است، حدود 19 درصد از کل گوشی های اکسپریا را وارد خود کرده است. البته آمارها نشان میدهد سونی در گذشته تمایل زیادی برای معرفی گوشی های هوشمند خود در این رویداد نداشته، اما در سال های اخیر تعداد گوشی های معرفی شده در کنگره جهانی موبایل افزایش داشته است.

نمایشگاه CES که به زودی شاهد معرفی چند گوشی هوشمند سونی در آن هستیم، 8 درصد از کل گوشی های معرفی شده در سال های اخیر را شامل میشود. مهمترین گوشی هوشمند معرفی شده در این رویداد، بدون شک اکسپریا Z است که در سال 2013 سرآغاز خانواده بزرگ Z بود.

اما سونی فقط به این سه رویداد برای معرفی گوشی های هوشمند اکسپریا محدود نبوده به طوری که آمار نشان میدهد، 45 درصد از گوشی های اکسپریا در سال های اخیر، در سایر روزهای سال معرفی شدند. این گوشی ها اکثراً بدون هیچگونه تشریفات خاصی رونمایی شدند که البته برخی از آنها دارای مراسم اختصاصی مثل اکسپریا Z3 Plus و برخی دیگر نیز در نمایشگاه های نه چندان معتبر پرده برداری شدند.